Moissac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mojzak
Manastiri i abacisë së Shën-Pjetrit
Manastiri i abacisë së Shën-Pjetrit
Stema Mojzak
Moissac is located in Earth
Moissac (Earth)
Koordinatat: 44°06′N 1°05′E / 44.10°N 1.08°E / 44.10; 1.08
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiTarn-et-Garonne
QarkuKastelhikërr
KantoniMojzak
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Romain Lopez[1] (RN)
Sipërfaqja
1
85,95 km2 (3,319 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
13.378
 • Dendësia16/km2 (40/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
82112 /82200
Lartësia59–199 m (194–653 ft)
(avg. 76 m or 249 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Moissac ( shqiptimi frëngjisht: [mwasak] ; Shqip: Mojzak) është një komunëdepartamentin Tarn-et-Garonne në rajonin e OcitanisëFrancën jugore. Qyteti ndodhet në bashkimin e lumenjve Garonë dhe Tarn në Canal de Garonne . Rruga kombëtare N113 u ndërtua përmes qytetit dhe midis Valence-d'Agen dhe Kastelhikërrorit . Shërbehet nga stacioni i Mojzakut në linjën Bordo-Tuluzë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht Mojzaku ishte pjesë e departamentit të Oltit . Në 1808, Napoleoni dekretoi bashkimin e qytetit me departamentin e ri të Tarn-dhe-Garonë . Ishte qyteti kryesor i rrethit nga 1800 deri në 1926.

Mojzaku u dëmtua rëndë në mars 1930 nga përmbytjet e Tarnit, i cili shkatërroi pjesën më të madhe të Francës jugperëndimore. Ajo u llogarit si një përmbytje 100-vjeçare. Njëqind e njëzet njerëz u raportua se kishin vdekur në qytet. [2]

Në vitin 2020, politikani i Rimbledhjes Kombëtare Romain Lopez u zgjodh kryetar bashkie. [3] [4] [5]

Abacia e Mojzakut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mojzaku është i njohur ndërkombëtarisht për trashëgiminë artistike të ruajtur në abacinë mesjetare të Mojzakut .  Kjo kishë shërben si ndalesë në Rrugët e Vendit të Trashëgimisë Botërore të Santiago de Compostelës . 

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196811.856—    
197511.826−0.3%
198211.184−5.4%
199011.971+7.0%
199912.321+2.9%
200712.377+0.5%
201212.470+0.8%
201713.039+4.6%

Rrugët ujore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hotel le Moulin de Moissac, në funksion që nga viti 1474.

Ka rrugë ujore të rëndësishme në Moissac: Tarn rrjedh nëpër qendër të qytetit, ashtu si edhe Canal de Garonne (dikur Canal lateral à la Garonne), shtrirja e Canal du Midi nga ToulouseBordeaux . Së bashku, këto dy kanale njihen ndonjëherë si Canal des deux mers (lit. kanali i dy deteve) që lidh Oqeanin Atlantik me Detin Mesdhe .

Qytetet binjake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Komunat e departamentit Tarn-dhe-Garonë
  • Kumbulla Greengage
  • André Abbal
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Max Lagarrigue,"L’inondation du siècle, mars 1930" Arkivuar 22 qershor 2009 tek Wayback Machine, in "Les Caprices du Temps," revue Arkheia, n°21, Montauban, 2009.
  3. ^ "Romain Lopez : qui est ce proche de Marion Maréchal élu maire de Moissac ?" (në frëngjisht).
  4. ^ A young RN candidate becomes the mayor of Moissac, Teller Report
  5. ^ "French town that saved Jews elects mayor from party founded by Holocaust denier". The Times of Israel. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)