Lil Pump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lil Pump, 2019

Lil Pump (17. gusht 2000 në Miami Gardens, Florida ; real Gazzy Garcia ) është një reper dhe kompozitor amerikan . Ai u rrit si nje person i famshem me popularitet në 2017 me publikimet në shërbimin muzikor në internet Soundcloud . Këngët e tij D Rose, Gucci Gang dhe I Love It fituan famë të madhe.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e adoleshencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Garcia ishte 14 vjeç, kushëriri i tij e prezantoi me Omar Pineiro - i njohur më mirë me emrin e tij skenik Smokepurpp ; të dy filluan të regjistronin muzikë së bashku. Të dy u përjashtuan vazhdimisht nga shkollat e tyre. Garcia, i cili më vonë ndoqi shkollë të mesme alternative, u përjashtua nga ajo në klasën e dhjetë pasi kishte nxitur vazhdimisht zënka (Grindjet) dhe ishte përfshirë në trazira.

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e parë e Garcia, Lil Pump, një këngë rap në stil të lirë, u publikua në Soundcloud në 2015. [1] Singles Elementary, Injorant, Gang Shit dhe Drum$tick pasuan menjëherë. Deri më sot këto kanë arritur secila mbi tre milionë rryma . Suksesi i publikimeve të Garcias në Soundcloud i dha reperit famë në skenën e repit. Garcia mori pjesë në No Jumper Tour në 2016. [2]

Rritja e ndërgjegjësimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, reperi publikoi këngët D Rose duke bashkëpunuar me Paul Zedad dhe Boss, të cilat së bashku janë luajtur më shumë se 70 milionë herë në Soundcloud. Në përgjigje të suksesit të madh të D Rose, u publikua një video muzikore për këngën. Në qershor 2017, dy muaj para ditëlindjes së tij të 17-të. Garcia nënshkroi një kontratë me Warner Bros të dhënat . [3] Në gusht të atij viti, u publikua kënga Gucci Gang, e cila hyri në Billboard Hot 100 më 8 gusht. Vendi i tretë në Nëntor 2017. [4]

Me 6 Tetor 2017 u publikua mixtape - i parë komercial i Garcia-s, Lil Pump, i cili përfshin Gucci Mane, Lil Yachty, Lil Paoli, Chief Keef, Rick Ross dhe 2 Chainz, ndër të tjera . [5]

Në fund të tetorit 2020, Lil Pump doli publikisht si mbështetës i Presidentit Donald Trump . Trump e nxori reperin në skenë në një tubim të fushatës në Michigan dhe e shpalli atë në mënyrë të rreme si "Lil Pimp". në datën 18 nëntor, dy javë pasi Trumpi humbi zgjedhjet presidenciale, Pump publikoi këngën Lil Pimp Big MAGA Steppin . [6]

Polemikave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mugshot i Lil Pump në gusht 2018

Garcia u fut në telashe me policinë në shkurt 2018 pasi qëlloi me armë zjarri në banesën e tij. Garcia dëshmoi se plumbat erdhën nga ndërhyrës që qëlluan përmes derës së tij. Megjithatë, pamjet nga kamerat e vëzhgimit treguan se nuk kishte asnjë ndërhyrës dhe se të shtënat u qëlluan nga brenda jashtë. Si pjesë e incidentit u urdhërua një kontroll në shtëpi dhe oficerët gjetën sasi të konsiderueshme marihuane . Garcia më pas u dërgua në një qendër paraburgimi për të mitur, nga e cila u lejua të largohej pas disa ditësh. Nëna e Garcias, pronare e armës, u padit për shkelje të detyrës së saj te mos kujdesit. [7] [8]

Pasi Garcia u kap në një ndalesë policie në Miami teksa ngiste pa patentë shoferi të vlefshëm dhe targa false, ai u arrestua për pak kohë. Garcia u lirua nga paraburgimi me pagesën e asaj që besohet të jetë një gjobë e vogël prej 500 dollarësh. [9]

Pritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laut.de e quajti muzikën e Garcias "piketa të mungesës së trurit". Punimet e Lil Pumps janë "reduktuar në minimum" dhe "plehra radikale dhe pa kompromis". Kërkohet më kot për "momente komplekse ose ambicioze muzikore", por mund "të njohë më shumë se gjysmën e këngëve pas një dëgjimi midis mijërave". [10]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Charttabelle

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Charttabelle

Çmime për shitjet e muzikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekord i artë
 • Belgjika Belgjika</img> Belgjika
  • 2018: për këngën e vetme Gucci Gang
 • Danimarka Danimarka</img> Danimarka
  • 2018: për këngën e vetme Gucci Gang
  • 2019: për këngën Arms Around You
 •  Franca</img> Franca
  • 2019: për këngën I Love It
 • Italia Italia</img> Italia
  • 2018: për këngën I Love It
 • Kanada</ Kanadajaimg>
  • 2018: për albumin Lil Pump
 •  Zelanda e Re</img> Zelanda e Re
  • 2017: për këngën e vetme Gucci Gang
  • 2018: për këngën I Love It
  • 2019: për këngën Arms Around You
 • Polen</i Poloniamg>
  • 2021: për këngën Arms Around You
  • 2021: për këngën e vetme Gucci Gang
 • Portugal Portugalia</img>
  • 2018: për këngën I Love It [11]
 • Vereinig Shtetet e Bashkuarate Staaten</img>
  • 2018: për këngën Flex Like Ouu
  • 2018: për këngën D Rose
  • 2019: për nipin beqar
Rekord platini
 • Australia Australia</img> Australia
  • 2019: për këngën Arms Around You
  • 2020: për këngën " Mirë se vini në Parti".
 • Danimarka Danimarka</img> Danimarka
  • 2021: për këngën "I Love It".
 •  Franca</img> Franca
  • 2018: për këngën e vetme Gucci Gang
  • 2021: për këngën Arms Around You
 • Italia Italia</img> Italia
  • 2017: për këngën e vetme Gucci Gang
  • 2019: për këngën Arms Around You
 • Portugal Portugalia</img>
  • 2019: për këngën Arms Around You [12]
  • 2019: për këngën e vetme Gucci Gang [13]
 • Vereinig Shtetet e Bashkuarate Staaten</img>
  • 2019: për shefin beqar

2× rekord platini

3× disk platini

Stampa:AfM-Tabelle

Land/RegionAus­zeich­nung­en für Mu­sik­ver­käu­fe

(Land/Region, Auszeichnungen, Verkäufe, Quellen)
lidhja=|15x15px Silber lidhja=|15x15px Gold lidhja=|15x15px Platin Ver­käu­fe Quel­len
lidhja=Australian_Recording_Industry_Association|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Australien (ARIA) Australien (ARIA) 0! S 0! G lidhja=|15x15px 7× Platin7 490.000 aria.com.au
lidhja=Belgian_Entertainment_Association|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Belgien (BEA) Belgien (BEA) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 0! P 15.000 ultratop.be
lidhja=IFPI_Dänemark|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Dänemark (IFPI) Dänemark (IFPI) 0! S lidhja=|15x15px 2× Gold2 lidhja=|15x15px Platin1 180.000 ifpi.dk
lidhja=Bundesverband_Musikindustrie|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Deutschland (BVMI) Deutschland (BVMI) 0! S lidhja=|15x15px 2× Gold2 0! P 400.000 musikindustrie.de
lidhja=Syndicat_National_de_l’édition_Phonographique|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Frankreich (SNEP) Frankreich (SNEP) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 lidhja=|15x15px 2× Platin2 433.333 snepmusique.com
lidhja=Federazione_Industria_Musicale_Italiana|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Italien (FIMI) Italien (FIMI) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 lidhja=|15x15px 2× Platin2 125.000 fimi.it
lidhja=Music_Canada|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Kanada (MC) Kanada (MC) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 lidhja=|15x15px 2× Platin2 200.000 musiccanada.com
lidhja=Recorded_Music_NZ|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Neuseeland (RMNZ) Neuseeland (RMNZ) 0! S lidhja=|15x15px 3× Gold3 0! P 45.000 nztop40.co.nz
lidhja=Związek_Producentów_Audio-Video|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Polen (ZPAV) Polen (ZPAV) 0! S lidhja=|15x15px 2× Gold2 0! P 50.000 bestsellery.zpav.pl
lidhja=Associação_Fonográfica_Portuguesa|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Portugal (AFP) Portugal (AFP) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 lidhja=|15x15px 2× Platin2 25.000 Einzelnachweise
lidhja=IFPI_Schweiz|alt=|class=noviewer|20x20px|Schweiz (IFPI) Schweiz (IFPI) 0! S lidhja=|15x15px Gold1 0! P 10.000 hitparade.ch
lidhja=Recording_Industry_Association_of_America|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Vereinigte Staaten (RIAA) Vereinigte Staaten (RIAA) 0! S lidhja=|15x15px 6× Gold6 lidhja=|15x15px 10× Platin10 13.000.000 riaa.com
lidhja=British_Phonographic_Industry|alt=|kufi|class=noviewer|20x20px|Vereinigtes Königreich (BPI) Vereinigtes Königreich (BPI) lidhja=|15x15px Silber1 lidhja=|15x15px Gold1 lidhja=|15x15px Platin1 1.200.000 bpi.co.uk
Insgesamt lidhja=|15x15px Silber1 lidhja=|15x15px 22× Gold22 lidhja=|15x15px 27× Platin27

Lidhjet e internetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Literatura nga dhe rreth Lil Pump në bazën e të dhënave bibliografike WorldCat Lil Pump në bazën e të dhënave të filmave në Internet

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ David Turner (2017-06-01). "Look At Me!: The Noisy, Blown-Out SoundCloud Revolution Redefining Rap". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2017. Marrë më 2018-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ The Rowdy World of Rap’s New Underground. 2017-06-22. ISSN 0362-4331. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lil Pump Signs To Warner Bros Records Imprint Tha Lights Global. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2018. Marrë më 17 maj 2022. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Early Release! Billboard Hot 100 Top 10 November 18th 2017 Countdown | Official. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Listen to Lil Pump's Self-Titled Debut Album – XXL". Marrë më 2017-12-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Lil Pump Unveils His Pro-Trump Anthem 'Lil Pimp Big MAGA Steppin'". Billboard. 2020-11-18. Marrë më 2020-12-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lil Pump Released From Juvenile Detention Center With Ankle Monitor Following Gun Arrest. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Lil Pump schießt um sich. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Lil Pump erneut verhaftet: Warum ihm das Gesetz offenbar egal ist. 2018-08-30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Meilensteine der Hirnlosigkeit. Wunderschön. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Gold für I Love It in Portugal
 12. ^ Platin für Arms Around You in Portugal
 13. ^ Platin für Gucci Gang in Portugal