Përdoruesi:AT44/Sheshi Skenderbej

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sheshi Skënderbej (v. 2014): i rrethuar nga kulla e sahatit, Xhamia e Et'hem Beut, ndërtsat e ministrive të qeverisë dhe Statuja e Skënderbeut

Sheshi Skënderbej është sheshi kryesor i Tiranës, kryeqytetit shqiptar. Gjendet në qendër të qytetit i rrethuar me ndërtesa publike.[1]

Është emëruar sipas heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut. Sipërfaqja e sotme e sheshit është rreth 38,000 metra katrorë – një pjesë e madhe e të cilit është zonë për këmbësorë. Sheshi është qendra ekonomike, kulturore, infrastruktore dhe politike e vendit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e qendrës së Tiranës (v. 1914), kjo zonë e paraqitur më vonë do të shkatërrohet tërësisht dhe sot përbën pjesën veriore të sheshit

Në vitin 1917, gjatë pushtimit austro-hungarez në Luftën e Parë Botërore, një hapësirë publik urbane u krijua, nga e cila lindi më vonë sheshi Skënderbej.[2] Mirëpo, kjo zonë në perëndim të pazari më herët është përmendur si Sheshi Skënderbej apo Sheshi i Tregut, edhe pse nuk ishte një shesh i mirëfilltë.[3] Një nga ndërtesat austriake të ndërtuar në vitin 1917 qëndron edhe sot, ajo është menza e ushtarëve austriakë, e cila sot përdoret si ndërtesë e Teatrit Kombëtar të Fëmijëve – e gjenet cepin jugperëndimor të sheshit. Pasi Tirana u bë kryeqytet në vitin 1920 dhe numri i banorëve të saj po rritej me shpejtësi, rezultoi në hartimin e disa planeve zhvillimore, të cilët këtë shesh e parashikonin si pikën qendrore, i cili pritet në aksin veri-jug nga qendra e Tiranës, në veri nga Bulevardin Zogu i Parë, në jug nga Bulevardi Dëshmorët e Kombit.

Pjesë e sheshit pranë Xhamisë së Et'hem Beut (1943)

Vetëm në fund të viteve 1930, Skënderbeu ishte gati. Në qendër ishte një qarkore burim, në korrik të vitit 1944, e shkatërruar në luftë dhe nuk janë zëvendësuar.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër Në krahasim me Et'hem Beut, xhamia , town hall prej vitit 1930, në të majtë të në akute këndi ndërmjet Kavajës dhe Durrësit-rrugë, Kafene Kursaal.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër të Dy ndërtesave, në bashki dhe Kafene, ishin në kontekstin e më vonë transformime shesh është anuluar. Veri-Lindje cep të sheshit është formuar Tranzicionit të Pazarit të qarkut. Në Jug të burimit, kalaja, ovale komplekse me ministritë. Këto ishin jugore fund të qytetit, por një e zgjerimit, për më tepër, ishte planifikuar tashmë për një kohë të gjatë.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër përveç kësaj, u shfaq në skajin Perëndimor të sheshit është vendosur mbrapa ende selia e Bankës kombëtare.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Gjatë komunizmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas luftës së Skënderbeut, ishte konvertuar hapësirë herë të shumta.[4] Bazar qarkut, me Katedralen Ortodokse dhe qytetarë kishin të re ndërtesa monumentale, si sheshin skënderbe nga vitet 1960, të ri-projektuar për të krijuar një hapësirë për një zonë të gjerë për ngjarjet politike dhe protestat kundër sfondit të Stalinist-ndikuar ndërtesa monumentale. E kulturës Pallati ishte i ndërtuar si i pari ndërtesë të re në stilin modern socialiste arkitekturës, me një nivel të lartë portico e 18 kolona, në vitet 1960-1966.[5] në vitin 1979, Hotel Tirana, deri edhe në vitet 1990, me 15 kate të ndërtesën më të lartë në qytet, u pajtua.[6] Dy vjet më vonë, në Muzeun kombëtar do të jetë i çelur, për vendin përsëri – Perëndim – është zgjeruar. Në fillim të pazhvilluara lëndinë zonën e para ajo kishte për të pas vdekjes së Enver Hoxhës butë, si një e madhe Statujë në nder të tij ngritur atje. shesh ishte përdorur në atë kohë dhe Hoxha gjatë jetën e tij, sidomos tij të përfaqësimit.

E adash e Skënderbeut, me rastin e me rastin e 500 tij. Vdekja tags në vitin 1968, në qendër të sheshit është një njëmbëdhjetë metra të lartë prej bronzi të kuajve statuja ishte ngritur. E lapidarit ishte projektuar nga Odhise Paskali projektuar. Monumenti i Jozefit: për t'u vendosur, e cila më parë u ndal në këtë vend, u shpërngul.

Vitet 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sheshin Skënderbeu, ka qenë shënuar që prej rënies së sistemit Komunist nga trafiku i makinave.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër Si Qendrore në qendër të Shoqatës, ai është tani shumë pjesë të qytetit. Para kësaj, në vitet 1980-ta, nuk kishte asnjë kontrollit të trafikut – shumë pak automjete të kaluar hapësirën në pothuajse çdo mënyrë. Më vonë ajo u bë një pjesë të madhe të trafikut të rrethit është futur dhe Ngarje të tokës në mes të ndaluara, në mënyrë që kjo pjesë e vështirë për të arritur në Ishujt e egra.

Hoxha Statujë në Veri-Perëndimore, pjesë të sheshit ishte përmbysur në shkurt të vitit 1991 në rastin e nxënësve me protesta. Gjatë procesin e transformimit, gjenden në sheshin Skënderbeu, të përsëritura politike, tubimet dhe demonstratat. Por edhe koncerte në skenë në frontin e Pallatit të kulturës të zbatohej, për shembull, në vitin 1999, me një koncert DJ Bobo me 150,000 spektatorë.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër Në vitet e 1990-ta, ishin në vend të disa të vitit, tregudyqanet përveç të vogla të panumërta stalla, siç kanë bërë atëherë kudo në qytet.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Pas vitit 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pastaj kryetarit të bashkisë Edi Rama (PS) të pasuar nga viti 2008 planet për revidimin e hapësira për modernizimin dhe europeanise. Ai e organizoi, së bashku me administratën e qytetit dhe ekspertë në një garë ndërkombëtare, e cila, në vitin 2008, arkitektura Studio 51n4e fituar. Renovimi punën e filloi në Mars të vitit 2010, u vonuan, megjithatë, për shkak se partia Demokratike e dominuar shtetit, qeverisë, opozitës u ngrit.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër që ju duhet, 2012 do të ndërpritet. Rindërtimi pa një ristrukturimi i sheshit në një këmbësore dhe të TRANSPORTIT publik të Zonës në frontin e tij me një përcaktim të qartë për të dhënë.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër E tërë të trafikut duhet të kalojë nga-rrugë të devijuar. Kostos së ndërtimit duhet të jetë rreth 11.5 milionë Euro shuma. Midis Bankës kombëtare dhe Muzeu është një ndërtesë të re të planifikuar për hapësirën, të qartë e skuqur. Përveç kësaj, rreth shesh disa të lartë të ngrihet ndërtesa të planifikuar, duke përfshirë mbaruar TID Tower.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Pjesët qendrore të sheshit në verën e vitit 2012 pas përfundimit të transformimit të
Hapësirë e gjelbër dhe monument në qendër të realizuar katror (2014)

Pas deselection e Ramës në verën e vitit 2011 dhe zgjedhja e Demokratëve, Lulzim Basha si kryetari i ri ishte i një dizajn të ri të planit të realizohet, aq më shumë zona të gjelbra dhe trafiku i makinave nga sheshi është i ndaluar. Në vend të gri, e cila është e dominuar tani e Gjelbër: pjesën jugore midis ministrive është një lëndinë zonën e shtrirë në Veri deri në mes të Pallatit të kulturës tërheq. Bari është gjetur edhe në sheshin përpara Bankës, si dhe një shirit në frontin e Pallatit të kulturës ka qenë landscaped. Burimi në pjesën Veriore të zonës u ngrit në favor të një të gjerë, i shtruar sipërfaqe. Në pjesën Perëndimore nuk është tani një Park të vogël me shumë pemë e mbjellë, për të cilat një rrugë që ka qenë e rrëzoi. Për projektin duke filluar në vitin 2010 ka qenë nga shteti i Kuvajtit, një grant në vlerë prej dhjetë milionë eurosh.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Nga trafiku i makinave ishte ende i drejtuar në një rreth të madh rreth Qendrore dhe jugore pjesë. Të ngushtë korsi, të ciklit korsi dhe Ishujt e trafikut për të dhënë këmbësorët dhe çiklistët e re dhomë dhe të sigurisë.

Sot është Formë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, ishte nën ri i bashkisë, Erion Veliaj një herë filluar, hapësira për të transformuar me qëllim të tij nga trafikut të jenë të përjashtuar, dhe në një të madhe, zonë për këmbësorë për të transformuar. Përveç kësaj, ajo ishte në pjesën Perëndimore të zonës e një underground Parkut vozitës ndërtuar. Veliaj trajtuar në Thelb Plani i paraardhësi i tij, Edi Rama. Prej 13.5 milion shtrenjtë redesign ishte në qershor 2017 në transmetim.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me hapësirë një paraqitje mungon: Ajo përbëhet nga disa fusha, të cilat janë shtuar me kalimin e kohës, dhe vetëm pak të njëtrajtshme projektuar ndërtesat, të cilat janë në krahasim me Gjerësinë e shesh është mjaft i ulët. Në sheshin Skënderbeu, përbëhet nga një formë vezake-formë pjese kryesore dhe tri metra përveç pjesëve në Veri dhe në Veri-Perëndim të lidhur. Përveç architecturally-projektuar me e vjeter e vetme ministri dhe komuna (Bashkia) në stilin e neo-RilindjesGabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër janë zona të mëdha me disa të madhe ndërtesa monumentale.

Shtojca për vitin 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rrethinat e Qendrore dhe jugore pjesë ka një pjesë të madhe të tërthortë ishte nga tre në katër korsi. Zonat në pjesën Perëndimore ishin ende të disa zgjerime të ushqyes rrugëve të prerë përmes.

Në pjesën Qendrore, një burim dhe të luajë me pak ujë, por kjo ishte e rrallë në operacion. Në mesin e pjesën jugore ishte një Park të vogël apo të kopshtit, më të thellë e lag-ut, ndërtesa më shumë të imponuar, për ti dhënë efektGabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër dhe disa pemë të larta të veshur. Rreth vitit 2005 ishin halore pemëve në zonën e Parkut në pjesën jugore.

Renovimi punën në dhjetor 2016

E pjesë të vogël në frontin e Bankës kombëtare ishte në kontrast me më së shumti e shtruar sipërfaqeve me pemë e mbjellë.

Investimet nga 2012 deri në vitin 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas kryebashkiakut Basha, Kryeministri Berisha, vendi kishte marrë një numër të gjelbëruara. Mbi të gjithë gjatësinë e pjesës Lindore është një bar të zonës në mes të Skënderbeu shtetit monument dhe ishte rrethuar nga një grup i madh të tërthortë. Një përdorim i kësaj zone nuk ishte dhënë. Në pjesën Perëndimore midis Bankës dhe Muzeut ishte një Park të vogël me pemë. Nuk ishin rrugët dhe stola. Edhe kjo pjesë ishte nga të trafikut të rrjedhin.

Sistemi që nga viti 2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi tani është një i madh zonë për këmbësorë, i cili është i liruar, pjesa më e madhe e trafikut. Trafiku kurs është tangjent në hapësirë por në skaje, në mënyrë që në Perëndim, në frontin e kukull e teatrit, ministritë dhe xhamia. Ovale në frontin e ministrive është ende një lëndinë zonë, të reja për disa pemë janë pasuruar. Në mes të xhamisë, Banka, Opera house dhe është një Muze gati katror sipërfaqe prej guri, pllaka u shfaq në jugperëndim drejtim, me disa pemë interspersed. Guri pllaka vijnë nga të gjitha zonat e Shqipërisë dhe për të unitetit kombëtar të simbolizuar. 100 burimet janë recessed në dysheme. Në Veri të Bankës kombëtare është hyrja për nëntokësore të Parkut vozitës dhe një shirit të gjelbër, vendi në Perëndim kundër trafikut të shield. Një qarkore gji në pjatë katin shërben si qasje në garazh Parkimi.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emërGabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër projektit ishte nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të financuara.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Ndërtimi i[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumenti i skënderbeut dhe ministrive (2008)

Shesh nga Tirana International Hotel, Pallati i kulturës me Opera dhe bibliotekës kombëtare, Et'hem Beu xhamisë dhe sahat kullës pas saj, komuna (Bashkia), Ministria e Punëve Publike, Transportit dhe telekomunikacionit, Ministria e bujqësisë, Ministria e ekonomisë, tregtisë dhe energjetikës, sot është kukull e teatrit, në nga 1924 deri në 1939, Parlamenti është vendosur, selia e Partia Socialiste e Shqipërisë, Banka e Shqipërisë , dhe e Historike në Muzeun kombëtar,i rrethuar nga (nga Veriu sipas akrepave të orës). E madhe mozaiku në fasadë të Muzeut kombëtar, Shqiptarët nga të epokave të ndryshme tregon se, ende ndikon në tërë vendin.

Transporti Publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e autobus linja e Tiranës ka filluar në sheshin Skënderbeu. Pikat fillestare ishin tre stacionet e autobusëve, me një qëndrim disi të vendosur të kthehet prapa kulla e sahatit në Lindje, dy të tjerë në skajin Perëndimor të sheshit në fillim të dy rrugëve Rruga e Durrësit dhe Rruga e Kavajës.

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale dëshmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Architekturbüro Stampa:Literatur
  2. ^ Artan Shkreli: Stampa:Literatur
  3. ^ K.u.
  4. ^ Katia Accossato: Stampa:Literatur
  5. ^ Carthalia.
  6. ^ Tirana International (Hrsg.

41.32833333333319.818333333333

[[Kategoria:Ndërtesa në Tiranë]]