Kulla e Sahatit në muret e Kalasë së Elbasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Sahatit në Muret e Kalase Se Elbasanit
Kulla e Sahatit Ne Muret e Kalase Se Elbasanit2.jpg
Kulla e Sahatit Ne Muret e Kalase Se elbasanit
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Koordinatat 41°09′21″V 19°58′04″L / 41.155806°V 19.967889°L / 41.155806; 19.967889Koordinatat: 41°09′21″V 19°58′04″L / 41.155806°V 19.967889°L / 41.155806; 19.967889
Ndërtuar Shek.IV-VI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15.01.1963
Nr. i referencës EL056
Kulla e Sahatit në muret e Kalasë së Elbasanit is located in Shqipëria
Kulla e Sahatit në muret e Kalasë së Elbasanit
Kulla e Sahatit në muret e Kalasë së Elbasanit në hartë

Kulla e Sahatit në Muret e Kalasë Se Elbasanit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Elbasanit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6 më 15.01.1963". Historia e ndërtimit te kulles ehte gdhendur mbi harkun e portes jugore si dhe vitin e ndërtimit te saj.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 shtator 2018. Marrë më 17 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]