Jump to content

Lista e shteteve sipas prodhimtarisë së aluminit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alumini

Alumini është një i argjend i bardhë dhe i punueshëm , anëtar i grupit të borit , prej elementeve kimike. Ai ka simbol Al ; me numër atomik 13. Ai nuk është i tretshëm në ujë në rrethana normale. Alumini është një element me sasi të madhe në gjeologjinë tokë , dhe elementi i tretë me sasi më të madhe , pas oksigjenit dhe silicit. Lista e shteteve sipas prodhimtarisë së aluminit në vitin 2006. e bazuar në shenimet altech.is shtator 2007.

Rangu shteti Prodhimtaria e aluminit (në tona)
Bota 33.410.000
1 Kina 5.896.000
2 Rusia 4.102.000
3 SHBA 3.493.000
4 Kanadaja 3.117.000
5 Australia 1.945.000
6 Brazili 1.674.000
7 Norvegjia 1.384.000
8 India 1.183.000
9 Bahraini 872.000
10 Emiratet e Bashkuara Arabe 861.000
11 Republika Jugafrikane 855.000
12 Islanda 721.000
13 Gjermania 679.000
14 Venezuela 640.000
15 Mozambiku 530.000
16 Taxhikistani 520.000
17 Spanja 399.000
18 Franca 394.000
19 Britania e Madhe 366.000
20 Zelanda e Re 330.000
21 Holanda 313.000
22 Rumania 283.000
23 Argjentina 272.000
24 Irani 248.000
25 Egjipti 245.000
26 Indonezia 225.000
27 Gana 200.000
28 Italia 198.000
29 Nigeria 193.000
30 Greqia 165.000
31 Slovakia 158.000
32 Mali i Zi 120.000
33 Sllovenia 117.000
34 Ukraina 113.000
35 Bosna dhe Hercegovina 107.000
36 Suedia 102.000
37 Kameruni 96.000
38 Meksiko 75.000
39 Turqia 65.000
40 Polonia 50.000
41 Zvicra 44.000
42 Azerbejxhani 35.000
43 Hungaria 28.000
44 Japonia 18.000
45 Banglladeshi 15.600

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]