Jump to content

Barney Stinson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barney Stinson
Personazh nga How I Met Your Mother
Neil Patrick Harris në rolin e Barney Stinson
Paraqitja e parëPilot
Paraqitja e funditLast Forever
Krijuar ngaCarter Bays
Craig Thomas
Luajtur ngaNeil Patrick Harris
Tanner Maguire
Riley Thomas Stewart
Informacione
Emri i plotëBarnabus Stinson
Pseudonimi(et)The Barnacle
Awesome
Swarley
GjiniaMashkull
ProfesioniPLEASE...! (Provide Legal Exculpation and Sign Everything)[1]
Informant i FBI-së
Blogger për stil jetese
FamiljaLoretta Stinson (nëna)
Jerome Whittaker (babai)
Cheryl Whittaker (njerka)
James Stinson (vëlla nga nëna)
Jerome "J. J." Whittaker, Jr. (vëlla nga babai)
Carly Whittaker (motër nga babai)
Bashkshortja(et)Robin Scherbatsky (m. 2013–div. 2016)
Significant other(s)Shannon (ish-të dashur)
Nora (ish-të dashur)
Quinn Garvey (ish-të fejuar)
"#31" (e bija e nënës)
FëmijëtEllie Stinson (vajzë, lindur 2020)
LidhjetTom (kunati)
Eli Stinson (nipi)
Sadie Stinson (mbesa)
Kombësia75% Amerikan 25% Kanadez

Barnabus "Barney" Stinson (shqip: Barni Stinson) është një personazh fiktiv i portretizuar nga Neil Patrick Harris dhe krijuar nga Carter Bays dhe Craig Thomas për serialin televiziv nga programi CBS, How I Met Your Mother. Një nga personazhet kryesore, Barni, është i njohur për dashurinë e tij për të veshur kostume të shtrenjta, lojëra me lazer, uiski skocez dhe fraza të ndryshme, përfshirë "Suit up!" , "What up?!" , "Stinson out", "Legendary", "Wait for it" (shpesh si të kombinuar të dyjat si "legen—wait for it—dary!") dhe "Daddy's home". Personazhi është një burrë që përdor shumë 'plays' nga një libër që quhet 'playbook' për ta ndihmuar atë të bëjë dashuri me gra. Në sezonet e mëvonshme, ai ka disa marrëdhënie serioze, martohet, divorcohet dhe ka një fëmijë me një grua pa emër nga një qëndrim njënator.

Kritikët kanë vlerësuar karakterin dhe e vlerësojnë performancën e Harris për shumicën e suksesit të shfaqjes. Barni konsiderohet si personazhi Breakout i shfaqjes.[2]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krijuesit e shfaqjes parashikuan Barnin si atë që Bays më vonë e përshkroi si një "karakter i madh, i tipit John Belushi";[3] megjithatë, Megan Branman, drejtori i kastit për How I Met Your Mother, e ftoi Harrisin në audicion. Ai supozoi se ishte ftuar vetëm sepse të dy ishin miq dhe nuk besonin se ai kishte një shans për ta fituar rolin. Harris më vonë tha: "Meqenëse e [konsideroja] veten time gjuajtës nga distanca, nuk më interesonte aq shumë dhe mendoj se kjo e lejoi një liri". Audicioni i tij u përqëndrua në një skenë duke luajtur lojë me lazer, dhe Harris u përpoq një zhytje, aksidentalisht duke trokitur mbi një karrige dhe duke u përplasur në një mur gjatë procesit. Drejtuesit e CBS shijuan lojën e tij dhe shumë shpejt i ofruan Harrisit pjesën.[4] Personazhi është emëruar për një tregtar heroine në romanin e James Ellroy L.A. Confidential.

Personazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barni Stinson është një nga pesë personazhet kryesore në komedinë How I Met Your Mother. Ai është një biznesmen manipulues, në të tridhjetat, i cili gjithmonë mban një kostum, i pëlqen gratë me "daddy issues" dhe shpesh është i gatshëm të ofrojë mendimin e tij (ndonjëherë hipokrit). Gjatë sezoneve të hershme, Barney është një gruar i madh dhe është përshkruar si një "sociopat me funksionim të lartë" nga shoku i tij më i mirë, Ted Mosby (Josh Radnor). Barney ka një bollëk strategjish dhe rregullash të dizajnuara për t'i takuar gratë, për të fjetur me to dhe për t'i lënë pastaj. Përmes disa sezoneve të shfaqjes, katër nga personazhet kryesore janë çifte, pasi Ted filloi të dilte me Robin Scherbatsky (Cobie Smulders) dhe shoku i dhomës së Ted Marshall Eriksen (Jason Segel) bëhet i fejuar dhe më vonë martohet me Lily Aldrin (Alyson Hannigan). Kjo e lë Barnin të vetmin personazh beqar, dhe, sipas Harris, Barni është "inatosur" që personazhet e tjerë janë çiftuar. Më vonë, në sezonin 5, ai del me Robin. Ata përfundojnë duke u prishur jo shumë kohë më vonë, pasi të dy e kuptojnë se po e bëjnë njëri-tjetrin të mjerë.

Harris e përshkruan Barnin si një njeri që "pëlqen të krijojë situata të çmendura dhe më pas të rrijë duarkryq dhe të shikojë tek shkojnë të gjitha poshtë".[5] Ai është një oportunist që manipulon çdo situatë në mënyrë që të shkojë sipas tij. Ai është gjithashtu shumë konkurrues dhe do të marrë përsipër "sfida (challenges)" për të përfunduar detyra të çuditshme në mënyrë që të provojë vlerën e tij duke shpallur shpesh frazën "Sfida u Pranua (Challenge Accepted)". Ai është krenar dhe kokëfortë, dhe përpiqet t'i qëndrojë fjalës së tij pa marrë parasysh se çfarë. Në episodin "I Heart NJ", për shembull, ai nuk pranon ta ulë dorën derisa dikush t'i ofrojë një përplasje duarsh. Në fund të episodit, ai ka të njëjtën dorë të ngritur në hobe pasi u përpoq të mbante dorën gjatë gjithë episodit. Në episodin "Lucky Penny", kur të tjerët nuk besojnë se ai mund të fitojë Maratonën e Qytetit të Nju Jorkut të nesërmen pa trajnim, Barni menjëherë pranon ta bëjë këtë. Megjithëse ka sukses, ai nuk është në gjendje të ecë më pas. Megjithëse e mendon veten si të kësaj bote, Barni ndonjëherë është jashtëzakonisht naiv, duke besuar shumë gënjeshtra që nëna e tij i tha edhe në moshë të rritur, siç ishte të besonte se Bob Barker është babai i tij.

Barni, si vetë Harris, është një iluzionist. Llojet e tij të preferuara të mashtrimeve magjike përfshijnë zjarr, siç shihet në episodin e dhjetë të sezonit të dytë, "Single Stamina" dhe në episodin e katërt të sezonit të katërt, "Intervention". Barni përdor truqet magjike kryesisht për të marrë gra. Metoda e tij më e zakonshme e marrjes së grave është duke u thënë atyre gënjeshtra të hollësishme për veten e tij, shpesh duke përdorur një pseudonim. Shumë nga skemat e tij për marrjen e grave janë në një libër që ai ka shkruar të quajtur "The Playbook", i cili është i ekspozuar në episodin "The Playbook". Ai ka çështje angazhimi, siç dëshmohet në ngurrimin e tij për të vënë një etiketë në marrëdhënien e tij me Robin dhe faktin se ajo është një nga ato pak gra me të cilat ka dalë në të vërtetë që kur filloi shfaqja.

Barni është shumë i lidhur dhe është anëtari më i pasur i grupit. Ai shpesh blen sende të shtrenjta - të tilla si një biletë avioni në minutën e fundit për në San Francisko, mijëra dollarë në pulla postare, ose dy televizione posaçërisht për të goditurit nga zhgënjimi - në momentin e duhur. Ai është gjithashtu diçka si një metroseksual; ai depilon gjoksin e tij, shijon manikyrët dhe ka një njohuri të gjerë të etiketave të stilistëve dhe ushqimit të shijshëm. Sidoqoftë, ai gjithashtu shihet të ketë një problem bixhozi që herë pas here e merr nën kontroll, vetëm për t’u rikthyer siç shihet në disa episode të tilla si "Atlantic City", ku ai ka shokë të lojërave të fatit në Triadën Kineze dhe "Monday Night Football".

Edhe pse The Early Show e përshkroi atë si "Krejtësisht të pastër nga morali", Barni jeton sipas "Bro Code", kodit të tij të etikës.[6] Pavarësisht karakterit të tij të përgjithshëm të diskutueshëm, sipas krijuesit Craig Thomas, Barni është "një personazh mjaft i brishtë që me të vërtetë ka frikë të mos jetë vetëm. Ai thjesht dëshiron që njerëzit ta pëlqejnë atë, të jetë i rëndësishëm për njerëzit dhe të ketë dishepuj që ndjekin fjalën e tij."[7] Ai ka shfaqur një anë më të butë dhe të mirë në disa raste, të tilla si parandalimi i Marshallit për të fjetur me gra të tjera kur ai dhe Lili ndahen, dhe duke e bindur Lilin të kthehet te Marshalli.

Në episodin "The Slutty Pumpkin Returns", Barni zbulon se ai është një çerek kanadez për shkak të prejardhjes kanadeze të gjyshes së tij, për tmerrin dhe sikletin e tij.

Gjatë gjithë serialit, një zhvillim kryesor i personazhit është i dukshëm te Barni: Në fillim të shfaqjes, karakteri i tij është një gruar që objektivizon plotësisht seksin dhe gratë dhe nuk dëshiron asgjë të bëjë me takimet dhe marrëdhëniet. Edhe pse shoqërohet me Robinin në Sezonin 5, ai rifillon stilin e tij të sjelljes menjëherë pas ndarjes. Në sezonet 6 dhe 7, megjithatë, ai fillon të përballet me çështjet e tij personale, si marrëdhënia e tij me babanë e tij të larguar dhe frika e tij e përkushtimit. Në kohën kur Sezoni 7 vonë rrotullohet, Barni më në fund është "rritur" dhe tani është ngrohur me idenë e një angazhimi dhe martese, duke arritur kulmin në propozimin e tij për të dashurën e tij, Quinn. Megjithëse ai tërhiqet për pak pas arratisjeve të tij pasi ai dhe Quinn ndahen, ai bën një hap të madh në pjekurinë e tij kur ai djeg The Playbook dhe i propozon Robinin në episodin e Sezonit 8 me dy pjesë "The Final Page", pasi më në fund pranon se është akoma i dashuruar me të. Robin pranon dhe ata planifikojnë martesën e tyre në gjysmën e dytë të sezonit.

Sezoni i fundit rrotullohet rreth fundjavës së dasmës së Barnit dhe Robinit. Pas një frike nga të dy anët e tyre, ata martohen në episodin "The End of the Aisle" pasi ai zotohet të jetë gjithmonë i sinqertë me të. Finalja e serialit, "Last Forever", zbulon se, tre vjet pas martesës së tyre, ata divorcohen sepse orari i pasionuar i udhëtimeve të Robinit nuk i lejon të kalojnë çdo kohë së bashku. Barni kthehet në një mënyrë jetese të seksit të pakuptimtë me shumë gra për disa vjet më pas, derisa të mbetet një nga qëndrimet e tij një natës shtatzënë. Ai e urren idenë për të qenë baba deri në ditën kur lind fëmija i tij - një vajzë me emrin Ellie. Ai bie në dashuri me të në shikim të parë dhe bëhet një baba i përkushtuar, duke u larguar përherë nga stili i jetës së tij. Përfundimi alternativ i serialit tregon se pas dasmës së Tedit, Barni dhe Robini përfundimisht u bënë së bashku.

Fëmijëria dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë ofruar disa referenca për të identifikuar ditëlindjen e Barnit: Në "Natural History", Barney pretendon se ai ishte gjashtë vjeç më 23 korrik 1981. Kjo e vë ditëlindjen e tij diku midis 24 korrikut 1974 dhe 23 korrikut 1975; në episodin "Zoo or False", Tedi thotë se Barni lindi shtatë vjet pas uljes në hënë (e cila ndodhi në korrik 1969), Në "Columns" vendosur në 2007, Barni jep moshën e tij si 31, duke konfirmuar më tej se viti i tij i lindjes është 1976. Në episodin "The Drunk Train" Marshall shprehet se Barni është një Akrep i cili vendos ditëlindjen e tij midis 23 tetorit dhe 21 nëntorit 1976.

Ai u rrit në Port Richmond, Staten Island, nga nëna e tij Loretta (versioni më i ri i shprehur nga Megan Mullally, i luajtur nga Frances Conroy), e cila ishte me sa duket shumë e pasjellshme. Babai i tij provoi të ishte një mister i vazhdueshëm në seri. Kur Barni ishte i ri, ai e pyeti nënën e tij kush ishte babai i tij, dhe ndërsa The Price Is Right ndodhej në TV në atë kohë, ajo tregoi Bob Barker dhe u përgjigj: "Oh, nuk e di. Ai burrë." Barni e besoi gënjeshtrën me gjithë zemër. Vite më vonë, siç portretizohet në episodin e sezonit 2 "Showdown", ai shfaqet në The Price Is Right me qëllimin për të emëruar Barker si babai i tij në televizionin kombëtar derisa të paniksohet në minutën e fundit dhe të mos mund të kalojë me të. Si fëmijë, Barni ishte i tmerrshëm në sport, dhe nga episode të ndryshme, tregohet se ai kishte pak miq (një skenë tregon se askush nuk mori pjesë në festën e tij të ditëlindjes). Në episodin "The Leap", Lili zbulon se Barni planifikonte të ishte një violinist kur ishte i ri.

Barni ka tre vëllezër e motra: James (i luajtur nga Wayne Brady), nga ana e nënës së tij, një afrikano-amerikan homoseksual i cili është martuar me një burrë, me të cilin ka një djalë dhe vajzë të adoptuar (siç u zbulua në sezonin e shtatë episodi "The Rebound Girl"); Carly (luajtur nga Ashley Benson), një studente universiteti nga ana e babait të tij, me të cilën Tedi takohet në episodin "Ring Up!", Dhe Jerome Jr. (JJ), nga ana e babait të tij, i cili është 11 vjeç. Ai gjithashtu ka një kushërirë femër me emrin Leslie, me të cilën takohet aksidentalisht në një klub nate, siç shihet në episodin "Okay Awesome".

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë serialit, Barney ka pohuar se ka marrë pjesë në MIT; Në sezonin e fundit, Barni shpjegon se MIT është një akronim për Magician Institute of Teaneck, jo për Massachusetts Institute of Technology. Ai ka veshur një bluzë Cornell Big Red, duke treguar që ai mund të ketë shkuar atje, në vend. Siç dëshmohet në Sezonin 2 "Atlantic City", Barni mësoi të paktën bisedime koreane, kineze në një moment, si dhe pak frëngjisht. Aftësitë e tij muzikore përfshijnë luajtjen e daulleve dhe pianos, vallëzimin e tangos dhe të kënduarit. Ai është gjithashtu i aftë në mashtrim dhe lojëra me lazer.

Jeta si i rritur para vitit 2005 ("Pilot")[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Game Night" zbulon se Barni dikur kishte qenë një i ri i pafajshëm, idealist, i cili dëshironte të bashkohej me Korpusin e Paqes me të dashurën e tij të parë serioze, Shannon. Kur ajo e la atë për një gruar me një kostum të veshur, James rregulloi që 23-vjeçari Barney të humbte virgjërinë e tij ndaj shoqes së nënës së tyre, Rhonda "the Man Maker" franceze. Pasi ai fjeti me Rhonda dhe u bind të besonte se e kënaqte atë, ai u bë një gruar me të njëjtën veshje kostumesh, madje shkoi aq larg sa të adoptojë disa fraza kapëse të rivalit të tij. Ai jeton me një kod të rreptë të njohur si Bro Code.[8]

Barni gjithashtu zbulohet se kishte një problem bixhozi, të mundësuar nga nëna e tij, e cila është një libralidhëse. Sidoqoftë, ai e siguron grupin se nuk është problem sepse ai është aq i zoti në të. Ai zbuloi në episodin "Atlantic City" se ai humbi tërë kursimet e tij të jetës duke luajtur një lojë kineze. Ai gjithashtu me sa duket ka humbur të gjitha bastet e tij të shumta në Super Bowl. Ai do të bëjë çdo gjatësi për të fituar një bast, edhe nëse duhet një vit për vetëm 10 dollarë.

Në seri (2005–2014)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ana e butë, më bujare e Barnit nuk është shpesh e dukshme, ajo nuk është gjithmonë e zbritur në rikthime. Kur Marshall dhe Lili prishin fejesën e tyre në sezonin e parë, Barni josh gratë larg Marshallit në mënyrë që ai të mbetet besnik ndaj gruas që ai me të vërtetë e do. Zbulohet se ishte Barni ai që e bindi Lilin të kthehej në New York, madje edhe duke i blerë asaj një biletë avioni për në shtëpi. Marrëdhënia e Barnit me gratë evoluon gjatë gjithë serisë; në sezonet e mëvonshme, ai fillon të dëshirojë një marrëdhënie më konvencionale, siç dëshmohet nga propozimet e tij të mëvonshme për Quinn Garvey dhe Robin Scherbatsky. Ai është i njohur gjithashtu për të shkruar një blog.[9] Në një aludim për rolin e Harris në Doogie Howser, MD, muzika e luajtur gjatë sesioneve të tij të blogeve është kënga kryesore nga shfaqja.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë serisë, Barni shpesh refuzon të thotë se çfarë bën për të jetuar, duke pastruar çdo pyetje në lidhje me punën e tij me një "Please" shpërfillëse.

Barni është me sa duket mjaft i pasur, Ai jeton në një apartament të pasur dhe është aq i pasur sa të ketë dy televizione 300-inç të transportuara nga Japonia, si dhe sende të përmendura të shtrenjta, duke përfshirë një kostum Imperial Stormtrooper nga filmat e Star Wars.[10] Barni gjithashtu tregohet se është adhurues i grupeve rock AC/DC, Van Halen dhe Bon Jovi.

Në episodin e Sezonit 9 "Pause", ai zbulon në mënyrë të dehur se puna e tij është "Sigurimi i përjashtimit ligjor dhe nënshkrimi i gjithçkaje (Provide Legal Exculpation And Sign Everything)" (P.L.E.A.S.E.), duke e vendosur atë që të jetë djali që bie për aktivitetet e këqija të kompanisë së tij. I panjohur për kompaninë e tij, ai ka qenë komplot me qeverinë federale si pjesë e një plani afatgjatë për të marrë hak ndaj shefit të tij, i cili ia vodhi të dashurën e tij para fillimit të serialit.

Miqtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ted Mosby[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tedi është i vetëshpalluri shoku më i mirë i Barnit dhe "njeriu i krahut". Ata takohen në 2001 në MacLaren, dhe Barni merr përsipër të "mësojë Tedin si të jetojë". Ndërsa Ted shpesh është i bezdisur nga marifetet e Barnit, ai e konsideron atë një mik të mirë dhe në episodin "Miracles", thotë se Barni është si një vëlla për të. Miqësia e tyre është provuar, megjithatë; në episodin "The Goat", Tedi zbulon se Barni dhe Robini fjetën së bashku dhe i dha fund miqësisë së tyre, dhe refuzon të flasë me të për disa episode. Në finalen e sezonit të tretë, "Miracles", megjithatë, Tedi e fal Barnin pasi Barnu plagos rëndë veten ndërsa përpiqej ta ndihmonte. Ata mbeten një pjesë e rëndësishme e jetës së njëri-tjetrit për pjesën tjetër të serialit, me Barnin duke e ngushëlluar Tedin pasi u la në altar në episodin "Shelter Island" dhe Tedi i mësoi Barnit se si të ishte një i dashur i mirë me Robinin në episodin "Robin 101". Tedi është best man në dasmën e Barnit, dhe, së bashku me personazhet e tjera kryesore, është i pranishëm në lindjen e fëmijës së tij.

Marshall Eriksen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barni e takon Marshallin në të njëjtën kohë me Tedin, dhe merr përsipër të japë Marshallit këshilla të padëshiruara për nxënien e grave. Ndërsa Marshall tallet me prishjen dhe humbjet etike të Barnit, megjithatë, Barni e ka ndihmuar atë shumë herë gjatë gjithë serisë. Për shembull, Barni i jep atij një stazh në Altrucell në episodin "Life Among the Gorillas", e mban atë të mos flejë me gra të tjera në "The Scorpion and the Toad", e bind Lilin të kthehet tek ai në "Bachelor Party" dhe e merr atë një punë në Goliath National Bank në "The Best Burger in New York". Barni është "best man" me Tedin në dasmën e Marshallit. Së bashku me personazhet e tjera kryesore, Marshall është i pranishëm për lindjen e vajzës së Barnit. Në episodin "Slap Bet", Barni humbet një bast me Marshallin dhe bie dakord ta lërë Marshallin ta godasë pesë herë në raste të rastësishme "gjatë gjithë përjetësisë". Kjo më vonë shtrihet në tetë shuplaka në episodin "Disaster Averted". Marshall administron këto shuplaka në episodet "Slap Bet", "Stuff", "Slapsgiving", "Slapsgiving 2: Revenge of the Slap", "Slapsgiving 3: Slappoination in Slapmarra" dhe "The End of the Aisle".

Lily Aldrin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barni bën shumë përparime të padëshiruara seksuale ndaj Lilit gjatë gjithë serialit, dhe shpesh nënkupton që Lili tërhiqet fshehurazi prej tij, pavarësisht të gjitha provave për të kundërtën. Sidoqoftë, ai e konsideron Lilin një të besuar, duke kërkuar këshillën e saj për të fituar Robin dhe duke i thënë asaj sekrete të thella personale, të tilla si ambicia e tij e dështuar për të qenë një violinist koncerti. Ai gjithashtu admiron aftësinë e saj për të gënjyer dhe manipuluar njerëzit, duke e konsideruar atë të jetë në të njëjtin nivel me të tijën. Ndërsa Lili e quan Barnin "perversin më të madh në botë" dhe një "gruar zvarritës", ajo gjithashtu e konsideron atë si një nga miqtë e saj më të mirë. Gjatë gjithë serialit, është e qartë se ndërsa Barni është mik i mirë me Tedin dhe Marshallin, Lili është me të vërtetë ajo që e ndihmon atë më shumë si person. Së bashku me personazhet e tjera kryesore, Lili është e pranishme në lindjen e vajzës së Barnit.

Marrëdhëniet romantike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robin Scherbatsky[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barni dhe Robin fillojnë si miq, por ai bie në dashuri me të pasi ata flenë impulsivisht së bashku në episodin "Sandcastles in the Sand". Gjatë gjithë Sezonit 4, ai lufton me ndjenjat e tij për të, derisa ata më në fund të bëhen së bashku në finalen e sezonit "The Leap". Ata bëhen një çift i plotë në sezonin 5, por ndahen në episodin "The Rough Patch" kur zbulojnë se po e bëjnë njëri-tjetrin të mjerueshëm. Ata kurrë nuk e kapërcejnë vërtet njëri-tjetrin, megjithëse, edhe kur janë në takim me njerëz të tjerë. Në sezonin e tetë, ai fillon një plan të përpunuar për të fituar zemrën e Robinit (inkurajuar nga gruaja e ardhshme e Tedit) që përfundon me Barnin që i propozon asaj. Ajo pranon, dhe ata fejohen. Sezoni i fundit rrotullohet rreth fundjavës së tyre të dasmës. Pas shumë dyshimesh dhe kërkimesh shpirtërore, ata martohen në episodin "The End of the Aisle". Finalja e serialit, "Last Forever", zbulon se, pas tre vitesh martesë, ata divorcohen sepse orari i punës së Robinit nuk i lejon të kalojnë çdo kohë së bashku. Ata nuk e shohin njëri-tjetrin për disa vjet, deri në dasmën e Tedit; Përfundimi alternativ i serialit tregon se pas dasmës së Tedit, Barni dhe Robini përfundimisht u bënë së bashku.

Të tjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barni ka dy të dashura të tjera serioze gjatë gjithë serialit: Nora (Nazanin Boniadi), të cilën ai tradhton me Robinin; dhe Quinn (Becki Newton), një striptiste, së cilës ai i propozon, por me të cilën ndahet kur kupton se ata nuk i besojnë njëri-tjetrit.

Paraqitjet jashtë How I Met Your Mother[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, u botua libri The Bro Code, i shkruar gjoja nga Barni. Tre libra të tjerë të shkruar gjoja nga Barni, Bro on the Go (2009), The Playbook (2010) dhe Bro Code for Parents: What to Expect When You're Awesome (2012), u botuan gjithashtu.

Në vitin 2010, Barney u paraqit në një reklamë Super Bowl që e tregoi atë në tribunat në Super Bowl me një tabelë ku shkruhej "Hey Ladies Call Barney Stinson 1-877-987-6401". Një mesazh i regjistruar nga Neil Patrick Harris u luajt nëse u thirr numri.[11]

Frazat e nxënies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

episodin e parë të serialit, Barni fillimisht shpreh frazën, "Suit up! (Vishu!)", Ndërsa u thotë të tjerëve të vishen si ai për të dalë. Fraza "Suit up!" erdhi nga një reklamë për një shitje kostumesh në një episod të mëvonshëm në lidhje me të kaluarën e tij me Shannon. Sipas krijuesit Thomas, kjo është një shenjë që Barney "mendoi për kostumin e tij si një lloj veshjeje superheroi". Fraza përsëritet në shumë episode dhe shpesh modifikohet për t'iu përshtatur çfarëdo veshjeje që ka veshur Barni, të tilla si "Flight suit up", "Snow suit up", dhe madje "Birthday suit up" Ai gjithashtu përdor fjalën "awesome (i mrekullueshëm)" për të përshkruar gjithçka që i duket e kënaqshme nga distanca dhe shpik lloje të ndryshme të "High-fives" për çdo rast. Sidoqoftë, fraza e diskutueshme më e famshme e Barnit është "Legendary!" të cilën ai e përdor për të përshkruar çdo gjë dhe gjithçka argëtuese dhe emocionuese (Në fakt, Tedi thotë se ai e përdor tepër). Kur thotë se diçka është legjendare, ai zakonisht thotë "it's going to be Legen... wait for it... dary! Legendary!" Ai gjithashtu thotë "wait for it" mjaft shpesh. Dhe gjithashtu ai shpesh përdor fjalën "Nice" për të shprehur kur kënaqet me diçka ose dikë.

Në shfaqje, Barni shpesh u afrohet grave tërheqëse me Tedin dhe pyet "Haaaaaave you met Ted? (A jeni takuar me Tedin?)" si një mënyrë për të filluar një bisedë me të panjohurat. Thomas thotë se kjo frazë është e bazuar në jetën reale, pasi një mik i tij i dikurshëm shpesh përdorte një frazë të ngjashme për të takuar gra. Ai është gjithashtu i prirur të thotë "Daddy's Home" ose si një linjë chat-up ose për hyrjet e mëdha, dhe "True Story" si një fund i historive ose teorive që zakonisht janë të gabuara.

Barni shpesh përdor shprehjen "Challenge accepted (Sfida u pranua)" kur dikush përmend një detyrë të çuditshme që gjoja nuk mund të bëhet; ai e konsideron këtë si një sfidë personale dhe përpiqet, zakonisht me sukses, të kryejë detyrën.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas The Early Show, Barni është një nga arsyet kryesore që seriali ka qenë i suksesshëm. Maclean's deklaroi se Barni është personazhi më i famshëm i serialit dhe shpjegon se personazhet më të pëlqyeshme shpesh janë ata me shprehjet më të mira. Në vitin 2006, TV Land e quajti shprehjen "Suit Up" nga Barni si një nga 100 Fjalët më të mira Catchphrases. Fraza e nënshkrimit të Barnit është një nga katër nga shfaqjet televizive bashkëkohore, pasi shkrimtarët tani kanë më pak të ngjarë që një personazh të përsërisë një frazë në shumë episode. Në qershor 2010, Entertainment Weekly e emëroi atë si një nga 100 Personazhet më të Mëdha të 20 Viteve të Fundit.[12] Paste e përfshiu atë në listën e tyre të 20 Personazheve më të Mira të vitit 2011, duke e renditur atë Nr. 4.[13]

Nga 2007–10, Harris u nominua për një Primetime Emmy për Aktorin më të Mirë Përkrahës në një Seri Komedi për punën e tij duke luajtur Barnin.[14] Në vitin 2008, Fireside botoi The Bro Code. Shkruar gjoja nga Stinson, edhe pse në të vërtetë shkruhet nga Matt Kuhn, një shkrimtar për shfaqjen, libri zbulon kodin me të cilin personazhi gjoja jeton jetën e tij (megjithëse ai është treguar duke mos përfillur dhe/ose shkelur një pjesë të madhe të artikujve në libri)[15] Fjalorët e Oxfordit e njohën Stinson si "kuintesencën e një përsëritjeje të caktuar të vëllait bashkëkohor" dhe vuri në dukje se si gjuha e tij e përdor fjalën në mënyrë të lirshme.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Unpause". How I Met Your Mother. Sezoni 9. Episodi 15 (në anglisht). 20 janar 2014. CBS.
 2. ^ Zoromski, Brian (8 janar 2010). "How I Met Your Mother: Girls vs. Suits Review". IGN (në anglisht). San Francisco, California: j2 Global. Marrë më 13 shkurt 2012.
 3. ^ Sullivan, Brian Ford (8 janar 2010). "Live at the Paley Center for Media: "How I Met Your Mother"". The Futon Critic (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2012.
 4. ^ Barney, has a good sense of humor, and made one of his catchphrases, "True story", an Internet viral meme.Dransfeldt, Jeffrey (26 prill 2008). "Harris is enjoying Barney's adventures in How I Met Your Mother". Ventura County Star (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2009. Marrë më 2 maj 2008.
 5. ^ Pierce, Scott D. (3 shtator 2007). "Legen-dary!". Deseret Morning News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2008. Marrë më 2 maj 2008.
 6. ^ "Neil Patrick Harris on Playing a Cad". CBS News (në anglisht). The Early Show. 9 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2008. Marrë më 2 maj 2008.
 7. ^ Weinman, Jaime J. (25 dhjetor 2006). "Why Barney is the new Fonzie". Maclean's (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2008. Marrë më 2 maj 2008.
 8. ^ Weather & Time (2 prill 2012). "Barney Stinson's Bro Code" (në anglisht). Chacha.com. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 13 korrik 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 9. ^ "How I Met Your Mother Community" (në anglisht). CBS.com. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2014. Marrë më 13 korrik 2012.
 10. ^ "How I Met Your Mother: "Third Wheel" Review – A potential threesome ... for Ted, not Barney" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2010. Marrë më 4 mars 2010. ... we know he's a geek at heart. He does have a life-size Stormtrooper in his living room after all.
 11. ^ "Super Bowl: Call Barney Stinson at 1-877-987-6401". Zap2It (në anglisht). Tribune Digital Ventures. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2015. Marrë më 28 shtator 2020.
 12. ^ Adam B. Vary (1 qershor 2010). "The 100 Greatest Characters of the Last 20 Years: Here's our full list!". Entertainment Weekly (në anglisht). Time Inc. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2016. Marrë më 7 korrik 2012.
 13. ^ Jackson, Josh (5 dhjetor 2011). "The 20 Best TV Characters of 2011". Paste (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2013. Marrë më 30 qershor 2012.
 14. ^ "And the nominees are". The Daily Telegraph (në anglisht). 14 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2012. Marrë më 2 maj 2008.
 15. ^ Michael Esposito (8 nëntor 2008). "5 things we learned from "The Bro Code"". Chicago Tribune (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2009. Marrë më 15 prill 2011.
 16. ^ Martin, Katherine Connor (9 tetor 2013). "The rise of the portmanbro" (në anglisht). Oxford Dictionaries. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2014. Marrë më 5 prill 2014.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]