Jump to content

Neil Patrick Harris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Neil Patrick Harris
Neil Patrick Harris në San Diego Comic Con në vitin 2013
U lind në15 qershor 1973
ArsimiLa Cueva High School
Profesioni
 • Aktor
 • këngëtar
 • skenarist
 • producent
 • prezantues televiziv
Vite aktiviteti1988–present
Bashkëshorti/jaDavid Burtka (m. 2014)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Neil Patrick Harris (lindur më 15 qershor 1973)[1] është një aktor, komedian, regjisor, filantrop, magjistar dhe këngëtar amerikan. Ai është i njohur kryesisht për rolet e tij në komedi në televizion dhe rolet e tij dramatike dhe muzikore në skenë. Në televizion, ai është i njohur për interpretimin e personazhit titullar në Doogie Howser, MD (1989–1993), Barney StinsonHow I Met Your Mother (2005–2014, për të cilën ai ishte nominuar në katër Emmy Awards), dhe Count Olaf në A Series of Unfortunate Events (2017–2019).

Harris është i njohur gjithashtu për rolin e tij si personazhi i titullit në muziklin e Joss Whedon, Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) dhe një version fiktiv të vetvetes në serinë e filmit Harold & Kumar (2004–2011). Filmat e tjerë të tij përfshijnë Starship Troopers (1997), Beastly (2011), The Smurfs (2011), The Smurfs 2 (2013), A Million Ways to Die in the West (2014), dhe Gone Girl (2014). Në vitin 2014, ai luajti në rolin e titullit në Hedwig dhe Angry InchBroadway, për të cilin e fitoi Çmimin Tony 2014 për Aktorin kryesor më të mirë në një mjuzikël.

Harris ka pritur Çmimet Tony më 2009, 2011, 2012 dhe 2013, për të cilat fitoi katër klasë speciale Emmy Awards.[2] Ai gjithashtu priti Çmimet Primetime Emmy në vitin 2009 dhe 2013, dhe priti Academy Awards më 2015, duke e bërë atë njeriun e parë haptazi homoseksual që priti Academy Awards.[3]

Harris u emërua një nga 100 njerëzit më me ndikim të revistës Time në vitin 2010.[4] Ai është i martuar me David Burtka. Në vitin 2010, ata patën binjakë me anë të surrogacisë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris lindi në Albuquerque, New Mexico dhe u rrit në Ruidoso, New Mexico, me vëllain e tij më të madh dhe prindërit e tyre, Sheila Gail (née Scott; lindi 1946) dhe Ronald Gene Harris (lindur më 1946). Prindërit e tij ishin avokatë dhe gjithashtu drejtonin një restorant.[5][6] Ai ndoqi shkollën e mesme La Cueva në Albuquerque, duke u diplomuar me nderime të larta më 1991.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris në Con Comic 2008 në San Diego, California

Harris filloi karrierën e tij si aktor për fëmijë dhe u zbulua nga dramaturgu Mark Medoff në një kamp dramash në Las Cruces, New Mexico. Medoff më vonë e hodhi atë në filmin dramatik të vitit 1988 Clara's Heart, duke interpretuar Whoopi Goldberg dhe duke u bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Joseph Olshan . Clara's Heart i fitoi Harris një nominim për Çmimin Golden Globe. Në të njëjtin vit, ai luajti në Purple People Eater, një fantazi e fëmijëve.

Më 22 shkurt 2015, Harris mbajti 87-të çmimet e Akademisë; ishte hera e tij e parë që organizoi ceremoninë dhe hera e parë që një burrë homoseksual i hapur priti çmimet Academy.[8]

Në tetor 2019 u njoftua që Harris do të luante në pjesën e katërt të serisë The Matrix.[9]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neil Patrick Harris në Time 100 Gala në vitin 2010

Nga 2005 deri më 2014, Harris luajti Barney Stinson, serial, në sitcom ansambël CBS How I Met Your Mother. Roli i fitoi atij nominimet Emmy çdo vit nga 2007 deri më 2010.

Magji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris kryen një mashtrim kartoni më 2019

Harris është një adhurues i magjisë, si personazhi i tij në How I Met Your Mother. Karakteri i tij në American Horror Story: Freak Show ishte gjithashtu një magjistar. Karakteri i Harris ' Glee performoi gjithashtu magji. Ai më parë shërbeu si President i Bordit të Drejtorëve të Kalasë Magjike të Hollivudit.[10] Harris fitoi Çmimin Magic Louis në Tannen më 2006 dhe priti Çmimet Botërore Magjike të 2008 më 11 tetor 2008. Për më tepër, Harris dhe partneri David Burtka ishin mysafirë nderi për një episod të Top Chef Masters që u zhvillua në Kalanë Magjike.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris me burrin e tij David Burtka në ceremoninë e tij për të marrë një yll në Hollywood Walk of Fame më 15 shtator 2011

Harris doli si homoseksual publikisht në nëntor 2006, duke thënë: "Jam i lumtur që ndaloj çdo thashethem apo konceptim të gabuar dhe jam mjaft krenar të them që unë jam një homoseksual shumë i përmbajtur që jetoj jetën time në maksimum dhe ndjehem më fatlum që po punoj me njerëz të mrekullueshëm në biznesin që dua”.[11]

Harris jeton në New York City në lagjen Manhattan e sipërm të Harlem.[12]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimet e hedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli i albumit Shënime
2001 Evening Primrose Studio Cast
2004 Assassins Revival Cast Recording
2006 Wall to Wall: Stephen Sondheim Concert Cast
2008 Dr. Horrible's Sing-Along Blog Original Cast Recording
2009 Batman: The Brave and the Bold – Mayhem of the Music Meister Original Cast Recording
2014 Hedwig and the Angry Inch Original Broadway Cast Recording

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Pozitat Çmimi Albumi
AUS CAN IRE UK US
2010 "Nothing Suits Me Like a Suit" 113 76 50 How I Met Your Mother sezoni 5
"Dream On" (featuring Matthew Morrison) 91 24 44 47 26 84,000 (US)[13] Glee: The Music, Volume 3 Showstoppers

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1988 Clara's Heart David Hart
1988 Purple People Eater Billy Johnson
1995 Animal Room Arnold Mosk
1997 Starship Troopers Carl Jenkins
1998 The Proposition Roger Martin
2000 The Next Best Thing David
2002 The Mesmerist Benjamin
2002 Undercover Brother Lance
2004 Harold & Kumar Go to White Castle Himself
2005 The Golden Blaze The Comic Shop Owner Direct-to-DVD
2008 Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay Himself
2008 Beyond All Boundaries 1st Lt. David Hettema (voice) Documentary
2008 Justice League: The New Frontier Barry Allen / The Flash (voice) Direct-to-DVD
2009 Cloudy with a Chance of Meatballs Steve the Monkey (voice)
2010 Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore Lou the Beagle (voice)
2010 The Best and the Brightest Jeff
2010 Batman: Under the Red Hood Dick Grayson / Nightwing (voice) Direct-to-DVD[14]
2011 Beastly Will Fratalli
2011 The Smurfs Patrick Winslow
2011 A Very Harold & Kumar 3D Christmas Himself
2011 The Muppets Himself Cameo
2012 American Reunion Celebrity Dance-Off Host Cameo
2013 The Smurfs 2 Patrick Winslow
2013 Cloudy with a Chance of Meatballs 2 Steve the Monkey (voice)
2014 A Million Ways to Die in the West Foy
2014 Gone Girl Desi Collings
2017 Downsizing Jeff Lonowski
2019 Dads Himself Documentary film
2021 The Matrix 4 Filming
TBA Spinning Gold Bill Aucoin Post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1988 Too Good to Be True Danny Harland Television film
1989 B.L. Stryker Buder Campbell Episode: "Blues for Buder"
1989 Cold Sassy Tree Will Tweedy / Narrator Television film
1989 Home Fires Burning Lonnie Tibbits Television film
1989–1993 Doogie Howser, M.D. Douglas "Doogie" Howser 97 episodes
1990 The Earth Day Special Doogie Howser Television film
1991 Stranger in the Family Steve Thompson Television film
1991 Blossom The "Charming" Derek Slade Episode: "Blossom – A Rockumentary"
1991 The Simpsons Himself as Bart Simpson (voice) Episode: "Bart the Murderer"
1992 Roseanne Dr. Doogie Howser Episode: "Less Is More"
1992 Captain Planet and the Planeteers Todd Andrews (voice) Episode: "A Formula for Hate"
1992 Capitol Critters Max (voice) 13 episodes
1993 Quantum Leap Mike Hammond Episode: "Return of the Evil Leaper – October 8, 1956"
1993 Murder, She Wrote Tommy Remsen Episode: "Lone Witness"
1993 A Family Torn Apart Brian Hannigan Television film
1994 Snowbound: The Jim and Jennifer Stolpa Story Jim Stolpa Television film
1995 The Man in the Attic Edward Broder Television film
1995 Not Our Son Paul Kenneth Keller Television film
1995 My Antonia Jimmy Burden Television film
1995 Legacy of Sin: The William Coit Story William Coit Television film
1996 The Outer Limits Howie Morrison Episode: "From Within"
1997 Homicide: Life on the Street Alan Schack Episode: "Valentine's Day"
1998 The Christmas Wish Will Martin Television film
1999 Joan of Arc The Dauphin 2 episodes
1999–2000 Stark Raving Mad Henry McNeeley 22 episodes
2000 Will & Grace Bill Episode: "Girls, Interrupted"
2001 Static Shock Johnny Morrow / Replay (voice) Episode: "Replay"
2001 Son of the Beach Loverboy Episode: "Queefer Madness"
2001 As Told by Ginger Ned (voice) Episode: "Season of Caprice"
2001 The Legend of Tarzan Moyo (voice) Episode: "Tarzan and the Challenger"
2001 Ed Joe Baxter Episode: "Replacements"
2001 The Wedding Dress Travis Cleveland Television film
2002 Touched by an Angel Jonas Episode: "The Princeless Bride"
2002 Justice League Ray Thompson (voice) 2 episodes
2003 Boomtown Peter Corman Episode: "Monster's Brawl"
2003 Spider-Man: The New Animated Series Peter Parker / Spider-Man (voice) 13 episodes
2004 Law & Order: Criminal Intent John Tagman Episode: "Want"
2005 Numb3rs Ethan Burdick Episode: "Prime Suspect"
2005 Jack & Bobby Prof. Preston Phelps Episode: "Querida Grace"
2005 The Christmas Blessing Nathan Andrews Television film
2005–2014 How I Met Your Mother Barney Stinson 208 episodes; directed episode: "Jenkins"
2006 Me, Eloise (voice) Episode: "Eloise Goes to School"
2007–2009 Family Guy Barney Stinson (voice) 2 episodes
2008 Sesame Street The Fairy Shoeperson Episode: "Telly's New Shoes"
2009 Saturday Night Live Himself (host) Episode: "Neil Patrick Harris/Taylor Swift"
2009 Batman: The Brave and the Bold The Music Meister (voice) Episode: "Mayhem of the Music Meister!"
2009–2012 Robot Chicken Various roles (voice) 3 episodes
2009 7th Annual TV Land Awards Himself (host) Television special
2009 63rd Tony Awards Himself (host) Television special
2009 61st Primetime Emmy Awards Himself (host) Television special
2009 Yes, Virginia Dr. Philip O'Hanlon (voice) Television special
2010 Glee Bryan Ryan Episode: "Dream On"
2010–2015 The Penguins of Madagascar Dr. Blowhole (voice) 3 episodes
2010 2010 Spike Video Game Awards Himself (host) Television special
2011 Brain Games Narrator (voice) 3 episodes
2011–2013 Adventure Time Prince Gumball (voice) 2 episodes
2011 65th Tony Awards Himself (host) Television special
2012 66th Tony Awards Himself (host) Television special
2013 67th Tony Awards Himself (host) Television special
2013 The Goodwin Games No Director

Episode: "The Box"
2013 65th Primetime Emmy Awards Himself (host) Television special
2015 American Horror Story: Freak Show Chester Creb 2 episodes
2015 87th Academy Awards Himself (host) Television special
2015 Best Time Ever with Neil Patrick Harris Himself (host) 8 episodes; also writer and executive producer
2017–2019 A Series of Unfortunate Events Count Olaf 25 episodes; also producer
2017 Mystery Science Theater 3000 Neville LaRoy Episode: "Avalanche"
2017 At Home with Amy Sedaris Himself Episode: "Holidays"
2018 Genius Junior Himself (host) 10 episodes; also executive producer
2020 Home Movie: The Princess Bride[15] Westley Upcoming series

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Titulli Rezultati
1989 Young Artist Award Best Leading Young Actor in a Feature Film Clara's Heart Kandidat/e
Golden Globe Award Best Performance by an Actor in a Supporting Role – Motion Picture Kandidat/e
1990 Young Artist Award Best Young Actor Starring in a Television Series Doogie Howser, M.D. Fitues/e
People's Choice Award Favorite Male Performer in a New TV Series Fitues/e
Favorite Male TV Performer Kandidat/e
Viewers for Quality Television Award Best Actor in a Quality Comedy Series Kandidat/e
1991 Young Artist Award Best Young Actor Starring in a Television Series Fitues/e
1992 Fitues/e
Golden Globe Award Best Actor – Television Series Musical or Comedy Kandidat/e
2007 Teen Choice Award Choice TV Actor: Comedy How I Met Your Mother Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2008 People's Choice Award Favorite Scene Stealing Star Kandidat/e
Teen Choice Award Choice TV Actor: Comedy Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2009 Golden Globe Award Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film Kandidat/e
TCA Award Individual Achievement in Comedy Kandidat/e
Teen Choice Award Choice TV Actor: Comedy Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
Streamy Award Best Male Actor in a Comedy Web Series Dr. Horrible's Sing-Along Blog Fitues/e
Satellite Award Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film How I Met Your Mother Kandidat/e
2010 Golden Globe Award Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series Glee Fitues/e
Outstanding Special Class Program 63rd Tony Awards Fitues/e
Spike Video Game Award Best Performance by a Human Male Spider-Man: Shattered Dimensions Fitues/e
Satellite Award Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film How I Met Your Mother Kandidat/e
2011 People's Choice Award Favorite TV Comedy Actor Fitues/e
Favorite TV Guest Star Glee Kandidat/e
Critics' Choice Television Award Best Supporting Actor in a Comedy Series How I Met Your Mother Fitues/e
Satellite Award Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film How I Met Your Mother Kandidat/e
2012 People's Choice Award Favorite TV Comedy Actor Fitues/e
TV Guide Award Favorite Actor Kandidat/e
Teen Choice Award Choice TV Actor: Comedy Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Special Class Program 65th Tony Awards Fitues/e
2013 66th Tony Awards Fitues/e
Webby Award Best Comedy: Long Form or Series Neil's Puppet Dreams Kandidat/e
People's Choice Award Favorite TV Comedy Actor How I Met Your Mother Kandidat/e
2014 Kandidat/e
Favorite TV Bromance Kandidat/e
Nickelodeon Kids' Choice Award Favorite Movie Actor The Smurfs 2 Kandidat/e
Drama Desk Award Outstanding Actor in a Musical Hedwig and the Angry Inch Fitues/e
Drama League Award Distinguished Performance Fitues/e
Outer Critics Circle Award Outstanding Actor in a Musical Kandidat/e
Daytime Emmy Award Outstanding Special Class Special Disney Parks Christmas Day Parade Kandidat/e
Hasty Pudding Theatricals Hasty Pudding Man of the Year Fitues/e
Tony Award Best Actor in a Musical Hedwig and the Angry Inch Fitues/e
Dorian Award TV Musical Performance of the Year 67th Tony Awards Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Special Class Program Fitues/e
2015 Alliance of Women Film Journalists Award Best Depiction of Nudity, Sexuality, or Seduction Gone Girl Kandidat/e
Grammy Award Best Musical Theater Album Hedwig and the Angry Inch Kandidat/e
Saturn Award Best Guest Performance in a Television Series American Horror Story: Freak Show Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Special Class Program 87th Academy Awards Kandidat/e
2017 Saturn Award Best New Media Television Series A Series of Unfortunate Events Kandidat/e
2018 Satellite Award Best Actor – Television Series Musical or Comedy Kandidat/e
Peabody Award Entertainment, Children's & Youth Programming Fitues/e
Primetime Emmy Award Outstanding Children's Program Kandidat/e
2019 Producers Guild of America Awards Outstanding Children's Program Kandidat/e
Kid's Choice Awards Favorite TV Drama Kandidat/e
Favorite Male TV Star Kandidat/e
Primetime Emmy Award Outstanding Children's Program Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Neil Patrick Harris profile" (në anglisht). TVGuide.com. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2015. Marrë më 5 mars 2015.
 2. ^ Kennedy, Mark (10 qershor 2013). "Neil Patrick Harris once again proves a Tony Awards host with 'fantastic instincts'". Minneapolis Star Tribune (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2013.
 3. ^ Staff. "Neil Patrick Harris wows as Oscars host" (në anglisht). Mobi.iafrica.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2015. Marrë më 2015-02-23.
 4. ^ "The 2010 Time 100". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2013. Marrë më 2 tetor 2010.
 5. ^ "Neil Patrick Harris: Choose Your Own Autobiography by Neil Patrick Harris - Excerpt" (në anglisht). Marrë më 13 nëntor 2014.
 6. ^ Keveney, Bill (13 shtator 2009). "Host Neil Patrick Harris gives Emmys a bit of awesomeness". USA Today (në anglisht). Marrë më 21 shtator 2009.
 7. ^ Belcher, David (April 18, 2004). "Killer parts: Albuquerque's Neil Patrick Harris is back on Broadway with two roles in controversial 'Assassins'", Albuquerque Journal. pg. F1.
 8. ^ Gray, Tim (15 tetor 2014). "Neil Patrick Harris to Host the Oscars". Variety (në anglisht). Marrë më 15 tetor 2014.
 9. ^ Kroll, Justin (15 tetor 2019). "'Matrix 4': Neil Patrick Harris Lands Role in Latest Installment". Variety (në anglisht). Marrë më 15 tetor 2019.
 10. ^ "The Academy of Magical Arts Board of Directors and Board of Trustees" (në anglisht). Marrë më 15 mars 2017.
 11. ^ "Exclusive: Neil Patrick Harris Tells People He Is Gay". People (në anglisht). 3 nëntor 2006. Marrë më 24 mars 2008.
 12. ^ Keil, Jennifer Gould. "Neil Patrick Harris and fiancé purchase stunning Fifth Ave. townhouse". New York Post (në anglisht). Marrë më 5 nëntor 2015.
 13. ^ Caulfield, Keith (26 maj 2010). "'Glee' Stops the Show at No. 1, Stones Come in Second On Billboard 200". Billboard (në anglisht). Marrë më 26 maj 2010.
 14. ^ "New Batman DVD to peek out from 'Under the Red Hood'" (në anglisht). Latimes. 9 shkurt 2010. Marrë më 19 maj 2010.
 15. ^ Breznican, Anthony (26 qershor 2020). "Watch the Celebrity-Filled Fan-Film Version of The Princess Bride". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 26 qershor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]