Jump to content

Massat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Masati
Massat (Ocitanisht)
Massat (Frëngjisht)
Komunë
Étang de Lers
Étang de Lers
Stema Masati
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAriège
QarkuSaint-Girons
KantoniCouserans Est
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Loubet dit Gajol[1]
Sipërfaqja
1
44.710 km2 (17.263 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
734
 • Dendësia16/km2 (43/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
09182 /09320
Lartësia598–1,941 m (1,962–6,368 ft)
(avg. 651 m or 2,136 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Massat ( shqiptimi frëngjisht: [masat] ; Shqip: Masat ; Ocitanisht: Massat) është një komunëdepartamentin AriezhëFrancën jugperëndimore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona daton në kohët paleolitike, kur fiset lanë disa gjurmë në shpellat e pikturuara në luginat Ker të Masatit. Fshati më vonë u bë një territor i përdorur nga Lordët e Lomagne-ës për të shpërndarë popullsinë, duke kapërcyer një problem serioz të mbipopullimit. Disa çartera që datojnë nga viti 1146 specifikojnë të drejtat e ndërsjella të banorëve dhe të zotërve. Lugina u drejtua aktivitetit industrial që zgjati gati shtatë shekuj. Kjo përfshinte prodhimin e qymyrit dhe gizës së xeheve të hekurit në pesë fabrika falsifikuese nën drejtimin e disa grave katalane. Nga viti 1820, me zbulimin e mjeteve të shkrirjes së hekurit me qymyr, lulëzimi industrial i luginës mbaroi dhe filloi rënia.

Më vonë në shekullin e 19-të, bujqësia, kryesisht blegtoria, u bë burimi kryesor i të ardhurave për banorët, veçanërisht prodhimi i gjalpit. Me një migrim shumë të fortë rural, të përforcuar nga Lufta e Parë Botërore, lugina u shpopullua shpejt, duke rënë në mënyrë dramatike nga 17,000 banorë në vitin 1800 në vetëm 1700 gjithsej sot, dhe vetëm 589 në fshat.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968746—    
1975711−4.7%
1982598−15.9%
1990624+4.3%
1999589−5.6%
2007722+22.6%
2012689−4.6%
2017659−4.4%
Kapela e Ave Marias

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.