Marko Marin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Marko Marin
Marko Marin - SV Werder Bremen (1).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Marko Marin
Data e lindjes 13 Mars 1989 (21 vjeç)
Vendi i lindjes Bosanska Gradiška, Jugosllavia
Gjatësia 1,70 m
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Chelsea
Numri 21
Kariera në rini
0–1996 SG 01 Hoechst
1996–2005 Eintracht Frankfurt
2005–2006 Borussia M'bach
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006–2007 Borussia M'bach II 16 (3)
2007–2009 Borussia M'bach 68 (8)
2009–2012 Werder Bremen 87 (8)
2012– Chelsea 6 (1)
2013– Sevilja (huazim) 1 (0)
Ekipi kombëtar
2005 Gjermania U–16 9 (0)
2006 Gjermania U–17 16 (5)
2006–2007 Gjermania U–18 4 (2)
2007–2010 Gjermania U–21 12 (1)
2008– Gjermania 16 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Marko Marin (13 Mars 1989, Bosanska Gradiška) është një futbollist gjerman me prejardhje serbo-boshnjake i cili luan për Werder BremenBundesliga si mesfushor i avancuar.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera me klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Marko Marin (2009)

Marin e filloi karrierën me SG 01 Hoechst dhe më pas me luajti për Eintracht Frankfurt, për tu zhvendosur më vonë tek akadeima e të rinjve e Borussia Mönchengladbach. Pas një viti tek akademia e Mönchengladbach atij iu ofrua një kontratë tre vjeçare me klubin të cilën ai e pranoi dhe më pas bëri debutimin e tij si profesionist me klubin. Në 9 gusht 2008 Marin shënoi një tripletë në fitoren e Mönchengladbach 8–1 me skuadrën e divizionit të shtatë VfB Fichte Bielefeld në raundin e parë të Kupës së Gjermanisë, DFB Cup. Golin e tretë e realizoi me anë të një penalltie në minutën e 70-të. Në 24 qershor 2009 Marin u shit tek Werder Bremen për € 8,5 milion.

Skuadra kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2010, Marin deklaroi se ai nuk kishte pasur kontakte me përfaqësuesen e Bosnjës dhe Herzegovinës kështu që vendosi të luajë për Gjermaninë.

Në 2007 ai u thirr në Kombëtaren Gjermanen U-21 dhe që atëherë ka zhvilluar 9 takime me skuadrën. në 16 maj 2008 u deklarua se Marin ishte pjesë e listës provizore me 26 lojtarë për Euro 2008, por ai nuk u përzgjodh në 23-shen finale. Ai debutoi në 27 maj 2008 në një barazim 2-2 kundër Bjellorusisë. Marin hyri në lojë gjatë pjesës së dytë si zëvendësues i Bastian Schweinsteiger.

Në të njejtin vit, më 20 gusht ai bëri paraqitjen e dyte me Gjermaninë dhe shënoi golin e tij të parë, kundër Belgjikës. Marin luajti edhe në kompeticionin UEFA-CAF Meridian Cup në 2007 dhe është pjesë e skuadrës gjermane në Botërorin Afrika e Jugut 2010.

Golat ndërkombëtarë[redakto | redakto tekstin burimor]

# Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompeticioni
1 20.08.2008 Frankenstadion, Nuremberg, Gjermani Flag of Belgium.svg Belgjika 2:0 Miqësore

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Marin shkoi në Gjermani në moshën 2-vjeçare në 1991 me të ëmën, Borka dhe të atin, Ranko, për shkak të punës së të ëmës së tij.

Fitoret[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]