Jump to content

Lepuri i gropës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lepuri i gropës, ose Lepuri Evropian (Oryctolagus cuniculus) është një specie e lepuri vendas në Gadishullin Iberik (përfshirë Spanjën, Portugalinë dhe Francën jugperëndimore).[1] Ajo është futur gjerësisht diku tjetër, shpesh me efekte shkatërruese në biodiversitetin lokal. Megjithatë, rënia e saj në rangun e saj amtare (e shkaktuar nga sëmundjet myxomatosis dhe calicivirus lepuri, si dhe gjuetia e tepërt dhe humbja e habitatit), ka shkaktuar rënien e grabitqarëve të tij shumë të varur, rrëqebullit iberik (Lynx pardinus) dhe shqiponjës perandorake spanjolle (Aquila adalberti). Njihet si një specie invazive sepse është futur në vendet në të gjitha kontinentet me përjashtim të Antarktidës, dhe ka shkaktuar shumë probleme brenda mjedisit dhe ekosistemeve; në veçanti, lepujt evropianë në Australi kanë pasur një ndikim shkatërrues, pjesërisht për shkak të mungesës së grabitqarëve natyrorë atje.

Lepuri i gropës është i njohur për gërmimin e rrjetave të strofullave, të quajtura warrens, ku kalon pjesën më të madhe të kohës kur nuk ushqehet. Ndryshe nga lepujt e lidhur (Lepus spp.), Lepujt janë altricialë, të vegjlit lindin të verbër dhe pa gëzof, në një fole të mbuluar me lesh në zogj, dhe ata janë plotësisht të varur nga nëna e tyre. Pjesa më e madhe e kërkimit modern mbi sjelljen e lepujve të egër u krye në vitet 1960 nga dy qendra kërkimore. Njëri ishte natyralisti Ronald Lockley, i cili mbante një numër rrethimesh të mëdha për kolonitë e lepujve të egër, me objekte vëzhgimi, në Orielton, Pembrokeshire. Përveç botimit të një numri punimesh shkencore, ai i popullarizoi gjetjet e tij në një libër The Private Life of the Rabbit, i cili vlerësohet nga Richard Adams se ka luajtur një rol kyç në marrjen e "njohurisë për lepujt dhe mënyrat e tyre" që informoi romani Uji poshtë. Grupi tjetër ishte Organizata e Kërkimeve Shkencore dhe Industriale e Commonwealth (CSIRO) në Australi, ku u kryen studime të shumta mbi sjelljen shoqërore të lepujve të egër. Që nga fillimi i miksomatozës dhe rënia e rëndësisë së lepurit si dëmtues bujqësor, janë kryer disa studime në shkallë të gjerë dhe shumë aspekte të sjelljes së lepujve janë kuptuar ende dobët.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht i caktuar gjinisë Lepus, lepuri evropian u dërgua në gjininë e tij në 1874 për shkak të të vegjëlve të tij altricialë, zakoneve të tij të groposjes dhe personazheve të shumta skeletore.[2] Ajo është sipërfaqësore e ngjashme me amerikane North cottontails (Sylvilagus) në se ata janë të lindur i verbër dhe i zhveshur, mish të bardhë, dhe pak bimorfizmin seksuale. Sidoqoftë, ato ndryshojnë në karakteristikat e kafkës, dhe bishtat nuk i ndërtojnë zakonisht strofkat e tyre siç bën lepuri evropian.[3] Studimet molekulare konfirmojnë se ngjashmëria midis të dyve është për shkak të evolucionit konvergjent dhe se të afërmit më të afërt të lepurit evropian janë lepuri i thatë, lepuri lumor dhe lepuri Amami.[4] Fosilet më të vjetra të njohura që i atribuohen specieve moderne të lepujve evropianë janë rreth 0.5 Ma të vjetër ( Pleistoceni i Mesëm).[5]

Kladogrami është nga Matthee et al., 2004, bazuar në analizën e gjeneve bërthamore dhe mitokondriale.[6]

Mish dhe lesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Mbretërinë e Bashkuar, lepuri ishte një burim ushqimi popullor për klasat më të varfra. Ndër lepujt e egër, ata që ishin vendas në Spanjë u vlerësuan se kishin cilësinë më të lartë të mishit, të ndjekur nga ata në Ardennes . Ndërsa lepujt mbajnë shumë pak yndyrë, ato nuk piqeshin kurrë, duke u zier, skuqur ose zier.[7]

Lëkura e lepurit është më e rëndë dhe më e qëndrueshme se ajo e lepurit.[8] Marshall llogariti se vlera e lëkurës në proporcion me trupin e pajetë ishte më e madhe se ajo e deleve dhe e kaut.[9] Leshi i tij përdoret kryesisht për felting ose kapele . Isshtë gjithashtu e lyer ose e prerë, dhe shitet si imitim i furbeareve më të vlefshëm, siç është vula e leshit . Edhe pse e lirë dhe e fituar lehtë, leshi i lepurit ka pak qëndrueshmëri.[10]

Statusi i ruajtjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse lepuri evropian lulëzon në shumë vende ku u prezantua, në Iberinë e tij amtare, popullsitë po pakësohen. Në 2005, Instituti Portugez për Ruajtjen e Natyrës dhe Pyjeve (ICNB) e klasifikoi Oryctolagus cuniculus në Portugali si "Afër të kërcënuar",[11] ndërsa në 2006, autoritetet spanjolle (SECEM) e riklasifikuan atë në Spanjë si "Të cenueshme".[12] Në vitin 2018, Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) riklasifikoi Oryctolagus cuniculus në Spanjë, Portugali dhe Francë si "Të Rrezikuar", për shkak të shtrirjes së rënieve të fundit. Sidoqoftë, në mbarë botën, specia është gati e kërcënuar.[13]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kunikultura, mbi praktikën e mbarështimit dhe rritjes së versionit të zbutur të lepurit evropian
 • Lista e racave të versionit të zbutur të lepurit evropian

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 2. ^ Harris & Yalden 2008, pp. 203
 3. ^ Barrett-Hamilton, Hinton & Wilson 1910, pp. 173
 4. ^ Harris & Yalden 2008, pp. 201
 5. ^ Lopez-Martinez, Nieves (2008), The Lagomorph Fossil Record and the Origin of the European Rabbit, Springer Berlin Heidelberg. ISBN 978-3-540-72445-2
 6. ^ Matthee, Conrad A.; etj. (2004). "A Molecular Supermatrix of the Rabbits and Hares (Leporidae) Allows for the Identification of Five Intercontinental Exchanges During the Miocene". Systematic Biology (në anglisht). 53 (3): 433–477. doi:10.1080/10635150490445715. PMID 15503672.
 7. ^ Harting & Shand 1898, pp. 222–248
 8. ^ Petersen, Marcus (1914), The fur traders, and fur bearing animals, Buffalo : Hammond Press, p. 291
 9. ^ Barrett-Hamilton, Hinton & Wilson 1910
 10. ^ Barrett-Hamilton, Hinton & Wilson 1910
 11. ^ Livro Vermelho dos Vertebrados de Portugal ("Red Book") (në anglisht). Instituto da Conservação da Natureza (ICNF). 12 dhjetor 2005. ISBN 978-972-775-153-2. Marrë më 24 shtator 2021.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 13. ^ Villafuerte, R. & Delibes-Mateos, M. (2020) [2019]. "Oryctolagus cuniculus". IUCN Red List of Threatened Species. 2019: e.T41291A170619657.

 

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]