Oreshani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oreshan
Орешани
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Shkup
Komuna Zelenikovë
Krahina etnografike/gjeografike Karshiakë
Popullsia 513 banorë (2002)

Oreshan, (maqedonisht: Орешани/Orešani) ёshtё fshat nё komunën e Zelenikovës, Maqedoni.


Demografia[redakto | përpunoni burim]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 513 banorë nga të cilët 103 ishin Shqiptarë (20.07), 387 Maqedonas (75.43), 4 Rom, 1 Turq, 12 Serbe, dhe 8 të tjerë.[1]Burimet[redakto | përpunoni burim]