Jump to content

Mathieu Debuchy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mathieu Debuchy

Debuchy duke luajtur për Arsenalin2014 Community Shield.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMathieu Debuchy[1]
Datëlindja (1985-07-29) 29 korrik 1985 (38 vjeç)
VendlindjaFretin, Francë
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in) [2]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri2
Karriera me të rinjtë
1992–1993Frétin
1993–2003Lille
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2013Lille233(16)
2013–2014Newcastle United43(1)
2014–Arsenal5(0)
Karriera ndërkombëtare
2011–Franca26(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 20:00, 13 dhjetor 2014 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 4 shtator 2014 (UTC)

Mathieu Debuchy (Frëngjisht: [ma.tjø də.by.ʃi]; lindur më 28 korrik 1985) është një futbollist francez i cili luan me klubin anglez ArsenalPremier League dhe me kombëtaren franceze. Ai është vendos shpesh të luajë si mbrojtës i djathtë, por e nisi karrierën e tij duke luajtur si mesfushor madje edhe si organizator.

Ai shpezoi nëntë sezone e gjysëm te Lille, ku fitoi dopietën e titujve të Ligue 1 dhe Coupe de France2010–11. Ai u bashkua me Newcastle United në janar 2013, dhe u ble nga Arsenal në korrik 2014.

Debuchy bëri debutimin e tij me kombëtaren franceze në vitin 2011 dhe që nga ajo kohë ka luajtur më shumë se 25 ndeshje, duke luajtur gjithshtu në UEFA Euro 2012 dhe në Kupën e Botës 2014.

  1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Barclays Premier League Player Profile Mathieu Debuchy". Premier League. 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2014. Marrë më 6 nëntor 2012. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)