Jump to content

Nikola Vuliq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nikolla Vuliq (Cirilik serb: Никола Вулић; 27 nëntor 1872 - 25 maj 1945) ishte historian serb, filolog klasik, arkeolog i shquar, doktor i filozofisë dhe profesor në Universitetin e Beogradit.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Scutari në vitin 1872 gjatë periudhës së sundimit osman, ai u nis për në Serbi ku studioi latinishten, sllavishten e vjetër kishtare, greqishten e lashtë dhe historinë e lashtë.[2] Ai u diplomua në Universitetin e Beogradit për histori.[1] Për studimet pasuniversitare shkoi në Universitetin e Mynihut, ku mori doktoraturën. Pas kthimit të tij në Beograd, ai u emërua profesor në universitetin e tij. Gjatë Luftës së Parë Botërore, Ministri i Arsimit i Serbisë në mërgim në Greqi arriti në përfundimin se profesorët dhe mësuesit duhet të dërgohen nga ushtria. Nikolla Vuliq u përjashtua nga shërbimi i mëtejshëm në ushtri në vitin 1917. Në Clermont-Ferrand ai u mësoi latinisht studentëve serbë dhe francezë.

Ai mbahet mend si përkthyesi i Eneidës nga Virgjili në vitet 1907–1908.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Никола ВУЛИЋ". www.sanu.ac.rs (në serbisht). Serbian Academy of Arts and Sciences. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2015.
  2. ^ Ljubomirovic, Irena (2015). "Nikola Vulic - A Historian, Arcaheologist and Classical Philologist". 2nd International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts SGEM2015 (në anglisht). Vëll. 1. doi:10.5593/SGEMSOCIAL2015/B31/S10.047. ISBN 9786197105490.
  3. ^ Ković, Miloš, Srbi 1903-1914: Istorija ideja, Clio, Belgrade, 2015., ISBN 978-86-7102-499-0, p. 369.