Jump to content

Lesparre-Médoc

Coordinates: 45°18′28″N 0°56′11″W / 45.3078°N 0.9364°W / 45.3078; -0.9364
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spara e Medokut
Nënprefekturë dhe komunë
Kisha e Sparës
Kisha e Sparës
Stema Spara e Medokut
Lesparre-Médoc is located in Earth
Lesparre-Médoc (Earth)
Koordinatat: 45°18′28″N 0°56′11″W / 45.3078°N 0.9364°W / 45.3078; -0.9364
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuLesparre-Médoc
KantoniLe Nord-Médoc
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Bernard Guiraud[1]
Sipërfaqja
1
36.970 km2 (14.274 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.826
 • Dendësia160/km2 (410/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33240 /33340
Lartësia7–34 m (23–112 ft)
(avg. 4 m or 13 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lesparre-Médoc ( shqiptimi frëngjisht[lɛspaʁ medɔk]  ( dëgjoni); Ocitanisht: L'Esparra de Medòc, [lespaˈra ˈde meˈðɔk]; Shqip: Spara e Medokut ), i njohur zakonisht si Lesparre ( L'Esparra , Spara ), është një komunëdepartamentin Gironde, Nouvelle-Aquitaine, Franca jugperëndimore. Është nënprefekturë e departamentit.

Spara është në gadishullin Médoc rreth 80 km në veri të Bordosë.

Në qytet janë zbuluar gjurmë të pushtimit njerëzor nga epoka neolitike. Para ardhjes së romakëve, zona ishte e banuar nga Biturgët, një fis kelt. Pas rënies së Perandorisë Romake, popuj të ndryshëm si arabët dhe normanët erdhën në zonë. Gjatë sundimit të Karlit të Madh, u ndërtua një kështjellë për të mbrojtur qytetin nga pushtimet e mundshme. Në Mesjetën klasike ishte vendi i kështjellës . Këtu lindi trubaduri Aimeric de Belenoi . Në 1790, qyteti u promovua në kryeqytetin e qarkut. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti ishte vendi i luftës guerile me trupat gjermane. Gjatë shekullit të 20-të, infrastruktura e qytetit u zgjerua dhe popullsia arriti në 5200 njerëz.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793818—    
1800800−2.2%
1806919+14.9%
1821950+3.4%
18311.232+29.7%
18361.404+14.0%
18411.521+8.3%
18461.605+5.5%
18511.677+4.5%
18563.482+107.6%
18613.633+4.3%
18663.726+2.6%
18723.656−1.9%
18763.794+3.8%
18814.145+9.3%
18864.059−2.1%
18913.972−2.1%
18964.038+1.7%
19013.959−2.0%
19063.840−3.0%
19113.699−3.7%
19213.267−11.7%
19263.419+4.7%
19313.422+0.1%
19363.219−5.9%
19463.101−3.7%
19543.378+8.9%
19623.443+1.9%
19683.563+3.5%
19753.814+7.0%
19824.217+10.6%
19904.661+10.5%
19994.855+4.2%
20075.258+8.3%
20125.656+7.6%
20175.801+2.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.