Mornas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mornat
Mornats (Ocitanisht)
Mornas (Frëngjisht)
Komunë
Mornati dhe fortesa e tij
Mornati dhe fortesa e tij
Stema Mornat
VendiFranca
RajoniProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartamentiVaucluse
QarkuCarpentras
KantoniBollène
NdërkomunalitetRhône-Lez-Provence
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Katy Ricard[1]
Sipërfaqja
1
26.090 km2 (10.073 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.450
 • Dendësia94/km2 (240/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
84083 /84550
Lartësia31–234 m (102–768 ft)
(avg. 38 m or 125 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mornas ( shqiptimi frëngjisht: [mɔʁnas] ; Ocitanisht: Mornats ; Shqip: Mornati ) është një komunëdepartamentin Vaukluzërajonin Provenca-Alpet-Bregu i KaltërFrancën juglindore.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi dëshmohet si Morenatus në 822, Murenatis në 837 dhe Mornatz ca. 1178. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Nègre, Ernest (1990). Toponymie générale de la France. Librairie Droz. fq. 83. ISBN 978-2-600-02883-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)