Lynne Cox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lynne Cox

Lynne Cox (lindi më 1957) është notare amerikane. Në vitin 1971, ajo dhe skuadra e saj u bënë adoleshentët e parë të cilët kaluan ishullin CatalinaKaliforni. Ajo ka pasur dy herë rekordin për kalimin e shpejtë Kanalin e la Manshit prej Anglisë në Francë. Në vitin 1975, u bë femra e parë e cila notoi 16 kilometra në Zelandën e Re dhe u bë e para e cila notoi rreth Kepit të Shpresës së MirëAfrikën Jugore.

Cox është e njohur për notimin e saj për 2 orë e 5 minuta në Ngushticën e Beringut më 7 gusht 1987 prej ishullit Diomede e Vogël në Alaskë te Diomede e Madhe, pastaj në pjesën e Bashkimit Sovjetik, ku temperatura mesatare e ujit ishte 6 deri në 7 °C.[1][2][3][4]

Arritja tjetër që ka bërë ishte notimi i më shumë se 1.6 kilometra në ujërat e Antarktikut. Cox ishte në ujë për 25 minuta, dhe notoi 1.96 kilometra.[5]


Në vitin 2014, ajo fitoi shpërblimin si "Mbretëresha e Deteve"Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Swimming to Siberia : American Lynne Cox Realized an 11-Year-Old Dream When She Splashed Ashore for Tea With the Russians". Los Angeles Times. 6 shtator 1987. Marrë më 2014-03-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Long, Cold Swim". New York Times. 9 gusht 1987. Marrë më 2014-03-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Associated Press. "Swimmer conquers frigid Bering Strait – American's crossing of waterway to Soviet Union is unprecedented" Arkivuar 14 korrik 2014 tek Wayback Machine. August 8, 1987. Washington Post, p. A1. (Highbeam)
  4. ^ Cox, Lynne. Background Arkivuar 19 gusht 2012 tek Wayback Machine. LynneCox.com. In 1987 she saw it "as a way to open the US-Soviet Border for the first time in 48 years, with a time of 2 hours and 6 minutes".
  5. ^ McKay, Mary-Jayne. "Swimming to America". 60 Minutes. CBS News. Marrë më 21 korrik 2011. Shiko vlerën e |archiveurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)