Luis Pedro Cavanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luis Pedro Cavanda
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLuis Pedro Cavanda
Datëlindja2 janar 1991
VendlindjaLuanda, Angola
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës në krahun e djathtë
Karriera me të rinjtë
0–2007Standard Liège
2007–2010Lazio Primavera
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2015Lazio78(1)
2011Torino (huazim)3(0)
2012Bari (huazim)8(0)
2015–2016Trabzonspor25(0)
2016–2018Galatasaray7(0)
2018–2020Standard Liège49(2)
Karriera ndërkombëtare
2009Belgjika nën-1810(0)
2009–2010Belgjika nën-199(0)
2010–2012Belgjika nën-217(0)
2015-Belgjika2(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Luis Pedro Cavanda (lindur më 2 janar 1991) është një futbollistë belgë i cili për herë të fundit luajti për klubin belg Standard Liège. Ai gjithashtu përfaqëson [[kombëtaren belge.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavanda u transferua në Belgjikë në moshë të re dhe filloi të luante për klubin belg Standard Liège. Në janar 2007, Cavanda u bashkua me Lazio. Me Lazion, Cavanda kaloi tre vjet e gjysmë me ekipin e të rinjve.

Lazio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, Cavanda bëri një paraqitje zëvendësuese në një fitore 4–0 me klubin bullgar Levski SofiaUEFA Liga e Evropës. Ai mori fillimin e tij të parë në ndeshjen e kthimit në Stadio Olimpico, të cilin Lazio e humbi 0–1.

Më 29 gusht 2010, Cavanda bëri debutimin e tij në Serie A, duke zëvendësuar Simone Del Nero në pjesën e dytë të ndeshjes së Lazios ndaj SampdoriaStadio Luigi Ferraris.

Fillimi i tij i parë në ligë për Lazion erdhi në Stadio Olimpico kundër kampionëve të Milanit. Cavanda fitoi mirënjohje me një shfaqje mbresëlënëse kundër ish-fituesit të FIFA Lojtari Botëror i Vitit dhe Kupës së Botës Ronaldinho.

Në janar 2011, ai u huazua te Torino deri në fund të sezonit. Cavanda u kthye në Lazio pasi bëri vetëm tre paraqitje për klubin Torino.

Duke luajtur rregullisht në Serie A dhe në Ligën e Evropës gjatë sezonit 2011–12, Cavanda çimentoi vendin e tij si një zgjedhje e parë në sezonin 2012–13, duke zëvendësuar Abdoulay Konko. Kryesisht duke luajtur në mbrojtje të djathtë, Cavanda gjithashtu luajti në mbrojtje të majtë, duke e bërë atë një mbrojtës të plotë të gjithanshëm. Cavanda u maturua nën menaxherin Vladimir Petkoviq dhe u bë një lojtar i rëndësishëm në skuadrën e Lazios.

Trabzonspor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 korrik 2015, Cavanda nënshkroi për klubin turk Trabzonspor.[1]

Galatasaray[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavanda nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me klubin turk Galatasaray më 9 gusht 2016 për një tarifë fillestare prej 1.8 milion euro.[2]

Standard Liège[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 mars 2018, ai luajti për Standard Liège kundër Genk 1-0 në kohën shtesë për të fituar finalen e Kupës Belge 2018 dhe për t'u kualifikuar në UEFA Liga e Evropës.

Dështimi për t'u bashkuar me Trepça'89[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 shkurt 2021, ai nënshkroi për klubin kosovar Trepça '89Superligën e Kosovës.[3] Dy ditë më vonë, ai nuk pranoi të nënshkruante kontratën përfundimtare sepse nuk i pëlqente infrastruktura e klubit.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 tetor 2015, ai bëri debutimin e tij për kombëtaren belge në një ndeshje kualifikuese të UEFA Euro 2016 kundër Andorrës.[5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavanda lindi në Angolë, nga një baba angolan dhe një nënë kongoleze,[6] dhe migroi në Belgjikë në moshë të re. Ai ka kombësi belge. Pavarësisht se kishte bërë paraqitje në nivelin e të rinjve për Belgjikën, Cavanda mbeti e drejtë për të përfaqësuar kombëtare angolane dhe kongoleze. Edhe pse ai fillimisht zgjodhi këtë të fundit në mars 2015, ai u thirr nga kombëtarja belge më 2 tetor 2015. Ai luan në ndeshjen kualifikuese të UEFA-s për kupën e kombit në Francë kundër Andorrës. Kjo do të thotë se ai tani mund të luajë vetëm për Belgjikën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ football-italia.net, Official: Cavanda joins Trabzonspor, 12 korrik 2015, [1]
  2. ^ "Luis Pedro Cavanda - Transferi konusunda anlaşmaya varılmıştır" (në turqisht). Kamuyu Aydınlatma Platformu. 9 gusht 2016. Marrë më 9 gusht 2016.
  3. ^ "BOOOOM: Trepça '89 bën transferimin e dekadës në Superligë, transferon ish-mbrojtësin e Lazios, Torinos e Galatasarayt". Gazeta Olle. 17 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2021. Marrë më 8 mars 2021.
  4. ^ "Cavanda nuk nënshkruan: Ikën shumë, shumë larg nga Kosova dhe transferohet në këtë shtet". Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2021. Marrë më 8 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "BBC Sport - Andorra 1-4 Belgium" (në anglisht). BBC. 10 tetor 2015. Marrë më 11 tetor 2015.
  6. ^ "Cavanda si presenta in granata:Toro, aiutami a crescere" (në frëngjisht). Cavanda was born in Luanda (Angola), but the premature death of father Pedro (Angolan) took him with mom Efrasie (Congolese) and sister Gaby in neighboring Congo