Kuinoa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Chenopodium quinoa pranë Cachilaya, liqeni Titikaka, Bolivi

Kuinoa ( Chenopodium quinoa ; nga Keçua kinwa ose kinuwa) është një bimë me lule në familjen e amaranthit . Është një bimë barishtore njëvjeçare e rritur si kulturë kryesisht për farat e saj të ngrënshme; farat janë të pasura me proteina, fibra dietike, vitamina B dhe minerale dietike në sasi më të mëdha se në shumë drithëra. Kuinoa nuk është një bar, por një pseudodrith i lidhur botanikisht me spinaqin dhe amarantin ( Amaranthus spp.), dhe e ka origjinën në rajonin e Andeve të Amerikës së Jugut veriperëndimore. [1] Ajo u përdor për herë të parë për të ushqyer bagëtinë 5,200 – 7,000 vjet më parë, dhe për konsum njerëzor 3,000 – 4,000 vjet më parë në pellgun e liqenit Titikaka të Perusë dhe Bolivisë.

Bima lulëzon në lartësi të mëdha dhe prodhon fara që janë të pasura me proteina. [2] Pothuajse i gjithë prodhimi në rajonin e Andeve bëhet nga ferma dhe shoqata të vogla. Kultivimi i tij është përhapur në më shumë se 70 vende, duke përfshirë Kenia, Indi, Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane. [3] Si rezultat i rritjes së popullaritetit dhe konsumit në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Australazi, çmimet e kulturave të kuinoas u trefishuan midis 2006 dhe 2014. [4] [5]

Të ushqyerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Kuinoa e papërpunuar dhe e papjekur përbëhet nga 13% ujë, 64% karbohidrate, 14% proteina dhe 6% yndyrë . Vlerësimet e të ushqyerit tregojnë se 100 g servirje e farave të kuinoas të papërpunuara është një burim i pasur (20% ose më i lartë i vlerës ditore, VD) i proteinave, fibrave dietike, disa vitaminave B, duke përfshirë 46% VD për folatin, dhe mineralet dietike magnez, fosfor dhe mangan (tabela).

Pas zierjes, që është mënyra tipike për të ngrënë farat, kuinoa përbëhet nga 72% ujë, 21% karbohidrate, 4% proteina dhe 2% yndyrë. [6] Në një servirje, kuinoa e gatuar ka 503 kJ (120 kcal) të energjisë ushqimore dhe është një burim i pasur i manganit dhe fosforit (30% dhe 22% DV, respektivisht), dhe një burim i moderuar (10-19% DV) i fibrave dietike, folatit dhe mineraleve dietike hekuri, zinku dhe magnezi (tabela).

Kuinoa është pa gluten . Për shkak se kuinoa ka një përqendrim të lartë të proteinave dhe është një burim i mirë i shumë mikronutrientëve, ka shumëllojshmëri në përgatitje dhe një potencial për rritje të të korrave në mjedise të kontrolluara, [7] ajo është përzgjedhur si një kulturë eksperimentale në Jetën Ekologjike të Kontrolluar të NASA-s. Sistemi mbështetës për fluturimet hapësinore me kohëzgjatje të gjatë me njerëz brënda. [8]

  1. ^ Fuentes, F. F.; Martinez, E. A.; Hinrichsen, P. V.; Jellen, E. N.; Maughan, P. J. (2009-04-01). "Assessment of genetic diversity patterns in Chilean quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) germplasm using multiplex fluorescent microsatellite markers". Conservation Genetics. 10 (2): 369–377. doi:10.1007/s10592-008-9604-3. ISSN 1572-9737. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Leonard, Jonathan Norton (1970). Recipes, Latin American cooking. Time-Life International (Nederlands). fq. 21. ISBN 9780809400638. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Distribution and production". United Nations. 2013. Marrë më 25 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Quinoa". Grains & oilseeds. U.S. Department of Agriculture. nëntor 2017. Marrë më 28 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Blythman, Joanna (16 janar 2013). "Can vegans stomach the unpalatable truth about quinoa?". The Guardian. London, UK. Marrë më 17 jan 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  6. ^ "Quinoa". Department of Horticulture, Purdue University; obtained from Johnson, D.L. and S.M. Ward. 1993. Quinoa. p. 219-221. In: J. Janick and J.E. Simon (eds.), New crops. Wiley, New York. 1993. Marrë më 21 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Abugoch, James L. E. (2009). "Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.): Composition, chemistry, nutritional, and functional properties". Advances in Food and Nutrition Research (review). 58: 1–31. doi:10.1016/S1043-4526(09)58001-1. ISBN 9780123744418. PMID 19878856. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Greg Schlick & David L. Bubenheim (nëntor 1993). "Quinoa: An Emerging "New" Crop with Potential for CELSS" (PDF). NASA Technical Paper 3422. NASA. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)