Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/Lista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
This message box is using an invalid "type=draft" parameter and needs fixing.

en:Lists of countries and territories Kjo është një listë e shumë listave të shtete dhe territore nga përkufizimet ndryshme, duke përfshirë shtetet e FIFA-s, federatave dhe shtetet imagjinare. Një shtet apo territor është një zonë gjeografike, qoftë në kuptimin e kombit (një entitet kulturor) dhe/ose shtetit (një entitet politik) [1].

Listat sipas temave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Demografia

The characteristics of the human population:

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Mjedisi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oxford English Dictionary, Botimi i dytë, me përditësime nga Shtatori 2008. Entry "1. country"