Muhamed Beshiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muhamed Bešić
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1992-09-10) 10 shtator 1992 (31 vjeç)
VendlindjaBerlin, Gjermani
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Middlesbrough
(në huazim nga Everton)
Numri37
Karriera me të rinjtë
SpVgg Tiergarten
Reinickendorfer Füchse
2007–2009TB Berlin
2009–2010Hamburger SV
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2012Hamburger SV II38(0)
2010–2012Hamburger SV3(0)
2012–2014Ferencvárosi TC47(1)
2014–Everton35(0)
2018–Middlesbrough (huazim)37(3)
Karriera ndërkombëtare
2010–2012Bosnja dhe Hercegovina U2110(2)
2010–Bosnja dhe Hercegovina36(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2018

Muhamed Bešić (lindi më 10 shtator 1992) është futbollistë boshnjakë i cili luan si mesfushor mbrojtës për skuadrën angleze Everton dhe për kombëtaren boshnjake.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beshiq u bashkua me klubin Tennis Borussia Berlin në moshën 14 vjeçare.[1] Më 4 nëntor 2010, Beshiq nënshkroi kontratë me skuadrën gjermane Hamburg SV deri më 1 korrik 2013.[2] Pasi u emërua si zëvendës në disa ndeshje në sezonin 2010-11, ai luajti për herë të parë në Bundesliga kundër Borussia Dortmund më 12 nëntor. Ai luajti ndeshjen e tij të parë në Bundesliga kundër Borussia Mönchengladbach, dhe luajti në krejt 90 minutat pasi fituan 2-1.[3]

Ferencváros[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2012, Beshiq nënshkroi për klubin hungarez Ferencváros.[4] Në sezonin e parë, ai luajti kundër Videoton FC më 24 prill në finalen e Ligakupës.[5] Më 12 korrik 2013, Bešić zgjati kontratën e tij me Ferencváros.[6]

Everton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 korrik 2014, Beshiq nënshkroi kontrarë pesë vjeçar me Evertonin për një pagë prej £4 milionë.[7] Ai luajti për herë të parë në Premier League më 30 gusht kundër Chelsea, duke zëvendësuar Romelu Lukaku në minutën e 89; sidoqoftë ai e bëri një gabim në mbrojtje i cili e lejoi që Diego Costa të shënojë golën e fundit 3-6 duke mposhtur Evertonin.[8]

Në shkurt 2016, ai u votua si lojtarë i muajit janar i Evertonit dhe zgjati kontratën e tij deri më 2021.[9]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beshiq ka thënë në një intervistë që ai e refuzoi të luajë për Gjermaninë në nivelin rinor, sepse ai deshi të luajë vetëm për kombëtaren boshnjake të futbollit.[10]

Më 6 shtator 2015, ai e morri kartonin e kuqë në lojën kundër AndorrësKampionatin Evropian të Futbollit 2016, për shkak se gjuajti çamçamkëzin ndaj Víctor Rodríguez, ku u dërgua jashtë për hakmarrje.[11]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferencváros

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Germany, kicker online, Nürnberg,. "Spielersteckbrief Muhamed Besic, FC Everton". kicker.de. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)
 2. ^ "Bešić produžio ugovor s HSV-om". sportin.ba. 5 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2011. Marrë më 3 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "With 10 points in winter break". Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. Marrë më 25 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Another Bosnian in Hungary". Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 25 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Liga Kupa Döntő". MMagyar Labdarúgó Szövetség. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Besic in Ferencváros until 2016". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gamble, Matthew (28 korrik 2014). "Besic Deal Complete". Everton F.C. Marrë më 28 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Bevan, Chris (30 gusht 2014). "Everton 3–6 Chelsea". BBC Sport. Marrë më 2 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Besic signs new contract". Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 25 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Odbio Nemačku da bi igrao za BiH". sportal.rs. 1 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2014. Marrë më 3 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Nightingale, Tom (6 shtator 2015). "Result: Bosnia-Herzegovina cruise past Andorra". Sports Mole. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)