Lara Colturi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lara Colturi
Colturi in 2023
U lind në (2006-11-15) 15 nëntor 2006 (16 vjeç)

Lara Colturi (lindur më 15 nëntor 2006) është një skiatore alpine shqiptare me origjinë italiane, fituese, në nivel të lartë, e Kupës së Skive Alpine FIS 2022 të Amerikës së Jugut . [1] [2] [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Colturi me prindërit e saj.
Colturi në aksion.
Colturi me Presidentin e Federatës Shqiptare të Skive Elvis Toci .

Vajza e ish Olimpike kampion Daniela Ceccarelli dhe trajneri i skive Alessandro Colturi, ajo ka një vëlla më të vogël, Yuri (lindur në 2011). Lindur në Torino por duke jetuar me familjen e saj në Cesana Torinese në Lugina E Suzës,[4][5] ajo ka treguar talent të madh në skijim që kur ishte vajzë e re.

Nëna e saj Daniela Ceccarelli filloi të konsultohej për Federatën Shqiptare të Skive në 2020/2021 dhe u bë Drejtore Teknike e ekipit të femrave Alpine sezonin e ardhshëm. Në maj të vitit 2022, Lara fitoi lidhjen e saj (të parë) në FIS me Federatën Shqiptare të Skive, në mënyrë që të vazhdojë të trajnohet nga prindërit e saj dhe të ketë akses të hapur në çdo nivel garash. [5]

Prindërit e saj u ndanë me Federata Italiane E Skive për shkak të faktit se kjo e fundit nuk i lejoi ata të krijonin një ekip trajnimi privat dhe të planifikonin në mënyrë autonome programin e saj të garës në qarqet NDËRKOMBËTARE TË GARAVE FIS. Ndarja u zyrtarizua Në Maj të vitit 2022 kur vajza zgjodhi të ndryshonte kombësinë dhe duke u mbështetur kështu në federatën shqiptare ajo më në fund mund të zgjidhte se ku të garonte dhe të garonte kundër nivelit maksimal të skiatorëve profesionistë.[6] Në të njëjtën kohë, nëna e saj emërohet drejtuese e ekipit kombëtar shqiptar të skive alpine.[7][5]

Pas shfaqjeve të jashtëzakonshme NË KATEGORINË E FËMIJËVE FIS, në garat E saj TË para FIS në verën 2022, Lara arriti rezultate të shkëlqyera, duke përfshirë fitimin E Përgjithshëm, Sllallom, Sllallom Gjigant, Alpine Kombinuar FIS Alpine Ski South American Cup [de] tituj.[8] Në atë moment debutimi i saj në Kupën E Botës më 22 tetor 2022 duke hapur garën në Solden Në Austri, edhe pse vajza nuk ka mbushur ende 16 vjeç, siç kishte ndodhur me Mikaela Shiffrin,[9] ka filluar të jetë më shumë një probabilitet serioz.[10]

Më 19 nëntor 2022, me rastin e fillimit të Kupa Botërore E Skive Alpine 2023, Lara Colturi bëri debutimin e saj në sllallomin e Levi, Finlandë, mungon kualifikimi për të dytin manche për 9 qindra e një të dytë nga 30 më të mirët,[11] megjithatë javën tjetër në sllallomin gjigant ajo e mbylli garën në vendin e 17-të duke fituar kështu pikët e para në Kupa Botërore E Skive Alpine.[12]

Lara Colturi u bë medalistja e tretë ndonjëherë më e re e artë në Kampionati Botëror Për Të Rinj 2023, në Shën Anton, Austri (Super-G) dhe pushtoi disa rezultate në mesin e 30 më të mirëve në Kupën E Botës në sezonin e saj të parë TË KATEGORISË FIS.[13]

Rezultatet e Kupës së Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Mosha Në përgjithësi Sllallomi Gjigant
 sllallomi 
Super-G Tatëpjetë Të kombinuara
2023 16 66 49 27 - - -

Rezultatet për disiplinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disipline WC fillon WC Top 30 Top 15 WC Top 5 WC Podiumi i WC Rezultati më i mirë
Data Vendndodhja Vendi
Sllallomi 7 1 0 0 0 11 dhjetor 2022 Sestriere, Itali 25
Sllallomi gjigant 8 4 0 0 0 26 nëntor 2022
24 janar 2023
25 janar 2023
Killington, USA
Kronplatz, Itali
Kronplatz, Itali
17
Super-G 1 0 0 0 0 18 dhjetor 2022 St. Moritz, Zvicër 35
Tatëpjetë 0 0 0 0 0
Të kombinuara 0 0 0 0 0
Total 16 5 0 0 0
 • Renditja deri më 25 janar 2023

Rezultatet e Kupës së Amerikës së Jugut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Colturi ka fituar Një Kupë Të Përgjithshme Të Amerikës Së Jugut dhe tre renditje specialiteti.[14]

Rezultatet e Kampionatit Botëror të Juniorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 viti   Mosha   Sllallomi   Gjigant 
 sllallomi 
Super-G Tatëpjetë
2023 16 - 3 1 4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lara Colturi Profile". fis-ski.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 2. ^ "EUROPA CUP STANDINGS". fis-ski.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 3. ^ "Conclusa la South American Cup, trionfo finale per Tiziano Gravier che beffa Henrik Von Appen". neveitalia.it (në italisht). 30 shtator 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 4. ^ "VALSUSA, LARA COLTURI GAREGGERÀ PER L'ALBANIA E NON PER L'ITALIA: LO SCI AZZURRO PERDE UNO DEI SUOI MIGLIORI TALENTI". it.geosnews.com (në italisht). 26 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 5. ^ a b c "Sci, Daniela Ceccarelli e la figlia Lara che scia per l'Albania e non per l'Italia". corriere.it (në italisht). 4 qershor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 6. ^ "Il caso di Lara Colturi: l'Italia perde un talento atteso, la piemontese correrà per l'Albania". neveitalia.it (në italisht). 26 maj 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 7. ^ "Italia e "qan", 16-vjeçarja që la vendin e saj për Shqipërinë arrin rezultat fantastik në garën e skive në Kili". abcnews.al. 30 shtator 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 8. ^ "EUROPA CUP STANDINGS". fis-ski.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022."EUROPA CUP STANDINGS". fis-ski.com.
 9. ^ "10 Years Ago Today, 16-Year-Old Mikaela Shiffrin Made Her World Cup Debut". skimag.com (në anglisht). 11 mars 2021. Marrë më 2 tetor 2022.
 10. ^ "L'avventura di Lara Colturi in Cile raccontata da Daniela Ceccarelli". raceskimagazine.it (në italisht). 8 gusht 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 11. ^ "Sci, slalom di Levi: vince Mikaela Shiffrin. A 16 anni Lara Colturi sfiora la qualificazione alla seconda manche". repubblica.it (në italisht). 19 nëntor 2022. Marrë më 21 nëntor 2022.
 12. ^ "LARA COLTURI, A PUNTI IN COPPA DEL MONDO PIÙ GIOVANE DI SHIFFRIN NEL GIGANTE DI KILLINGTON: "MI SONO DIVERTITA"". eurosport.it (në italisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 30 nëntor 2022.
 13. ^ "Lara Colturi Profile". fis-ski.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022."Lara Colturi Profile". fis-ski.com.
 14. ^ "EUROPA CUP STANDINGS". fis-ski.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022."EUROPA CUP STANDINGS". fis-ski.com.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]