Marshall Eriksen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marshall Eriksen
Personazh nga How I Met Your Mother
Jason Segel si Marshall Eriksen
Paraqitja e parë"Pilot"
Paraqitja e fundit"Last Forever"
Krijuar ngaCarter Bays
Craig Thomas
Luajtur ngaJason Segel
Koby Rouviere (8-vjeç)
Informacione
GjiniaMashkull
ProfesioniAvokat (2005–2018)
Gjyqtar (2018–)
Gjykatës i Gjykatës Supreme të shtetit të Nju Jorkut (2021– )
FamiljaMarvin Eriksen (babai, i ndjerë)
Judy Eriksen (nëna)
Bashkshortja(et)Lily Aldrin (martuar më 2007)
FëmijëtMarvin Waitforit Eriksen
Daisy Eriksen
Fëmija i tretë (pa emër)
KombësiaAmerikan

Marshall Eriksen është një personazh i trilluar në sitcomin e CBS, How I Met Your Mother, portretizuar nga Jason Segel. Bashkë-krijuesi i serisë Craig Thomas shpjegoi se ai i mbështeste Marshall dhe Lily në vetvete dhe gruan e tij Rebecca.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brian Ford Sullivan (2010-08-01). "Live at the Paley Center for Media: How I Met Your Mother" [Drejtpërdrejt në Qendrën Paley për Media: How I Met Your Mother] (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Maureen Ryan (27 prill 2006). "A cool new show: 'How I Met Your Buffy'" [Një shfaqje e re interesante: 'How I Met Your Buffy']. Chicago Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2018. Marrë më 11 qershor 2021. 'We cast Alyson because we're such enormous fans of Buffy' says Craig Thomas

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]