Homsi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Homsi
Hims
Qytet

Para luftës civile në Siri, Homs ishte një qendër e madhe industriale, dhe me një popullsi prej të paktën 652,609 njerëzve në vitin 2004, [1] ishte qyteti i tretë më i madh në Siri pas Aleppo në veri dhe në kryeqytetin Damask në jug. Popullsia e saj reflekton diversitetin e përgjithshëm fetar të Sirisë, të përbërë nga myslimanë suni dhe alavitë, dhe të krishterë . Ka një numër të xhamive dhe kishave historike në qytet, dhe është afër kështjellës Krak des Chevaliers, një vend i trashëgimisë botërore .

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e emrit modern të qytetit është është një formë arabe e emrit latin të qytetit Emesus, që rrjedh nga greqishtja Émesa ose Émesos, [2] ose Hémesa . [3]

Vogëlsira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E mërkura konsiderohet si një ditë e rëndësishme për qytetarët e Homsit e cila lidhet me disa ngjarje të ndodhura në historinë e qytetit. Dy teori janë paraqitur për të shpjeguar këtë lidhje: [4]

  • Gjatë epokës së dinastisë Emesani, njerëzit që adhuronin perëndinë e diellit Elagabalus mbanin liturgji të mëdhaja në "Tempullin e Diellit" të madh (aktualisht xhamia al-Nuri ), duke festuar krijimin e Diellit në "ditën e katërt" të javës së veprës hyjnore ( Rrëfimi i Krijimit në Biblën Hebraike ).
  • Gjatë pushtimit të Timurit, banorët e Homsit u shtirën si të çmendur për të shmangur masakrat dhe shkatërrimin e qytetit të tyre.

Qytetet binjake - qytete simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Homs është binjakëzuar me:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2004 census.
  2. ^ Room, 2006, p. 167.
  3. ^ Raphael Patai (2015). The Jews of Hungary: History, Culture, Psychology. Wayne State University Press. fq. 24. ISBN 9780814341926. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 14 tetor 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ George Kadar (2009). Adab al-nuktah, baḥth fī judhūr al-nuktah al-Ḥimṣīyah, ḥarb al-aydyūlūjiyā al-fukāhīyah wa-lītūrjiyā al-majānīn al-mundathirah أدب الـنـكـتـة، بـحـث في جـذور الـنـكـتـة الـحـمـصـيـة ، حـرب الأيـديـولـوجـيـا الـفـكـاهـيـة و لـيـتـورجـيـا الـمـجـانـيـن الـمـنـدثـرة (në arabisht). Dār Raslān.
  5. ^ "Cidades Irmãs de Belo Horizonte". portalbelohorizonte.com.br (në portugalisht). Belo Horizonte. Marrë më 2020-05-23.
  6. ^ "Humus Kayseri". 2015-04-02. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "پیمان خواهرخواندگی بین شهرهای حمص و یزد". parsine.com (në persisht). Parsine. Marrë më 2020-09-16.