Kushtrim Mushica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kushtrim Mushica
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKushtrim Mushica
Datëlindja1 maj 1985
VendlindjaPrishtina, Kosova, RSFJ
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniGoalkeeper
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bylis Ballsh
Numri1
Karriera me të rinjtë
1991–1998KF Ramiz Sadiku
2000–2002KF Prishtina
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2008KF Prishtina?(?)
2008–2010KF Vëllaznimi?(?)
2010–2011KF Renova18(0)
2010–2011KF Vëllaznimi?(?)
2011–2015KF Prishtina47+(0)
2015–Bylis Ballsh13(0)
Karriera ndërkombëtare
2014Kosova2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kushtrim Mushica (lindur më 1 Maj 1985) është një futbollist profesionist kosovar.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mushica ka lindur në PrishtinëKosovë, asokohe pjesë e Jugosllavisë. Karrierën e filloi në vitin 1991 në KF Ramiz Sadiku në moshën 6 vjeç. Ai mbeti në klub deri pas Luftës së Kosovës. Pas bombardimeve të Jugosllavisë nga ana e NATO-s dhe përfundimit të luftës në Kosovë, ai iu bashkua KF Prishtina. Më në fund u promovua si lojtar i ekipit të parë në vitin 2002 në moshën prej vetëm 17 vjeç.[1]

Bylis Ballsh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai iu bashkua Superligës shqiptare me ekipin Bylis Ballsh më 21 gusht 2015, si një lojtar i lirë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ralf Martin Keinath (1 gusht 2014). "Nationaltorwart Kushtrim Mushica: Eine große Nummer". Report Erreisen (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2020. Marrë më 10 shtator 2015.
  2. ^ "Zyrtare: Mushica firmos me Bylisin". Gazeta Olle. 21 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2016. Marrë më 10 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)