Jump to content

Mehmet Dragusha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmet Dragusha
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMehmet Ashim Dragusha
Datëlindja (1977-10-09) 9 tetor 1977 (46 vjeç)
VendlindjaPrishtinë, Kosovë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
KF Beselidhja
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1998Prishtina
1998–2000Maribor13(2)
2000–2001Sachsen Leipzig62(8)
2001–2003Eintracht Trier19(1)
2003–2005Eintracht Frankfurt31(2)
2005–2007SC Paderborn28(1)
2007–2008SV Elversberg1(0)
2008–20091. FC Magdeburg27(2)
Karriera ndërkombëtare
2002Kosova1(0)
2003–2005Shqipëria10(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mehmet Dragusha lindi më 9 tetor 1977Prishtinë, është një futbollist shqiptar. Dragusha si i ri u angazhua në skuadrat Prishtinase KF Besëlidhja dhe më vonë në KF Prishtina.

Karrierën e tij si futbollist profesionist në arenën ndërkombëtare e filloi në skuadrën e Sllovenisë NK Maribor në vitin 1998 ku qëndroj deri më 2000. Sezonin e kampionatit 2000 - 2001 e kaloi në skuadrën FC Sachsen (Leipzig, Gjermani). Më 2002 bëri kontratën me Eintracht Trier (Gjermani) dhe nga kjo skuadër më 2003 kaloj në Eintracht Frankfurt. Në ndeshje Mehmeti luan si mesfushor dhe mbanë numrin 19 në fanellën e tij. Nga fillimi i sezonës 2005/2006 Dragusha luan për ekipin gjerman së ligës së dytë SC Paderborn 07 edhe këtu me numrin 19. Ky klub shpreson ne shqipetarin dragusha dhe ka gjasa për hyrje në ligën e parë.

Mehmet Dragusha për kombëtaren ka luajtur derë më tani nëntë herë.

Mehmet Dragusha perfundoi gjimnazin Sami Frasheri Ne Fshatn Besi ndërsa qe ishte i lndur ne fshati prugovc 2 keto fshatra te komunes se Prishtines

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]