Mustafa Qulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mustafa Hilmiu[1] i njohur si Muço Qulli (Leskovik, 1887 - Shkodër, 17 korrik 1915) ka qenë veprimtar i çështjes kombëtar, gazetar dhe botues. U pushkatua me Çerçiz Topullin nga malazezët kur administronin qytetin gjatë Luftës së Parë Botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu studimet ne Stamboll per veterinari ne Baytar Mektebi (Shkolla Ushtarake e Mjekesise Veterinare)[2] dhe në Hukuk Mektebi (Shkolla e Drejtësisë).[3]

Në vitet 1911-1912 botoi gazetën Drita në Manastir. Më 4 prill 1914 nxorri gazetën Populli në Vlorë,[1] të cilën më pas nisi ta botonte në Shkodër, njëherë si Drita e Popullit dhe sërish Populli.[4] Vllamasi e përshkruan "organ i nacionalistëve, e subvencionuar prej Austrisë". U arrestua nga autoritetet ushtarake malazeze më 15 korrik 1915 dhe pas dy ditësh së bashku me Çerciz Topullin u pushkatuan fushën e Shtojit, pranë fshatit Golem të Shkodrës.[5]

Mustafa Qulli u shpall Deshmor i Atdheut ne vitin 2012.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Boriçi, Hamit (1997). Një shekull e gjysmë publicistikë shqiptare (1848-1997). Gjergj Fishta. fq. 47. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ [nevojitet citimi]
  3. ^ Merlika, Eugjen (2012). Mustafa Kruja në historinë shqiptare. OMSCA-1. fq. 79. ISBN 9789928132192. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Saraçi, Heral (gusht 2015). "Mustafa (Muço) Qulli – Drita e Popullit" (PDF). Global Challenge nr. 3. IV: 66–73. ISSN 2227-8540. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Vllamasi, Sejfi (2012). Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942). Tiranë: Vllamasi. fq. 127–131. ISBN 978-9928-140-54-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)