Jump to content

Mahmut Yıldırım

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mahmut Yıldırım (lindi në vitin 1951[1]), i njohur si Yeşil (që do të thotë "i gjelbërt" në turqisht), është vrasës me kontratë turk.[2] Ai është i kërkuar për vrasjen e tetë personave në Turqi.[3] Ndër vrasjet për të cilat akuzohet është edhe ajo e Cem Ersever në vitin 1993.[4] Yıldırım, i cili gjithashtu përdori pseudonimin Ahmet Demir, u zhduk në vitin 1998. Në vitin 2013, oficeri i sigurimit Korkut Eken i tha prokurorëve që Yıldırım është akoma gjallë.[5] Yeșil ishte një nga katër personat të akuzuar për vrasjen e Musa Anter më 1992.[6]

Hetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas ish zyrtarit të Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (MİT) Mehmet Eymür (duke folur në vitin 2011), Yeşil në një kohë punonte për MİT në Ellazë, por më vonë u la i lirë pasi ai ishte "jashtë kontrollit". Eymür tha që Yeşil më vonë ka punuar me njësinë e xhandarmërisë turke JİTEM deri në vitin 1995, dhe "iu dha karta identiteti. Disa nga kartat e tij madje përfshinin edhe titullin e "Kryeministri i Inteligjencës". Eymür tha se deri në vitin 1995 Yeşil ishte bërë përsëri shumë "jashtë kontrollit" dhe ishte transferuar në Ankara, ku u prezantua në Eymür (asokohe kryetar i Departamentit të Kundër-Terrorizmit të MİT), me Eymür që nuk ishin në dijeni të statusit të Yeşil si një kriminel të kërkuar. Eymür tha se ai përdori Yeşil në disa operacione, por vetëm jashtë Turqisë, dhe se ai kurrë nuk ishte zyrtarisht një agjent. Në vitin 2012, MİT u tha prokurorëve (në një dokument të lëshuar në shtyp) se kishte përdorur Yıldırım në katër operacione, përfshirë atë që kapi komandantin e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) Şemdin Sakık në vitin 1998. MIT më vonë mohoi që Yıldırım ishte agjent i MİT dhe tha se nuk e kishte përdorur kurrë Yıldırım brenda Turqisë.[7]

Në vitin 2006, Mehmet Ali Birand tha që JİTEM i kishte kërkuar Yıldırım ta vrasë atë, por që operacioni u anulua më vonë, pasi Yıldırım kishte hetuar tashmë sigurinë e shtëpisë së Birand. Birand tha se shefi i MİT Şenkal Atasagun ishte një nga ata që i kishin treguar atij këtë episod.[8]

Sipas shefit të krimit Sedat Peker duke folur në vitin 2011, zyrtari i MİT Tarık Ümit ishte "rrëmbyer në hakmarrje për Yeşil pasi kishte rrëmbyer dy tregtarë iranianë të drogës Lazım Esmaeili dhe Askar Simitko në Stamboll në atë kohë."[9]

Djali i Mahmut Yıldırım, Murat Yıldırım, botoi një libër për të, Yeşil: Savaşçı ("I gjelbërti: Luftëtari"; Timas Publishing Group, 2009).

Në kulturë popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në serialin turk Lugina e Ujqërve Kurthi, Mahmut Yıldırım portretizohet nga personazhi Kara (që do të thotë "i ziu" në turqisht). Në episodin e 232-të të serialit, Kara u kap nga virusi Ebola dhe u vra nga ekipi Flamuri i Zi nën komandën e tij.[10][11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Yeşil, örgüt üyesi", Milliyet, 10 maj 1997
 2. ^ Hürriyet-Yeşil Yaşıyor İddiası
 3. ^ Cebe, Özgur (2008-12-28). "'Yeşil'e mahkeme bulunamıyor". Milliyet. Dogan News Agency. Marrë më 2009-01-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Today's Zaman, 22 dhjetor 2011, Parliament reopens case of most notorious state hitman Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine
 5. ^ Today's Zaman, 16 shtator 2013, Former MİT officer claims JİTEM hitman ‘Yeşil' still alive Arkivuar 11 nëntor 2014 tek Wayback Machine
 6. ^ "JİTEM list provided in Anter murder trial to be kept confidential". Today's Zaman. 8 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 2013-10-30. Marrë më 9 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ MİT admits to using hitman ‘Yeşil’ four times Arkivuar 31 dhjetor 2013 tek Wayback MachineToday's Zaman, 11 prill 2012,
 8. ^ JITEM Wanted to Kill Birand Arkivuar 30 dhjetor 2013 tek Wayback Machine Today's Zaman, 14 maj 2006
 9. ^ ‘Shady gang inside state was behind 1990s Kurdish businessmen’s assassinations’ Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine Today's Zaman, 3 nëntor 2011
 10. ^ http://www.yazete.com/kurtlar-vadisi/kurtlar-vadisi-pusuda-kara-oldu-sosyal-medya-yikildi-800314.html
 11. ^ http://www.yenisafak.com/video-galeri/kurtlar-vadisi-pusuda-kara-oldu-20699