Koxhaxhiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Koxhaxhik
Коџаџик
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Qendër Zhupë

Koxhaxhik, (maqedonisht: Коџаџик/Kodžadžik; turqisht: Kocacık) ёshtё fshat nё komunën e Qendër Zhupës, Maqedoni.Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Eqrem bej Vlora, kur vizitoi këto vise në fundin e verës të 1912, shkroi se legjenda vendore që i treguan pleqtë thoshte që paraardhësit e tyre me urdhër të Sulltanit, për dënim, ishin sjellë përdhunshëm nga Anadolli. Por më vonë Kapllani (hoxha) i Sulltanit, që jetonte atë kohë në Dibër, i mori dhe u fali këtë vend të bukur e të pasur. Vlora vijon duke e krahasuar me një fakt historik: në kohën e Sulltan Selimit I dhe gjatë përndjekjeve të mëvonshme të kizilbashëve (ithtarë të Safavidëve të Persisë) grupe të tëra etnike nga Anadolli Lindor dhe ai i Mesëm u internuan në Ballkan. Ndër to edhe një fis i quajtur Koxhan, nga zona e Sivës, u dërgua për punë të detyruar në Dibër. Vite më vonë, pas vdekjes së Sulltan Selimit II, mësuesi dhe kapllani i tij Ataullah efendiu, dibran dhe i dërguar po ashtu me shërbim në këto vise, vendoset në qytet, brenda mureve të kalasë. Pastaj i caktoi si vendbanim popullatës së fisit Koxhan zonën e Rostushës[1].

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Mustafa Qemal Atatürk - revolucionar, president, heroi kombëtar (Me prejardhje nga Koxhaxhiku, nga ana e atit).

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Vlora E., Kujtime, Tiranë: IDK, 2003, fq. 276. ISBN 99927-780-6-7