Lingolsheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lingols'hajm
Língelse (Alzasisht)
Lingolsheim (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia
Bashkia
Stema Lingols'hajm
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Katharina Graef-Eckert
Sipërfaqja
1
5.690 km2 (2.197 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
19.797
 • Dendësia3,500/km2 (9,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lingolsheim ( shqiptimi frëngjisht[liŋ(ɡ)ɔlsaim]  ( dëgjoni); Alzasisht: Lìngelse ; Gjermanisht: Lingolsheim ; Shqip: Lingols'hajmi ) është aktualisht një komunëdepartamentin Bas-Rhin në Grand Est. [1] Qyteti shtrihet afër Shtrasburgut .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lingols'hajmi ndodhet në jugperëndim të Shtrasburgut, duke qenë një periferi kryesore midis qendrës së qytetit dhe aeroportit të Shtrasburgut . Qasja rrugore në qytet sigurohet nga rrugët e departamenteve RD 392 dhe RD 222 dhe, më pak drejtpërdrejt, nga autostrada kryesore e rajonit jug-veri . Komuna është në linjën hekurudhore që lidh Shtrasburgun me Molsheim dhe Sélestat, dhe shërbehet nga Linja B e rrjetit të tramvajit të Strasburgut, si dhe nga disa linja autobusësh.

Shtrihet mbi lumenjtë e vegjël Bruche dhe Ill .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industrializimi i shekullit të nëntëmbëdhjetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e Luftës Franko-Prusiane përfshinë aneksimin në 1871 të Alzasës nga Gjermania . Një periudhë e modernizimit të shpejtë pasoi në të gjithë rajonin e Strasburgut, duke përfshirë rritjen e popullsisë, urbanizimin dhe zgjerimin industrial.

Për Lingols'hejmin, një tipar përcaktues i këtij modernizimi ishte krijimi dhe zhvillimi i shpejtë i një fabrikë lëkurësh të madhe industriale nga Adler & Oppenheimer Aktiengesellschaft . Në vitin 1914, biznesi punësonte 2000 veta dhe lëkura dominonte ekonominë e qytetit.

Këto vite panë gjithashtu krijimin e një industrie të madhe të nxjerrjes së rërës . Trualli i vendit, i pasur me rërë të kuqe dhe të bardhë, u shfrytëzua intensivisht gjatë viteve të fundit të shekullit të XIX-të.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19688.287—    
197510.479+26.5%
198214.688+40.2%
199016.480+12.2%
199916.860+2.3%
200716.954+0.6%
201216.941−0.1%
201718.324+8.2%
  1. ^ INSEE commune file