Lirim Kastrati (shkurt 1999)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lirim Kastrati
Të dhënat personale
Emri i plotëLirim Kastrati
Data e lindjes2 shkurt 1999
Vendi i lindjesMalishevë, IR e Jugosllavisë
Gjatësia1.78 m
PozicioniQendërmbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualÚjpest
Numri62
Karriera në rini
0–2013San Paolo Padova
2013–2018Roma
2018–2020Bologna
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2020–Újpest1(0)
Ekipi kombëtar
2015Shqipëria nën-173(1)
2018Kosova nën-191(0)
2019–Kosova nën-214(0)
2017–Kosova3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 gusht 2020.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 12 janar 2020

Lirim Kastrati (lindur më 2 shkurt 1999) është një futbollist profesionist kosovar që luan si qendërmbrojtës për klubin hungarez Újpest dhe Përfaqësuesen e Kosovës.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e rinisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bolonja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 korrik 2018, Kastrati nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me klubin Bologna.[1][2] Më 15 shtator 2018, ai bëri debutimin e tij në një barazim 1–1 në shtëpi kundër SPAL pasi u emërua në formacionin startues.[3]

Újpest[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 korrik 2020, Kastrati nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin Újpest pasi u pajtua për një marrëveshje katër-vjeçare dhe mori numrin e skuadrës 62.[4] Më 15 gusht 2020, ai u emërua si zëvendësuesi Újpest për herë të parë në një ndeshje Nemzeti Bajnokság I kundër Paksi.[5] Debutimi i tij me Újpest erdhi tetë ditë më vonë në një barazim 1–1 në shtëpi kundër Budafoki MTE pasi u emërua në formacionin startues.[6][7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-17 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 tetor 2015, Kastrati u emërua si pjesë e skuadrës së Shqipërisë nën-17 për kualifikimin e Kampionatit Evropian nën-17 në UEFA.[8] Më 22 tetor 2015, ai bëri debutimin e tij me Shqipërinë nën-17 në një ndeshje kundër Zvicrës nën-17 pasi u emërua në formacionin startues.[9]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thirrja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 mars 2017, Kastrati pranoi thirrjen e parë nga Kosova nën-21 për një ndeshje të kualifikimit të Kampionatit Evropian nën-21 të UEFA-s kundër Republikës së Irlandës nën-21,[10] ai ishte një zëvendësues i papërdorur në atë ndeshje.

Promovim për ekipin e seniorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 qershor 2017, Kastrati pranoi një thirrje nga Kosova për një ndeshje kualifikimi të Kupës së Botës 2018 FIFA kundër Turqisë.[11] Më 9 tetor 2017, ai bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kualifikimi të Kupës së Botës 2018 kundër Islandës, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 78-të në vend të Besar Halimit.[12]

Kthimi në ekipet e të rinjve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-19 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 mars 2018, Kastrati u emërua si pjesë e skuadrës së Kosovës nën-19 për kualifikimet elitare të Kampionatit Evropian nën-19 të UEFA-s.[13] Më 21 mars 2018, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-19 në një ndeshje kundër Portugalisë nën-19 pasi u emërua në formacionin startues.[14]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 maj 2019, Kastrati kthehet në Kosova nën-21, ku thirrja për në ndeshjet e kualifikimit të Kampionatit Evropian nën-21 të UEFA-s 2021 kundër Andorrës nën-21 dhe Turqisë nën-21.[15] Më 6 qershor 2019, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-21 në një ndeshje kundër Andorrës nën-21, pasi u emërua në formacionin startues.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "ESCLUSIVA TMW - Bologna, fatta per Kastrati. Accordo triennale". TUTTOmercatoWEB.com (në italisht). 23 korrik 2018.
 2. ^ "Preso il kosovaro Kastrati: per il difensore contratto triennale". TUTTOmercatoWEB.com (në italisht). 23 korrik 2018.
 3. ^ "Campionato Primavera 2, Bologna – Spal 1–1". ZONACALCIOFAIDATE.it (në italisht). 15 shtator 2018. Bologna: Fantoni, Kastrati, Visconti (69' Farinelli), Mazza, Busi, Padovan, Portanova (62' Mantovani), Cassandro, Rabbi (84' Uhunamure), Cossalter (69′ Koutsoupias), Krastev
 4. ^ "Koszovói válogatott hátvéd az új igazolásunk" (në hungarisht). Újpest FC. 22 korrik 2020.
 5. ^ "Paksi SE vs. Újpest 1–2". Soccerway (në anglisht). 15 gusht 2020.
 6. ^ "Újpest FC – Budafoki MTE – 1:1" (në hungarisht). Hungarian Football Federation. 23 gusht 2020.
 7. ^ "Újpest FC – Budafoki MTE 1:1 (NB I 2020/2021, 2. Round)". WorldFootball.net (në anglisht). 23 gusht 2020.
 8. ^ "Kombëtarja U-17, vazhdon përgatitjet". Albanian Football Association. 16 tetor 2015.
 9. ^ "Shqipëria U17 mposhtet nga...shqiptarët". Top Channel. 22 tetor 2015.
 10. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21". Football Federation of Kosovo. 21 mars 2017.
 11. ^ "Bunjaku publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen me Turqinë". Football Federation of Kosovo. 5 qershor 2017.
 12. ^ "Islanda e mund Kosovën dhe kualifikohet në Botëror". Football Federation of Kosovo. 9 tetor 2017. Në 15 minutat e fundit të ndeshjes u inkuadrua edhe futbollisti i ri i Romës, Lirim Kastrati, i cili kësisoj bëri debutimin në Kombëtaren A
 13. ^ "Kombëtarja U19 udhëtoi për Portugali". Football Federation of Kosovo. 17 mars 2018.
 14. ^ "Në ndeshjen e parë Kombëtarja U-19 humbi nga Portugalia me përvojë". Football Federation of Kosovo. 21 mars 2018.
 15. ^ "Prekazi publikon listën, beson te lojtarët e rinj". Football Federation of Kosovo. 27 maj 2019.
 16. ^ "Kosova U21 shkëlqen kundër Andorrës, fiton 4:0". Football Federation of Kosovo. 6 qershor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]