Jump to content

Leucate

Coordinates: 42°54′38″N 3°01′46″E / 42.9105°N 3.0294°E / 42.9105; 3.0294
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lusara
Komunë
Pamje e përgjithshme e Lusarës
Pamje e përgjithshme e Lusarës
Stema Lusara
Leucate is located in Earth
Leucate (Earth)
Koordinatat: 42°54′38″N 3°01′46″E / 42.9105°N 3.0294°E / 42.9105; 3.0294
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuNarbonne
KantoniLes Corbières Méditerranée
NdërkomunalitetGrand Narbonne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Py[1]
Sipërfaqja
1
23.550 km2 (9.093 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.581
 • Dendësia190/km2 (500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11202 /11370
Lartësia0–70 m (0–230 ft)
(avg. 25 m or 82 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Leucate ( shqiptimi frëngjisht[løkat]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Leucata ; Shqip: Lusara ) është një komunëdepartamentin AudëFrancën jugore. Ai shtrihet midis Detit Mesdhe dhe lagunës Étang de Leucate .

Fshati naturist i plazhit të Lusarës

Lusara është në brigjet e Mesdheut të Francës. Është pjesë e masivit lindor Corbières, të quajtur Corbières maritimes. Është rreth 30 km në jug të Narbonës, dhe rreth 30 km në veri të Përpinjanit .

Në një ditë të kthjellët, Phare du Cap Leucate ofron një pamje mbi Detin Mesdhe francez nga kufiri spanjoll në jug deri në Camargue në lindje.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.233—    
19751.244+0.9%
19821.968+58.2%
19902.177+10.6%
19992.732+25.5%
20073.655+33.8%
20124.148+13.5%
20174.428+6.8%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.