Mongozi i verdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi i verdhë
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Cynictis
Ogilby, 1833
Lloji:
C. penicillata
Emri binomial
Cynictis penicillata
(Cuvier, 1829)
Përhapja e mongozit të verdhë

Mongozi i verdhë ose mangusta e verdhë ( Cynictis penicillata ), nganjëherë referuar si Merkati i kuq , është një anëtar i familjes së mangustave . Mesatarisht rreth 1 lb (1/2 kg) në peshë dhe rreth 20 në (500 mm) në gjatësi. Ai jeton në një vend të hapur, nga gjysmë-shkretëtirat deri në kullota në Angola , Botsvana , Afrika e Jugut , Namibia dhe Zimbabve .

Takaonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cynictis penicillata është i vetmi anëtar i gjinisë së saj , por sa më shumë janë përshkruar dymbëdhjetë nënspecie të mongoozës së verdhë.

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përgjithësi, mangusta e verdhë ka theksime më të lehta në pjesën e poshtme të mjekrës , bishtin me lesh dhe mungesën e plotë të dimorfizmit seksual . Mongozi i verdhë jugorë është më e madhe, kanë lesh të verdhë ose të kuqërremtë, lesh më të gjatë dhe një bisht më të gjatë me majë karakteristike të bardhë. Nënspeciet veriore kanë tendencë në përmasa më të vogla, ngjyrosje gri, një majë gri ose e errët gri në bisht, dhe flokë më të shkurtër më të përshtatshëm për klimën më të nxehtë.

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i verdhë është kryesisht kafshë dite , megjithëse është vërejtur aktivit natën . Duke jetuar në koloni deri në 20 individë në një kompleks të përhershëm të lulëzimit , mongoza e verdhë shpesh bashkëjetojë me ketrat e tokës të Kepit ose surikatët dh ndajë mirëmbajtjen e tuneleve, duke shtuar tunele dhe brazda të rinj sipas nevojës. Sistemi i tunelit ka shumë hyrje, afër të cilave mongozi i verdhë bën strehën e tij .

Mangusta e verdhë është mishngrënës , ushqehet kryesisht me termite , karkaleca dhe kriketa , por edhe me brejtës dhe zogj të vegjël. Në mjediset urbane në Afrikën e Jugut, ai gjithashtu ushqehet midis mbeturinave të ushqimit njerëzor.

Struktura sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura shoqërore e mangustës së verdhë është hierarkike , e bazuar në një grup qendror të mbarështimit dhe pasardhësit e tyre më të fundit. Ka edhe të moshuar, ose të afërm të rritur të çiftit qendror. Gama mashkullore ka tendencë të mbivendoset, ndërsa femrat nga çadrat e tjera kanë varg jo të mbivendosur. Mashkulli alfa shënojnë anëtarët e grupit të tij me sekrecione të gjëndrave anale, dhe kufijtë e tij me sekrecione të fytyrës dhe anale, si dhe urinë. Mashkulli alfa gjithashtu fërkon shpinën kundër objekteve të ngritura, duke lënë pas flokët si një shënues vizual të territorit . Një koloni mund të ketë 20-40 anëtarë.

Grabitqarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Predatorët e mongozës së verdhë janë zogj grabitqarë , gjarpërinjt dhe çakejt . Kur frikësohet, mongozi i verdhë rritet dhe sekretohet nga gjëndrat e tij anale. Ai gjithashtu mund të bërtasë, leh dhe pastërti, megjithëse këto janë përjashtime, pasi mongoza e verdhë zakonisht është e heshtur, dhe komunikon gjendjen shpirtërore dhe statusin përmes lëvizjeve të bishtit.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i çiftëzimit mongozës së verdhë është midis korrikut dhe shtatorit, dhe lind nën tokë midis Tetorit dhe Dhjetorit, pa materiale për shtratin, në një dhomë të pastër të sistemit të rrëmujave . Zakonisht, dy pasardhës prodhohen për shtatëzani dhe ato zhduken në 10 javë, duke arritur në madhësinë e të rriturve pas 10 muajsh.

Tërbimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekziston shqetësimi për rolin e mongoozës së verdhë si një rezervuar natyral i tërbimit . Shumica e kafshëve të egra afrikane vdesin brenda disa javësh nga infeksioni me tërbimin, por duket se llojet e caktuara gjenetike të mongozës së verdhë mund ta mbajnë atë në mënyrë asimptomatike, por infektive, për vite me rradhë.

Galleria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Do Linh San, E.; Cavallini, P.; Taylor, P. (2015). "Cynictis penicillata". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41597A45205726. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41597A45205726.en. Marrë më 19 nëntor 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)