Maçoku Tom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thomas "Tom" Cat është personazh fiktiv dhe një nga dy protagonistët në serinë e MGM Cartoon Studio Tom & Jerry (tjetri është Miushi Xherri). Krijuar nga William Hanna dhe Joseph Barbara, Tom është një mace gri dhe e bardhë antropomorfe shtëpiake me flokë të shkurtër i cili u shfaq për herë të parë në Puss Gets the Boot (1940). Tom fillimisht njihej si "Jasper" gjatë debutimit të tij, megjithatë, duke filluar nga paraqitja e tij e radhës në The Midnight Snack e në vazhdim, ai njihet si "Tom" ose "Thomas".

Emri i tij "Tom Cat" bazohet në shprehjen angleze "tomcat" që do të thotë maçok. Ai dëgjohet shumë rrallë duke folur me përjashtim të disa karikaturave (siç është episodi i Aventurat e Tom dhe Jerry "League of Cats") dhe Tom & Jerry: Film. Tom shpesh shihet duke ndjekur Xherrin, por ata ndonjëherë shihen duke bashkëpunuar kundër ndonjë armiku, siç është në episodin Triplet Trouble.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personaliteti i Tomit ka ndryshuar ndjeshëm me kalimin e viteve, sidomos pas episodeve të para. Për shembull, në debutimin e tij, ai ishte katërfish dhe kishte inteligjencë normale të maceve. Sidoqoftë, me kalimin e viteve (që nga episodi Dog Trouble), ai është bërë pothuajse plotësisht dykëmbësh dhe ka inteligjencën njerëzore. Si një personazh vizatimor, Tom ka një nivel ekstremiteti të elasticitetit. Kur vepron si antagonist i Xherrit, Tom është zakonisht i mposhtur (ose shumë rrallë, i vrarë) në fund, megjithëse ka disa histori ku ai e tejkalon dhe e mposht Xherrin.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht se pothuajse çdo episod përshkruan Tom duke heshtur (përveç tingujve të tij vokalë si ulërima dhe bërtitja), ka disa episode që shfaqen duke folur, me paraqitjen e tij të parë të filmit (së bashku me Xherrin) si p.sh në Tom & Jerry: Film, Tom dhe Xherri flasin gjatë gjithë filmit. Zëri i tij bëhet nga:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jerry Mann" (në anglisht). Youp. Marrë më 29 nëntor 2019.
  2. ^ "Tom and Jerry in “The Zoot Cat” (1944)". Marrur më 29 nëntor 2019.
  3. ^ "Tom". Behind The Voice Actors (në anglisht). Marrë më 8 gusht 2019.