Jump to content

Liqeni i Maliqit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Maliqit
Liqeni i Maliqit në një hartë nga viti 1887

Liqeni i Maliqit ka qenë një liqen në Shqipëri, i drenazhuar në mesin e shekullit të 20-të. Ndodhej në Shqipëri në rajonin kufitar me Maqedoninë e Veriut, midis liqenit të Ohrit në veri dhe qytetit të Korçës në juglindje, në luginën e lumit Devoll. Liqeni përbënte një pjesë të mirë të zonës së Fushës së Korçës së sotme dhe në lindje kufizohej me zonën e Liqenit të Prespës së Vogël . Në parahistori, ai formonte një tërësi të përbashkët me Liqenin e Prespës, dhe ndoshta edhe me Liqenin e Ohrit, të njohura së bashku edhe si Liqeni i Desaretëve. Në brigjet e saj janë gjetur mbetje vendbanimesh të kohës së neolitit. Para se të kullohej, ishte habitati më i rëndësishëm për pelikanin kaçurrelë në Shqipëri.

Historiani dhe eksploruesi francez Francois Pouqueville bëri një turne të gjerë në rajon gjatë mbretërimit të Napoleonit dhe vuri në dukje se liqeni Malicko ishte 8 metra i gjatë dhe 2 metra i gjerë. km, dhe se ujërat e tij derdhen në lumin Devol përmes një ujëvare . [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni ishte pjesë e grupit të Dasaretisë, i cili përfshinte Liqenin e Prespës së Madhe, Liqenin e Prespës së Vogël dhe Liqenin e Ohrit. Supozohet se është krijuar në kohën kur këto liqene janë bashkuar në Fushën e Korçës, dhe ndoshta edhe me liqenin e Egjeut. Disa pretendojnë se Liqeni i Ohrit ka një origjinë të veçantë për shkak të statusit të tij si liqeni më i vjetër në Evropë së bashku me Liqenin Kaspik . Prandaj, mendohet se është krijuar diku në mes të Miocenit të Sipërm ose Pliocenit të vonë, kur rrjedhja e menjëhershme e ujit nga Desaret në pellgun e Egjeut pushoi.

Vendbanimet neolitike të gjetura në bregun e liqenit në formën e shtëpive prej dheu janë përfaqësuese të Mesdheut në atë kohë dhe konsiderohet se kanë qenë plani për krijimin e banesave të tilla në Evropën Qendrore . Gjetjet nga këto vendbanime mund të shihen pranë fshatit Sovyani në Luginën e Devolit në rajonin e Korçës. [2] [3]

Me ardhjen e sundimit italian në Shqipëri dhe Maqedoninë fqinje perëndimore në 1939 d. u mor një vendim për të tharë ligatinat e shumta me qëllim që të zhdukej malaria . [4] Thyerja graduale e Maličko Ezero filloi në 1946 d. me të cilin u thanë 60.000 hektarë sipërfaqe të lagështa dhe u përftuan 170.000 hektarë tokë arë, në të cilën u mbollën arat e para të panxharit të sheqerit . [5] Sipërmarrjet u bënë me punën e të burgosurve të dënuar nga regjimi komunist dhe të vendosur në një kamp pune buzë liqenit. Disa nga punëtorët e dënuar vdiqën për shkak të kushteve të këqija dhe punës së vështirë [6] ndërsa të tjerët u dënuan me vdekje për shkak të sabotimit për të ndërprerë punën. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ François Pouqueville (1820). Travels in Epirus, Albania, Macedonia, and Thessaly : With 4 engravings. R. Phillips. fq. 87. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Francesco Menotti (2012). Wetland Archaeology and Beyond: Theory and Practice. Oxford University Press. fq. 48–52. ISBN 0199571015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Francesco Menotti; Aidan O'Sullivan (2012). The Oxford Handbook of Wetland Archaeology. Oxford University Press. fq. 16. ISBN 0199573492. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Francis William Carter (1993). David Turnock (red.). Environmental problems in Eastern Europe. Routledge. ISBN 0415062292. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ IUCN Commission on National Parks and Protected Areas (1991). World Conservation Monitoring Centre; IUCN Commission on National Parks and Protected Areas (red.). Protected Areas of the World: Palaearctic. Vëll. 2. IUCN Commission on National Parks and Protected Areas. fq. 84. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Owen Pearson (2006). Albania in the Twentieth Century, A History. Vëll. 3. I.B. Tauris. fq. 188. ISBN 1845111052. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)