Jump to content

Makrini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makrini

Marcus Opellius Macrinus (/m ə aɪ k r n ə s / rr. 165 - Qershor 218) ishte Perandor Romak nga 217 Prill deri në Qershor 218, duke mbretëruar së bashku me djalin e tij të vogël Diadumenianus . Si anëtar i klasës së kuajve, ai u bë perandori i parë që nuk vinte nga klasa senatoriale dhe gjithashtu perandori i parë që nuk e vizitoi kurrë Romën gjatë mbretërimit të tij. Para se të bëhej perandor, Macrinus shërbeu nën perandorin Caracalla si prefekt pretorian dhe merrej me çështjet civile të Romës. Ai më vonë komplotoi kundër Caracalla dhe e vrau në një përpjekje për të mbrojtur jetën e tij, duke e pasuar atë si perandor.

Macrinus u shpall perandor i Romës deri më 11 Prill 217 ndërsa ishte në provincat lindore të perandorisë dhe më pas u konfirmua si i tillë nga Senati; megjithatë, për kohëzgjatjen e mbretërimit të tij, ai kurrë nuk pati mundësinë të kthehej në Romë. Politikat e paraardhësit të tij kishin lënë arkën e Romës bosh dhe perandorinë në luftë me disa mbretëri, përfshirë Partinë, Armeninë dhe Dakinë. Si perandor, Macrinus së pari u përpoq të miratonte reforma për të sjellë stabilitetin ekonomik dhe diplomatik në Romë. Ndërsa veprimet diplomatike të Macrinus sollën paqe me secilën nga mbretëritë individuale, kostot shtesë monetare dhe reformat fiskale të mëvonshme krijuan trazira në ushtrinë romake.

Halla e Caracalla Julia Maesa përfitoi nga trazirat dhe nxiti një rebelim që nipi i saj katërmbëdhjetë vjeç, Elagabalus, të njihej si perandor. Macrinus u përmbys në Betejën e Antiokisë më 8 qershor 218 dhe Elagabalus e shpalli veten perandor me mbështetjen e legjioneve rebele romake. Macrinus iku nga fusha e betejës dhe u përpoq të arrinte në Romë, por u kap në Kalcedon dhe më vonë u ekzekutua në Kapadoki. Ai dërgoi djalin e tij nën kujdesin e Artabanus IV të Partisë, por Diadumenianus u kap gjithashtu para se të arrinte në destinacion dhe të ekzekutohej. Pas vdekjes së Macrinus, Senati e shpalli atë dhe djalin e tij armiq të Romës dhe emrat e tyre u hoqën nga regjistrat dhe imazhet e tyre u shkatërruan.

Sfondi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macrinus lindi në Cezare ( Cherchell modern, Algjeri) në provincën romake të Mauretania Caesariensis në një familje kuajsh me origjinë berbere.[1][2] Sipas David Potter, familja e tij e gjurmonte origjinën tek fiset berber të rajonit dhe veshi i tij i shpuar ishte një tregues i trashëgimisë së tij berber.[3] Ai mori një arsimim i cili e lejoi atë të ngjitej në klasën politike romake.[4] Me kalimin e viteve, ai fitoi një reputacion si një avokat i aftë; dhe, nën perandorin Septimius Severus, ai u bë një burokrat i rëndësishëm. Pasardhësi i Severus Caracalla më vonë e emëroi atë një prefekt të Gardës Preetoriane.[4][5]

Ndërsa Macrinus ndoshta gëzonte besimin e Perandorit Caracalla, kjo mund të ketë ndryshuar kur, sipas traditës, ishte profetizuar se ai do të rrëzohej dhe do të pasonte perandorin.[4] Macrinus, i frikësuar për sigurinë e tij, vendosi që Caracalla të vritej para se të dënohej.[6]

Në pranverën e vitit 217, Caracalla ishte në provincat lindore duke përgatitur një fushatë kundër Perandorisë Parthiane.[6][5] Macrinus ishte në mesin e stafit të tij, siç ishin anëtarët e tjerë të Gardës Preetoriane. Në Prill, Caracalla shkoi për të vizituar një tempull të Luna pranë vendit të betejës së Carrhae dhe u shoqërua vetëm nga roja e tij personale, e cila përfshinte Macrinus. Më 8 Prill, ndërsa udhëtonte për në tempull, Caracalla u godit me thikë për vdekje nga Justin Martialis, një ushtar të cilin Macrinus e kishte rekrutuar për të kryer vrasjen.[4] Më pas, Martialis u vra nga një prej njerëzve të Caracalla.[6]

Për dy ose tre ditë, Roma mbeti pa një perandor.[4][7] Më 11 Prill, Macrinus e shpalli veten perandor dhe mori të gjitha titujt dhe fuqitë perandorake, pa pritur për Senatin.[6] Ushtria mbështeti pretendimin e tij si perandor dhe Senati, aq larg, ishte i pafuqishëm për të ndërhyrë.[4] Macrinus nuk u kthye kurrë në Romë si perandor dhe mbeti i vendosur në Antioki për kohëzgjatjen e mbretërimit të tij.[8] Macrinus ishte perandori i parë që erdhi nga klasa e kuajve, në vend të senatorit dhe gjithashtu perandori i parë me prejardhje Mauretaniane.[9] Ai miratoi emrin e Severus, për nder të dinastisë Severan, dhe i dha titullin perandorak Augusta gruas së tij Nonia Celsa [note 1] dhe titullin e Cezarit dhe emrin e Antoninus djalit të tij Diadumenianus për nder të dinastisë Antonine, duke e bërë kështu të dytin në komandë.[9][5][10][11][12] Në kohën e pranimit të Diadumenian ai ishte tetë vjeç.[13]

Mbretëroj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht prejardhjes së tij në kuaj, Macrinus u pranua nga Senati për dy arsye: për heqjen e Caracalla dhe për marrjen e besnikërisë së ushtrisë.[4][6] Senatorët ishin më pak të shqetësuar nga prejardhja Mauretaniane e Macrinus sesa nga prejardhja e tij shoqërore kuajsh dhe shqyrtuan veprimet e tij si perandor. Mendimi i tyre për të u zvogëlua nga vendimet e tij për të emëruar burra në zyra të larta të cilët kishin të njëjtën sfond të padalluar.[6] Vetëm Senati kishte fuqinë kushtetuese për të zgjedhur perandorin nga senatorët dhe Macrinus, duke mos qenë senator dhe duke u bërë perandor me forcë dhe jo me mjete tradicionale, u përçmua.[4]

Macrinus kishte disa çështje me të cilat duhej të merrej në kohën e pranimit të tij, të cilat ishin lënë pas nga paraardhësi i tij. Meqenëse Caracalla kishte një tendencë drejt luftës ushtarake, dhe jo diplomacisë, kjo i la Macrinus të zgjidhë disa konflikte.[14] Për më tepër, Caracalla kishte qenë një shpenzues plaçkitës i të ardhurave të Romës.[14] Shumica e parave u shpenzuan për ushtrinë; ai e kishte rritur shumë pagën e tyre nga 2,000 sesterce në 3,000 sesterce në vit.[15] [16] Shpenzimet e shtuara e detyruan Caracalla të heqë çdo burim të ardhurash që kishte për të siguruar diferencën.[14] Ky mungesë e la Romën në një situatë të tmerrshme fiskale që Macrinus duhej të adresonte.[14]

Macrinus u pushtua në fillim nga kërcënimi i parthinëve, me të cilët Roma kishte qenë në luftë që nga mbretërimi i Caracalla. Macrinus vendosi një marrëveshje paqeje me Parthët, pasi luftoi një betejë të pavendosur në Nisibis në 217.[14] Në këmbim të paqes, Macrinus u detyrua të paguante një dëmshpërblim të madh ndaj sundimtarit Parth Artabanus IV.[6][14] Roma ishte në atë kohë gjithashtu nën kërcënim nga Dacia dhe Armenia, kështu që çdo marrëveshje me Parthia ka të ngjarë të ketë qenë e dobishme për Romën.[14] Tjetra, Macrinus e ktheu vëmendjen tek Armenia. [14] Në 216, Caracalla kishte burgosur Khosrov I të Armenisë dhe familjen e tij pasi Khosrov kishte rënë dakord të takohej me Caracalla në një konferencë për të diskutuar disa çështje mes tij dhe bijve të tij. Në vend të kësaj, Caracalla vendosi një guvernator të ri romak për të sunduar mbi Armeninë. Këto veprime zemëruan popullin armen dhe ata shpejt u rebeluan kundër Romës.[17] [14] Macrinus vendosi një traktat paqeje me ta duke i kthyer kurorën dhe plaçkën djalit dhe pasardhësit të Khosrov Tiridates II dhe duke liruar nënën e tij nga burgu, dhe duke e kthyer Armeninë në statusin e saj si një mbretëri kliente e Romës.[14] Macrinus bëri paqe me Dakët duke liruar pengje, edhe pse kjo ka të ngjarë të mos trajtohej nga ai vetë, por nga Marcius Agrippa.[14] Në çështjet e politikës së jashtme, Macrinus tregoi një tendencë drejt zgjidhjes së mosmarrëveshjeve përmes diplomacisë dhe një ngurrim për t'u përfshirë në konflikte ushtarake, megjithëse kjo mund të ketë qenë më shumë për shkak të mungesës së burimeve dhe fuqisë punëtore sesa preferencave të tij personale.[14]

Macrinus filloi të përmbysë politikat fiskale të Caracalla dhe u afrua më shumë drejt atyre që ishin përcaktuar nga Septimius Severus.[14] Një ndryshim i tillë i politikës përfshinte pagën e legjionarëve romakë. Ushtarët që ishin regjistruar tashmë gjatë mbretërimit të Caracalla gëzonin pagesa të tepruara të cilat ishin të pamundura për Macrinus të zvogëlojë pa rrezikuar një rebelim të mundshëm. Në vend të kësaj, Macrinus lejoi ushtarët e regjistruar të mbanin pagesat e tyre më të larta, por ai e uli pagën e rekrutëve të rinj në nivelin e caktuar nga Severus.[4][14] Macrinus rivlerësoi monedhën romake, duke rritur pastërtinë dhe peshën e argjendit të denarit nga 50.78 përqind dhe 1.66 gram në fund të mbretërimit të Caracalla në 57.85 përqind dhe 1.82 gram nga Vjeshta 217 deri në fund të mbretërimit të tij, kështu që që pasqyron politikën fiskale të Severus për periudhën 197 deri në 209.[14] Qëllimi i Macrinus me këto politika mund të ketë qenë kthimi i Romës në stabilitetin relativ ekonomik që ishte gëzuar nën sundimin e Severus, megjithëse erdhi me nje kosto[14] Ndryshimet fiskale që miratoi Macrinus mund të ishin të qëndrueshme po të mos ishte për ushtrinë. Në atë kohë, forca e ushtrisë ishte shumë e madhe dhe duke miratuar reformat e tij ai zemëroi ushtarët veteranë, të cilët i shikuan veprimet e tij në uljen e pagës së rekrutëve të rinj si një paralajmërim të uljeve eventuale të privilegjeve dhe pagesës së tyre. Kjo uli ndjeshëm popullaritetin e Macrinus me legjionet që e kishin shpallur perandor.[14][4]

Nëna e Caracalla Julia Domna fillimisht u la në paqe kur Macrinus u bë perandor. Kjo ndryshoi kur Macrinus zbuloi se ajo po komplotonte kundër tij dhe e vendosi atë në arrest shtëpiak në Antioki. Në atë kohë Julia Domna po vuante nga një fazë e avancuar e kancerit të gjirit dhe shpejt vdiq në Antioki.[9][6] Më pas, Macrinus dërgoi motrën e Domna Julia Maesa dhe fëmijët e saj përsëri në Emesa në Siri, nga ku Maesa vuri në lëvizje planet e saj për të përmbysur Macrinus.[9][6] Macrinus mbeti në Antioki në vend që të shkonte në Romë pasi u shpall perandor, një hap që e rriti jopopullaritetin e tij në Romë dhe kontribuoi në rënien e tij përfundimtare.[18]

Rënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një aureus i Macrinus. Simbolika e saj e përpunuar feston liberalitas ("plogështia") e Macrinus dhe djalit të tij Diadumenianus . Mbishkrimi: IMP. CM OPEL. SEV. MACRINVS AVG. / LIBERALITAS AVG.

Julia Maesa ishte tërhequr në qytetin e saj të lindjes, Emesa me një pasuri të madhe, të cilën e kishte grumbulluar gjatë njëzet viteve. Ajo mori fëmijët e saj, Julia Soaemias dhe Julia Mamaea, dhe nipërit e mbesat, përfshirë Elagabalus, me vete në Emesa.[4] Elagabalus, 14 vjeç, ishte kryeprifti i Fenikisë në perëndinë e diellit Elagabalus (ose El-Gabal) në Emesa.[4][13] </ref> Ushtarët nga Legio III <i id="mw2A">Gallica</i> (Legjioni i Tretë Gallik), që ishin vendosur në kampin e afërt të Raphanea, shpesh vizitonin Emesën dhe shkonin për të parë Elagabalusin duke kryer ritualet dhe detyrat e tij priftërore ndërsa ishte atje.[4][6] Julia Maesa përfitoi nga kjo, për t'u sugjeruar ushtarëve se Elagabalus ishte me të vërtetë djali i paligjshëm i Caracalla.[9][4] Më 16 maj, Elagabalus u shpall perandor nga Legio III Gallica në kampin e tij në Raphanea.[6] Pas revoltës së Elagabalus, Macrinus udhëtoi në Apamea dhe i dha titullin Augustus djalit të tij, Diadumenianus, dhe e bëri atë bashkë-perandor.[13]

Ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macrinus e kuptoi që jeta e tij ishte në rrezik, por luftoi për të vendosur mbi një kurs veprimi dhe mbeti në Antioki.[4] Ai dërgoi një forcë kalorësish të komanduar nga Ulpius Julianus për të rimarrë kontrollin e rebelëve, por ata dështuan dhe Ulpius vdiq në përpjekje. Ky dështim forcoi më tej ushtrinë e Elagabalus.[4][5] Menjëherë më pas, një forcë nën drejtuesin e Elagabalus 'Gannys marshoi në Antioki dhe angazhoi ushtrinë e Macrinus më 8 qershor 218 pranë fshatit Immae, i vendosur afërsisht 24 milje nga Antiokia.[18] Në një moment gjatë Betejës së Antiokisë, Macrinus e braktisi fushën dhe u kthye në Antioki.[18] Macrinus u detyrua më pas të ikte nga Antiokia pasi luftimet shpërthyen edhe në qytet.[18] Vetë Elagabalus më pas hyri në Antioki si sundimtari i ri i Perandorisë Romake.[19] Macrinus iku për në Romë; ai udhëtoi deri në Kalkedon para se të njihej dhe kapet.[20] Djali i tij dhe bashkë-perandori Diadumenianus, i dërguar nën kujdesin e Artabanus IV të Parthia, u kap vetë në tranzit në Zeugma dhe u vra në qershor të vitit 218.[9][13][20] Mbretërimi i Diadumenianus zgjati gjithsej 14 muaj, dhe ai ishte rreth 10 vjeç kur vdiq.[13] Macrinus, me të mësuar për vdekjen e të birit, u përpoq të shpëtonte nga robëria, por ai u plagos në përpjekjen e pasuksesshme[20] dhe më pas u ekzekutua në Kapadoki; koka e tij u dërgua në Elagabalus.[20] Ashtu si Macrinus, edhe koka e Diadumenianus u pre dhe u dërgua në Elagabalus si trofe.[12]

Damnatio memoriae[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macrinus dhe djali i tij Diadumenianus u shpallën hostes, armiq të shtetit, nga Senati menjëherë pasi lajmi kishte mbërritur për vdekjet e tyre dhe si pjesë e një deklarate zyrtare të mbështetjes për uzurpator Elagabalus, i cili ishte i njohur në Senat si perandorit të ri. Deklarata e hosteve çoi në dy veprime që u ndërmorën kundër imazheve të ish -Perandorëve. Së pari, portretet e tyre u shkatërruan dhe emrat e tyre u goditën nga mbishkrimet dhe papiruset. Veprimi i dytë, i ndërmarrë nga ushtarët romakë që ishin rebeluar kundër Macrinus në favor të Elagabalus, ishte shkatërrimi i të gjitha veprave dhe pronave të Macrinus. The memoriae damnatio kundër Macrinus është ndër më të hershme e sanksioneve të tilla të miratuara nga Senati. Shumë nga bustet prej mermeri të Macrinus që ekzistojnë u dëmtuan dhe u gjymtuan si përgjigje ndaj memoriae damnatio dhe shumë prej monedhave që përshkruanin Macrinus dhe Diadumenianus u shkatërruan gjithashtu. Këto veprime kundër Macrinus janë dëshmi e papëlqyeshmërisë së tij në Romë.[11]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dio, Cassius . (nd ) Historia Romake.
 • Herodiani i Antiokisë. (nd ) Historia e Perandorisë Romake.
 • Historia Augusta . (nd )
Stampa:S-houStampa:S-off
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Caracalla
Roman emperor
217–218
With: Diadumenian
Pasardhësi 
Elagabalus
Parardhësi 
Gaius Bruttius Praesens
Roman consul
218
with Marcus Oclatinius Adventus
Pasardhësi 
Elagabalus
as suffecti
 1. ^ Naylor, Phillip (2015). North Africa, Revised Edition: A History from Antiquity to the Present. University of Texas Press. ISBN 978-0-292-76190-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Michael Grant (1996). The Severans: The Changed Roman Empire. Psychology Press. fq. 22. ISBN 978-0-415-12772-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Potter 2004.
 4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p Gibbon 1776.
 5. ^ a b c d Mennen 2011.
 6. ^ a b c d e f g h i j k Goldsworthy 2009.
 7. ^ Ando, Clifford (2012). Imperial Rome AD 193 to 284: The Critical Century. Edinburgh University Press. fq. 63. ISBN 978-0-7486-5534-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Varner, Eric (2004). Mutilation and transformation: damnatio memoriae and Roman imperial portraiture. Brill Academic. fq. 185. ISBN 90-04-13577-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d e f Dunstan, William, E. (2010). Ancient Rome. Rowman and Littleman Publishers. fq. 407. ISBN 978-0-7425-6832-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":7" defined multiple times with different content
 10. ^ Crevier, Jean Baptiste Louis (1814). The History of the Roman Emperors From Augustus to Constantine, Volume 8. F. C. & J. Rivington. fq. 238. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Varner, Eric (2004). Mutilation and transformation: damnatio memoriae and Roman imperial portraiture. Brill Academic. fq. 184–188. ISBN 90-04-13577-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":12" defined multiple times with different content
 12. ^ a b Bunson, Matthew (2014). Encyclopedia of the Roman Empire. Infobase Publishing. fq. 173. ISBN 978-1-4381-1027-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":15" defined multiple times with different content
 13. ^ a b c d e Vagi 2000.
 14. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q Scott 2008.
 15. ^ Dunstan, William, E. (2011). Ancient Rome. Lanham: Rowman and Littlefield. fq. 406. ISBN 978-0-7425-6832-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 16. ^ Boatwright, Mary Taliaferro; Gargola, Daniel J; Talbert, Richard J. A. (2004). The Romans, from village to empire. Oxford University Press. fq. 413. ISBN 0-19-511875-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Payaslian, S (2008). The History of Armenia: From the Origins to the Present. Springer. fq. 32. ISBN 978-0-230-60858-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b c d Glanville, Downey (1961). History of Antioch in Syria: From Seleucus to the Arab Conquest. Literary Licensing. fq. 248–250. ISBN 1-258-48665-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":9" defined multiple times with different content
 19. ^ Icks, Martijn (2011). The Crimes of Elagabalus: The Life and Legacy of Rome's Decadent Boy Emperor. I. B. Tauris. fq. 14. ISBN 978-1-84885-362-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b c d Crevier, Jean Baptiste Louis (1814). The History of the Roman Emperors from Augustus to Constantine, Volume 8. F. C. & J. Rivington. fq. 236–237. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)