Jump to content

Niseshteja e misrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niseshteja e misrit
Pluhur niseshte
Energjia e ushqimit
(për 100 g racion)
381 kcal (1595 kJ)
Vlerat ushqyese
(për 100 g racion)
Proteina0.3 g
Yndyrna0.1 g
Karbohidrate91 g
Informacione të tjeradëndësia 0.54 g/ml [1]
Niseshte misri e përzier në ujë

Niseshte misri është niseshteja që rrjedh nga gruri i misrit ( misri ). [2] Niseshteja merret nga endosperma e bërthamës . Niseshtja e misrit është një përbërës i zakonshëm ushqimor, i përdorur shpesh për të trashur salcat ose supat, dhe për të bërë shurup misri dhe sheqerna të tjera. [3] Niseshteja e misrit është e gjithanshme, modifikohet lehtësisht dhe gjen shumë përdorime në industri si ngjitësit, në produktet e letrës, si agjent kundër ngjitjes dhe në prodhimin e tekstilit . [4] Ka edhe përdorime mjekësore, të tilla si furnizimi me glukozë për njerëzit me sëmundje të ruajtjes së glikogjenit . [5]

Ashtu si shumë produkte në formë pluhuri, ajo mund të jetë e rrezikshme në sasi të mëdha për shkak të ndezshmërisë së saj - shih shpërthimin e pluhurit . Kur përzihet me një lëng, niseshteja e misrit mund të riorganizohet në një lëng jo-njutonian . Për shembull, shtimi i ujit transformon niseshtenë e misrit në një material të njohur zakonisht si ublek ndërsa shtimi i vajit transformon niseshten e misrit në një lëng elektroreologjik (ER) . Koncepti mund të shpjegohet përmes përzierjes së quajtur "zhul miell misri". [6]

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndonëse përdoret më së shumti për gatim dhe si artikull shtëpiak, niseshteja e misrit përdoret për shumë qëllime në disa industri, duke filluar nga përdorimi i saj si një shtesë kimike për produkte të caktuara, deri te terapia mjekësore për sëmundje të caktuara. [ citim i nevojshëm ]

Kulinaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reklamë nga Administrata Amerikane e Ushqimit, 1918, që tregon niseshtenë e misrit si "të shëndetshme" dhe "ushqyese"

Niseshteja e misrit përdoret si një agjent trashës në ushqimet me bazë të lëngshme (p.sh. supë, salca, salca, krem ), zakonisht duke e përzier me një lëng me temperaturë më të ulët për të formuar një pastë ose llum. Ndonjëherë preferohet vetëm mbi miellin sepse formon një përzierje të tejdukshme dhe jo të errët . Ndërsa niseshteja nxehet mbi 203 °F (95 °C), zinxhirët molekularë zbërthehen, duke i lejuar ata të përplasen me zinxhirë të tjerë të niseshtës për të formuar një rrjetë, duke e trashur lëngun ( Xhelatinizimi i niseshtës ). Megjithatë, zierja e vazhdueshme thyen molekulat dhe hollon lëngun. [7]

Niseshteja e misrit zakonisht përfshihet si një agjent kundër ngurtësimit tek sheqeri pluhur (sheqeri ose sheqeri i ëmbëlsirave). [ citim i nevojshëm ]


Prodhuesit e ushqimit ulin kostot e prodhimit duke shtuar sasi të ndryshme të niseshtës së misrit në ushqime, për shembull në djathë dhe kos. [8]

Copat e pulës me një shtresë të jashtme të hollë niseshteje misri lejojnë thithjen më të madhe të vajit dhe mprehtësi pas fazave të fundit të skuqjes. [9]

Jo kulinare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjitësit mund të bëhet nga niseshte misri, tradicionalisht një nga ngjitësit që mund të përdoret për të bërë letra paste. Ajo thahet me një shkëlqim të lehtë në krahasim me niseshten e grurit. Mund të përdoret gjithashtu si ngjitës në ruajtjen e librave dhe letrës.[ citim i nevojshëm ]

Mjekësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niseshteja e misrit është agjenti i preferuar kundër ngjitjes në produktet mjekësore të bëra nga lateksi natyral, duke përfshirë prezervativët, diafragmat dhe dorezat mjekësore . [10] [11]

 1. ^ "Density of Cornstarch in 285 units and reference information". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Cornstarch | Definition of Cornstarch by Merriam-Webster". Merriam-webster.com. Arkivuar nga origjinali më 2016-03-04. Marrë më 2016-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Uses of Corn". www2.education.uiowa.edu. Marrë më 2018-01-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Starch : chemistry and technology. Whistler, Roy Lester., BeMiller, James N., Paschall, Eugene F. (bot. 2nd). Orlando: Academic Press. 1984. Chap. 6, p. 121. ISBN 978-0-12-746270-7. OCLC 9155004. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
 5. ^ Gremse, D.A.; Bucuvalas, J. C.; Balistreri, W. F. (tetor 1990). "Efficacy of cornstarch therapy in type III glycogen-storage disease". The American Journal of Clinical Nutrition. 52 (4): 671–674. doi:10.1093/ajcn/52.4.671. ISSN 0002-9165. PMID 2403059. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "How to: make a liquid that's also a solid". bbc.co.uk. 2013-08-05. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-12. Marrë më 2016-12-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Cornstarch is a Powerful Tool That Must be Used Responsibly". 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "High-Tech Shortcut To Greek Yogurt Leaves Purists Fuming". NPR.org (në anglisht). Marrë më 2018-01-11.
 9. ^ Bilge Altunaker; Sepil Sahin; Gulum Sumnu (mars 2004). "Functionality of batters containing different starch types for deep-fat frying of chicken nuggets". European Food Research and Technology. 218 (4): 318–322. doi:10.1007/s00217-003-0854-5. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Women's health concerns prompt condom makers to stop using talc". The Free Lance-Star. 11 janar 1996. fq. D3. Marrë më 14 maj 2016 – nëpërmjet Google News Archive Search. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Medical Glove Powder Report". Fda.gov. Arkivuar nga origjinali më 2016-05-12. Marrë më 2016-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)