Pamela Fryman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamela Fryman

Pamela Gail Fryman (lindur më 19 gusht 1959) është një regjisore dhe producente e sitcomit amerikan. Ajo bëri regjinë për të gjitha episodet, përveç dymbëdhjetë të serialit televiziv How I Met Your Mother.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fryman lindi dhe u rrit në Filadelfia, Pensilvani.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fryman mori punën e saj të parë në The John Davidson Show si asistente e koordinatorit të talenteve dhe vazhdoi të ishte një asistent dhe sekretar i prodhimit të kabinave në Santa Barbara, duke u zhvendosur përfundimisht në ndihmës drejtor (AD) dhe drejtor. Në vitin 1993, producenti Peter Noah, me të cilin kishte punuar në shfaqjen e lojës Dream House, i dha Fryman një shans për të drejtuar një episod të sitcomit të shkurtër Café Americain. Këto do të ishin gurët e parë në hap drejt një karriere të gjatë dhe të suksesshme.

Fryman drejtoi pjesën më të madhe të episodeve të How I Met Your Mother.[2] Krijuesi i serialit, Craig Thomas vlerësoi aftësitë e saj të komunikimit, duke thënë, "Ajo i bën të gjithë të ndjehen se janë dëgjuar dhe respektuar dhe ajo mund të lidhet me këdo".[3] Megjithëse plani fillestar i karrierës së Fryman nuk përfshinte regjinë (ajo mendonte se do të "ndiqte gjurmët e babait të saj në tregti"), ajo është rritur për të kuptuar se regjia është forte dhe pasion i saj. Në revistën Variety, Fryman tha se me vazhdimin e drejtimit të How I Met Your Mother është realizuar fantazia e saj.[4] Në vitin 2014, ajo zyrtarizoi martesën e yllit të How I Met Your Mother Neil Patrick Harris dhe David Burtka, të cilët luajtën një rol anësor në shfaqje.[5]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1990 Won - Daytime Emmy Award for Outstanding Drama Series Directing Team (Santa Barbara)
 • 1991 Won - Daytime Emmy Award for Outstanding Drama Series Directing Team (Santa Barbara)
 • 1998 Nominated - Directors Guild award for Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series ("Halloween (Part 1)") (Frasier)
 • 1999 Nominated - Directors Guild award for Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series ("Two Girls for Every Boy") (Just Shoot Me!)
 • 2000 Nominated - Directors Guild award for Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series ("The Flight Before Christmas") (Frasier)
 • 2001 Nominated - Directors Guild award for Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series ("And The Dish Ran Away With The Spoon (Part 1 & 2)") (Frasier)
 • 2009 Nominated - Primetime Emmy award for Outstanding Comedy Series (How I Met Your Mother)
 • 2011 Nominated - Online Film & Television Association award for Best Direction in a Comedy Series (How I Met Your Mother)
 • 2011 Nominated - Primetime Emmy award for Outstanding Directing for a Comedy Series ("Subway Wars") (How I Met Your Mother)
 • 2011 Won - Women in Film Crystal + Lucy award, Dorothy Arzner Directors award

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Kredituar si Shënime
Regjisore Producente Aktore Roli
2001 The Gene Pool Po Jo Jo Television Movie
2001 Count Me In Po Jo Jo Television Movie
2003 The Snobs Po Jo Jo Television Movie
2006 You've Reached the Elliotts Po Jo Jo Television Movie
2006 Sex, Power, Love & Politics Po Jo Jo Television Movie
2006 Inseparable Po Jo Jo Television Movie
2007 The Minister of Divine Po Jo Jo Television Movie
2009 The Karenskys Po Jo Jo Television Movie
2009 CBS Fall Preview Po Jo Jo Television Movie
2010 True Love Po Jo Jo Television Movie
2010 Livin' on a Prayer Po Jo Jo Television Movie
2010 Freshman Po Jo Jo Television Movie
2011 The Assistants Po Jo Jo Television Movie
2011 And They're Off Jo Po Jo Feature Film; Producer
2012 Table for Three Po Jo Jo Television Movie
2013 Divorce: A Love Story Po Jo Jo Television Movie
2014 Save the Date Po Jo Jo Television Movie
2014 Cuz-Bros Po Jo Jo Television Movie
2014 Cabot College Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer
2014 How I Met Your Dad Jo Po Jo Television Movie; also Executive Producer
2015 The Perfect Stanleys Po Jo Jo Television Movie
2015 The History of Us Po Jo Jo Television Movie
2016 My Time Your Time Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer
2016 Good Fortune Po Jo Jo Television Movie
2017 Real Life Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer
2018 Most Likely To Po Jo Jo Television Movie
2018 History of Them Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer
TBR Distefano Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer
TBR Making Friends Po Po Jo Television Movie; also Executive Producer

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Kredituar si Shënime
Regjisore Producente Aktore Roli
1990–1993 Santa Barbara Po Jo Po Whispy Figure 21 episodes (director); 177 episodes (also associate director)

Episode: "#1.916" (actor)
1994 Cafe Americain Po Jo Jo Episode: "Oh, Brother"
1994 Muddling Through Po Jo Jo 3 episodes
1994–1997 Friends Po Jo Jo 2 episodes
1995 The Boys Are Back Po Jo Jo Episode: "Bad Hair Day"
1995 Bringing Up Jack Po Jo Jo Episode: "Close Personal Friends"
1995 The Single Guy Po Jo Jo unknown episode
1995 Dweebs Po Jo Jo 9 episodes
1995–1996 Bless This House Po Jo Jo 3 episodes
1996 Ned and Stacey Po Jo Jo Episode: "Friends and Lovers"
1996 Good Company Po Jo Jo 2 episodes
1996 Caroline in the City Po Jo Jo Episode: "Caroline and the Cereal"
1996 Hope & Gloria Po Jo Jo 2 episodes
1996 Pearl Po Jo Jo unknown episode
1996 Townies Po Jo Jo 7 episodes
1996–1997 The Naked Truth Po Jo Jo 3 episodes
1996–1997 Cybill Po Jo Jo 4 episodes
1997 Fired Up Po Jo Jo 2 episodes
1997 Suddenly Susan Po Jo Jo 5 episodes
1997-1998 George and Leo Po Jo Jo 4 episodes
1997–2001 Frasier Po Jo Jo 34 episodes
1998 The Simple Life Po Jo Jo Episode: "Pilot"
1998 Maggie Winters Po Jo Jo Episode: "Pilot
1998 Encore! Encore! Po Jo Jo Episode: "I Am Joe's Ego"
1998 The King of Queens Po Jo Jo 3 episodes
1998–2003 Just Shoot Me! Po Po Jo 95 episodes (director); 46 episodes (also Executive Producer)
1999 Norm Po Jo Jo Episode: "Drive, Norm Said" also known as "The Norm Show"
1999 Work with Me Po Jo Jo Episode: "Pilot"
1999 Love & Money Po Jo Jo Episode: "Pilot"
2000 Welcome to New York Po Jo Jo unknown episode
2001 Three Sisters Po Jo Jo 3 episodes
2001 Inside Schwartz Po Jo Jo 2 episodes
2002 In-Laws Po Jo Jo 2 episodes
2003 My Big Fat Greek Life Po Jo Jo Episode: "The House Gift"
2003–2004 Happy Family Po Po Jo 22 episodes (director); 21 episodes (also Executive Producer)
2004–2005 Two and a Half Men Po Jo Jo 20 episodes
2005–2014 How I Met Your Mother Po Po Jo 208 episodes (Executive Producer); 196 episodes (also director);
2006 Courting Alex Po Jo Jo Episode: "A Tale of Two Kisses"
2009 Accidentally on Purpose Po Jo Jo 2 episodes
2011 Mad Love Po Jo Jo Episode: "Fireworks"
2011 How to Be a Gentleman Po Jo Jo 2 episodes
2012 Friend Me Po Jo Jo unknown episode
2013 Mom Po Jo Jo Episode: "Pilot"
2014–2015 The McCarthys Po Po Jo 11 episodes (director); 11 episodes (also Executive Producer)
2015 Truth Be Told Po Po Jo 7 episodes (director); 7 episodes (also Executive Producer)
2016–2017 The Odd Couple Po Jo Jo 3 episodes
2016–2018 Man with a Plan Po Jo Jo 12 episodes
2017–2018 9JKL Po Po Jo 8 episodes (director); 8 episodes (also Executive Producer)
2017–2020 One Day at a Time Po Po Jo 11 episodes (director); Episode: "This Is It" (Executive Producer)
2018 Murphy Brown Po Po Jo Episode: "Pilot" (director); Episode: "Pilot" (also Executive Producer)
2019 Abby's Po Po Jo 5 episodes (director); also Executive Producer
2019–2020 Carol's Second Act Po Jo Jo 8 episodes (director)
2019 Merry Happy Whatever Po Po Jo 4 episodes (director); also Executive Producer
2020 Call Your Mother Po Jo Jo 1 episode

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "DGA Quarterly Spring 2010 - Director Profile: Pamela Fryman" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-02-28.
 2. ^ "Neil Patrick Harris Directs Episode of 'How I Met Your Mother' Airing 1/18". BroadwayWorld.com (në anglisht). Marrë më 2010-01-30. Though a series regular, this will mark Harris's directing debut, and a rarity for the show as Pamela Fryman has directed 92 of 'How I Met Your Mother's' 97 episodes.
 3. ^ Maria Elena Fernandez (19 tetor 2008). "The set mom on 'How I Met Your Mother'". Los Angeles Times (në anglisht). fq. 3.
 4. ^ "Dreams from the top". variety.com (në anglisht). Marrë më 2012-05-06. continuing to direct "How I Met Your Mother" is her fantasy realized."
 5. ^ "Neil Patrick Harris Marries David Burtka". PEOPLE.com (në anglisht). Marrë më 2018-03-03.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]