Palanga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Palanga ( shqiptim , gjermanisht: Polangen; Polonisht: Połąga) është një qytet bregdetar turistik në perëndim të Lituanisë, në breg të Detit Baltik. Ajo është vendi më i ngarkuar turistik veror në Lituani dhe ka plazhet e bukura me rërë (18 km të gjatë dhe deri në 300 m i gjerë).[1] Zyrtarisht Palanga ka statusin e një qyteti të komunës dhe përfshin Šventoji, Nemirseta, Būtingė dhe vendbanime të tjera, të cilat janë konsideruar si pjesë të qytetit të Palangas.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrugët Liepojos-Vytauto 1899-1925-2010
Parku Tiškevičiai Pallatin 
Kurhauzas (nga gjermanishtja: shtëpia turistike)

Jo shumë larg nga Šventoji, arkeologët zbuluan një vendbanim të hershë që tregon se zona ishte e banuar rreth 5,000 vjet më parë. Ndërmjet shekujve të 10-të dhe 13-të Palanga kishte qenë një ndër vendbanimet e Tokës Mēguva, të banuara nga Curonianët. Të vendosur mbi gjurmët e lashta të Rrugës së Broznit, ajo u bë një qendër e tregtisë dhe artizanatit.

Në dokumentet historike emri Palanga për herë të parë përmendet në vitin 1161 kur Mbreti Valdemar i parë i Danimarkës zbarkoi atje me ushtrinë e tij për të pushtuar kështjellën e Curonians.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palanga është një qytet turistik, nëpërmjet të cilave rrjedhin lumenjtë Šventoji dhe Rąžė (Samogitian: Ronžē) dhe derdhen në Detin Baltik. Rąžė ishte i njohur më parë si Alanga dhe i dha Palangas emrin e saj: Palanga e cila fjalë për fjalë do të thotë në Alanga Lumit. Komuna Palanga shtrihet 24 kilometra nga Nemirseta në jug të kufirin me Letoninë. Palanga ndahet në Nemirseta, Vanagupė, Kunigiškiai, Manciškiai, dhe Šventoji – pesë fshatra fqinje peshkatarët që ishin të bashkuara në një qytet të mëposhtëm administrativ. Gjatë kohës kur Klaipėda Rajoni ishte pjesë e Gjermanisë, Nemirseta ishte fshati më verior e Lindor Prusia.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll FK Palanga.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga Basanavičiaus
Muzgu pranë skelës Palanga.

Vendet e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skelë në Palanga

Twin towns – Sister cities[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Palanga City". Randburg.com. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2012. Marrë më 2012-07-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sadraudzības pilsētas". jurmala.lv. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 26 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)