Non-Violence (skulpturë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skulptura Non-Violence në Sergelgatan, Stokholm

Non-Violence[1] (jo dhunës) është një skulpturë e bronztë e bërë nga skulptori suedez Carl Fredrik Reuterswärd në vitin 1985, që përfaqëson një revole me një nyjë në fuçi. Në Muzeun e SkicaveLund është një skicë për revolverin ku Reuterswärd vuri në dukje se ishte pikëllimi pas vrasjes së John Lennon[2] në vitin 1980 që e bëri atë të projektoj punën.

Skulptura ndodhet në disa vende të botës, duke përfshirë jashtë selisë së Kombeve të BashkuaraNju Jork, Berlin dhe Pekin.

Galeritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Presentationssida från Luxemburgs permanenta beskickning hos FN". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2019. Marrë më 23 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Waymarking.com". Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)