Jump to content

How I Met Your Mother (sezoni i 9-të)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
How I Met Your Mother
Sezoni 9
Aktorë
Shteti SHBA
Nr. i episodeve24
Publikimi
Rrjeti origjinalCBS
Publikimi origjinalshtator 23, 2013 (2013-09-23) –
mars 31, 2014 (2014-03-31)
Kronologjia
← Para
Sezoni 8
Pas →
-

Sezoni i nëntë dhe i fundit i How I Met Your Mother, një sitcom amerikan i krijuar nga Carter Bays dhe Craig Thomas, u shfaq premierë në CBS më 23 shtator 2013,[1] me dy episode dhe përfundoi më 31 mars 2014. Shfaqja u rinovua për sezonin e fundit më 21 dhjetor 2012, pasi anëtari i kastit Jason Segel ndryshoi vendimin e tij për t'u larguar nga shfaqja pas Sezonit 8.[2][3] Cristin Milioti, e cila u zbulua si "Nëna" në finalen e Sezonit 8,[4] u promovua në një serial të rregullt, e vetmja kohë kur How I Met Your Mother shtoi një anëtar të ri të rregullt të kastit.[5] Sezoni i 9-të përbëhet nga 24 episode, secili zgjat rreth 22 minuta.

Duke u zhvilluar menjëherë pasi u ndal sezoni i mëparshëm, sezoni 9 mbulon ngjarjet e një fundjave të vetme që çojnë në dasmën e Barnit (Neil Patrick Harris) me Robinin (Cobie Smulders).[6] Gjatë fundjavës, "Nëna" (Milioti) njihet veçmas me Robinin, Barnin, Lilin (Alyson Hannigan) dhe Marshallin (Jason Segel), para se të takohet më në fund me Tedin (Josh Radnor). Sezoni gjithashtu përmban rikthime të shpeshta dhe paralajmërime të shpeshta në mënyrë që të integrojë plotësisht karakterin e Nënës me pjesën tjetër të kastit.[7] Thomas tha në një intervistë se Sezoni 9 është si "Perëndimi i egër - gjithçka mund të ndodhë".

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i nëntë përfshin një grup prej gjashtë aktorësh që marrin faturimin e yjeve. Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick Harris dhe Alyson Hannigan, të gjithë përsërisin rolet e tyre në këtë sezon. Cristin Milioti, e cila u zbulua si Nëna në finalen e Sezonit 8, është promovuar në seri të rregullta, e para për serinë.

Në rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rolet ndihmëse dhe mysafirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliRegjiaSkenariData e transmetimitKod.
prodhimit
1851"The Locket"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshtator 23, 2013 (2013-09-23)9ALH019.40[8]
1862"Coming Back"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshtator 23, 2013 (2013-09-23)9ALH029.40[8]
1873"Last Time in New York"Pamela FrymanCraig Gerard & Matthew Zinmanshtator 30, 2013 (2013-09-30)9ALH047.87[9]
1884"The Broken Code"Pamela FrymanMatt Kuhntetor 7, 2013 (2013-10-07)9ALH037.53[10]
1895"The Poker Game"Pamela FrymanDan Gregor & Doug Mandtetor 14, 2013 (2013-10-14)9ALH057.98[11]
1906"Knight Vision"Pamela FrymanChris Harristetor 21, 2013 (2013-10-21)9ALH077.64[12]
1917"No Questions Asked"Pamela FrymanStephen Lloydtetor 28, 2013 (2013-10-28)9ALH067.63[13]
1928"The Lighthouse"Pamela FrymanRachel Axlernëntor 4, 2013 (2013-11-04)9ALH088.67[14]
1939"Platonish"Pamela FrymanGeorge Sloannëntor 11, 2013 (2013-11-11)9ALH108.08[15]
19410"Mom and Dad"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasnëntor 18, 2013 (2013-11-18)9ALH098.11[16]
19511"Bedtime Stories"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasnëntor 25, 2013 (2013-11-25)9ALH127.64[17]
19612"The Rehearsal Dinner"Pamela FrymanChuck Tathamdhjetor 2, 2013 (2013-12-02)9ALH118.04[18]
19713"Bass Player Wanted"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasdhjetor 16, 2013 (2013-12-16)9ALH137.71[19]
19814"Slapsgiving 3: Slappointment in Slapmarra"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasjanar 13, 2014 (2014-01-13)9ALH158.59[20]
19915"Unpause"Pamela FrymanChris Harrisjanar 20, 2014 (2014-01-20)9ALH148.83[21]
20016"How Your Mother Met Me"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasjanar 27, 2014 (2014-01-27)9ALH1610.81[22]
20117"Sunrise"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshkurt 3, 2014 (2014-02-03)9ALH189.98[23]
20218"Rally"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshkurt 24, 2014 (2014-02-24)9ALH179.28[24]
20319"Vesuvius"Pamela FrymanBarbara Adlermars 3, 2014 (2014-03-03)9ALH199.11[25]
20420"Daisy"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmars 10, 2014 (2014-03-10)9ALH207.70[26]
20521"Gary Blauman"Pamela FrymanKourtney Kangmars 17, 2014 (2014-03-17)9ALH227.78[27]
20622"The End of the Aisle"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmars 24, 2014 (2014-03-24)9ALH219.04[28]
207
208
23
24
"Last Forever"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmars 31, 2014 (2014-03-31)9ALH23
9ALH24
13.13[29]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Porter, Rick (17 qershor 2013). "CBS fall 2013 premiere dates: 'NCIS,' 'How I Met Your Mother' and more return in September" (në anglisht). Zap2it. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2013. Marrë më 19 gusht 2013.
 2. ^ Mitovich, Matt (21 dhjetor 2012). "Report: How I Met Your Mother Renewed for 9th Season After Jason Segel's 11th-Hour Reversal". tvline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2012. Marrë më 22 dhjetor 2012.
 3. ^ Anderton, Ethan (26 dhjetor 2012). "Report: 'How I Met Your Mother' Renewed for 9th (and Final) Season". screenrant.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 7 janar 2013.
 4. ^ Kubicek, John (17 maj 2013). "'How I Met Your Mother' Promotes Cristin Milioti to Series Regular" (në anglisht). BuddyTV. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2013. Marrë më 22 gusht 2013.
 5. ^ Ausiello, Michael (17 maj 2013). "Exclusive: How I Met Your Mother Makes Cristin 'Mom' Milioti a Full-Fledged Series Regular" (në anglisht). TV Line. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 6. ^ Berkshire, Geoff (21 korrik 2013). "'How I Met Your Mother' Season 9 spoilers from Comic-Con: Series finale plans and Cristin Milioti as the mother" (në anglisht). Zap2It. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 7. ^ Goldman. "How I Met Your Mother Season 9 Plans: The Final Season Will Take Place Over One Weekend" (në anglisht).
 8. ^ a b Kondolojy, Amanda. "Monday Final TV Ratings: 'The Voice' & 'How I Met Your Mother' Adjusted Up; No Adjustment for 'Hostages' or 'The Blacklist'" (në anglisht). TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më maj 16, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 9. ^ Bibel, Sara. "Monday Final TV Ratings: 'The Voice' Adjusted Up; 'The Blacklist' & 'iHeartRadio Music Festival' Adjusted Down" (në anglisht). TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më mars 4, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 10. ^ Kondolojy, Amanda (tetor 8, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice', 'Mom','Sleepy Hollow', 'How I Met Your Mother', 'Bones', '2 Broke Girls' Adjusted Up; 'The Blacklist', 'Dancing With the Stars', 'Beauty and the Beast'& 'Castle' Adjusted Down" (në anglisht). TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më prill 26, 2016. Marrë më tetor 8, 2013.
 11. ^ Bibel, Sara. "Monday Final TV Ratings: 'Sleepy Hollow'. 'How I Met Your Mother', '2 Broke Girls' & 'Mom' Adjusted Up; 'The Blacklist' Adjusted Down" (në anglisht). TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më prill 28, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 12. ^ Kondolojy, Amanda (tetor 22, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice', 'How I Met Your Mother', 'Bones', & 'Dancing With the Stars' Adjusted Up; 'Hart of Dixie', '2 Broke Girls', 'Beauty and the Beast', 'Mom' & 'Hostages' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 13, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 13. ^ "Monday Ratings: Castle, HIMYM, The Voice, Hostages, Blacklist, Mom" (në anglisht). TV Series Finale. tetor 29, 2013. Arkivuar nga origjinali më nëntor 4, 2013.
 14. ^ Kondolojy, Amanda (nëntor 5, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'Dancing With the Stars' and 'Castle' Adjusted Down; No Adjustment for 'Sleepy Hollow' or 'Mike & Molly'". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 28, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 15. ^ Bibel, Sara (nëntor 12, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'Sleepy Hollow,' 'Castle' & 'Mike & Molly' Adjusted Up". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 25, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 16. ^ Kondolojy, Amanda (nëntor 19, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice' Adjusted Up; 'Dancing With the Stars' & 'Castle' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 4, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 17. ^ Bibel, Sara (nëntor 26, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice' & 'Mom' Adjusted Up". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 3, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 18. ^ Kondolojy, Amanda (dhjetor 4, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'How I Met Your Mother' Adjusted Up; 'The Blacklist' & 'The Voice' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më korrik 25, 2015. Marrë më shtator 27, 2020.
 19. ^ Kondolojy, Amanda (dhjetor 17, 2013). "Monday Final TV Ratings: 'The Sing-Off' & 'The Great Christmas Light Fight' Adjusted Up". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 3, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 20. ^ Kondolojy, Amanda (janar 14, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'Intelligence', 'Mom' & 'The Bachelor' Adjusted Up". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 28, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 21. ^ Bibel, Sara (janar 22, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'How I Met Your Mother' Adjusted Up, 'Beauty & the Beast' Adjusted Down & Final 'Sleepy Hollow' Numbers". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 27, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 22. ^ Kondolojy, Amanda (janar 28, 2014). "Monday Final TV Ratings: No Adjustment to 'How I Met Your Mother', 'The Following', or 'Beauty and the Beast'". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 27, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 23. ^ Bibel, Sara (shkurt 4, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'How I Met Your Mother', 'Almost Human', 'Mike & Molly', 'Mom' &'Beauty and the Beast' Adjusted Up". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 27, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 24. ^ Kondolojy, Amanda (shkurt 25, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'The Bachelor' Adjusted Up; No Adjustment for 'Almost Human' or 'Star-Crossed'" (në anglisht). TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më prill 27, 2016. Marrë më shkurt 25, 2014.
 25. ^ Bibel, Sara (4 mars 2014). "Monday Final TV Ratings: 'The Bachelor' Adjusted Up; 'The Following' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2014. Marrë më 4 mars 2014.
 26. ^ Kondolojy, Amanda (mars 11, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'The Bachelor' Adjusted Up; No Adjustment for 'Believe', 'Beauty and the Beast' or 'Bones'". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 3, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 27. ^ Bibel, Sara (mars 18, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice', 'Dancing With the Stars' & '2 Broke Girls' Adjusted Up; 'The Blacklist' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 7, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 28. ^ Kondolojy, Amanda (mars 25, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'The Voice', 'How I Met Your Mother', 'Castle', & 'Dancing With the Stars' Adjusted Up; 'The Blacklist' & 'Intelligence' Adjusted Down". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 4, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.
 29. ^ Bibel, Sara (prill 1, 2014). "Monday Final TV Ratings: 'How I Met Your Mother' & 'Dancing With The Stars' Adjusted Up; 'Friends With Better Lives' Adjusted Down". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më gusht 17, 2016. Marrë më shtator 27, 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]