How I Met Your Mother (sezoni i 5-të)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
How I Met Your Mother
Sezoni 5
Aktorë
Shteti SHBA
Nr. i episodeve24
Publikimi
Rrjeti origjinalCBS
Publikimi origjinalshtator 21, 2009 (2009-09-21) –
maj 24, 2010 (2010-05-24)
Kronologjia
← Para
Sezoni 4
Pas →
Sezoni 6

Sezoni i pestë i komedisë televizive amerikane How I Met Your Mother u dha premierë më 21 shtator 2009 dhe përfundoi më 24 maj 2010. Përbëhet nga 24 episode, secila prej tyre zgjat nga rreth 22 minuta. CBS transmetoi sezonin e pestë mbrëmjen e së hënës në 8:00 pasdite në Shtetet e Bashkuara.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rolet ndihmëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lyndsy Fonseca si Penny, Vajza e Ted
 • David Henrie si Luke, Biri i Tedit
 • Marshall Manesh si Ranjit
 • Joe Nieves si Carl, pronari i MacLarens Pub
 • Charlene Amoia si Wendy the Waitress
 • Cristine Rose si Virginia Mosby
 • Ben Koldyke si Don Frank
 • Chris Elliott si Mickey Aldrin

Personazhë mysafirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Joe Manganiello si Brad Morris
 • Tim Gunn si Tim Gunn i TV (rrobaqepës personal i Barney)
 • Lindsay Sloane si Xhenet
 • Rachel Bilson si Cindy
 • JoAnna Garcia si Maggie
 • Jennifer Lopez si Anita Appleby
 • Stacy Keibler si Karina (Hot Bartender)
 • Alan Thicke si Vetë
 • Amanda Peet si Jenkins
 • Laura Prepon si Karen
 • Nick Swisher si ai vetë
 • Carrie Underwood si Tiffany
 • Malin Åkerman si Movie Stella
 • Chris Kattan si Jed Mosely
 • Judy Greer si Royce
 • Peter Bogdanovich si ai vetë
 • Hong Chau si Cook Pu
 • Charles Chun si Z. Park[1]
 • Sarah Wright si Claire

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliRegjiaSkenariData e transmetimitKod.
prodhimit
891"Definitions"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshtator 21, 2009 (2009-09-21)5ALH019.09[2]
902"Double Date"Pamela FrymanMatt Kuhnshtator 28, 2009 (2009-09-28)5ALH028.73[3]
913"Robin 101"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomastetor 5, 2009 (2009-10-05)5ALH038.23[4]
924"The Sexless Innkeeper"Pamela FrymanKourtney Kangtetor 12, 2009 (2009-10-12)5ALH048.56[5]
935"Duel Citizenship"Pamela FrymanChuck Tathamtetor 19, 2009 (2009-10-19)5ALH058.07[6]
946"Bagpipes"Pamela FrymanRobia Rashidnëntor 2, 2009 (2009-11-02)5ALH068.82[7]
957"The Rough Patch"Pamela FrymanChris Harrisnëntor 9, 2009 (2009-11-09)5ALH078.82[8]
968"The Playbook"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasnëntor 16, 2009 (2009-11-16)5ALH088.44[9]
979"Slapsgiving 2: Revenge of the Slap"Pamela FrymanJamie Rhonheimernëntor 23, 2009 (2009-11-23)5ALH098.75[10]
9810"The Window"Pamela FrymanJoe Kellydhjetor 7, 2009 (2009-12-07)5ALH118.79[11]
9911"Last Cigarette Ever"Pamela FrymanTheresa Mulligan Rosenthaldhjetor 14, 2009 (2009-12-14)5ALH109.65[12]
10012"Girls Versus Suits"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasjanar 11, 2010 (2010-01-11)5ALH129.78[13]
10113"Jenkins"Neil Patrick HarrisGreg Malinsjanar 18, 2010 (2010-01-18)5ALH1310.52[14]
10214"Perfect Week"Pamela FrymanCraig Gerard & Matthew Zinmanshkurt 1, 2010 (2010-02-01)5ALH149.28[15]
10315"Rabbit or Duck"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshkurt 8, 2010 (2010-02-08)5ALH1510.00[16]
10416"Hooked"Pamela FrymanKourtney Kangmars 1, 2010 (2010-03-01)5ALH1610.37[17]
10517"Of Course"Pamela FrymanMatt Kuhnmars 8, 2010 (2010-03-08)5ALH1810.06[18]
10618"Say Cheese"Pamela FrymanRobia Rashidmars 22, 2010 (2010-03-22)5ALH178.37[19]
10719"Zoo or False"Pamela FrymanStephen Lloydprill 12, 2010 (2010-04-12)5ALH226.88[20]
10820"Home Wreckers"Pamela FrymanChris Harrisprill 19, 2010 (2010-04-19)5ALH207.71[21]
10921"Twin Beds"Pamela FrymanTheresa Mulligan Rosenthalmaj 3, 2010 (2010-05-03)5ALH197.70[22]
11022"Robots Versus Wrestlers"Rob GreenbergJamie Rhonheimermaj 10, 2010 (2010-05-10)5ALH218.16[23]
11123"The Wedding Bride"Pamela FrymanStephen Lloydmaj 17, 2010 (2010-05-17)5ALH247.69[24]
11224"Doppelgangers"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmaj 24, 2010 (2010-05-24)5ALH238.18[25]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqyrtimet për sezonin 5 të How I Met Your Mother ishin të përziera.

Cindy McLennan i Television Without Pity i dha sezonit një vlerësim negativ, dhe në fund të sezonit shkruajti: "Jam në rregull me çdo sezon të caktuar duke mos u përqëndruar kryesisht në takimin e nënës, por këtë sezon, personazhet u duk se u regresuan - - veçanërisht Barney dhe Ted. Zakonisht, kur mbaron një sezon, më duhet të merrem me një rënie prej një jave ose dy javësh. Tani për tani, gjithçka që po ndjej është lehtësimi."[26]

Nga ana tjetër, Amanda Sloane Murray nga IGN i dha sezonit një përmbledhje të ngrohtë duke thënë "Kështu që mbase këtë sezon nuk pati shakatë më të këndshme apo materialin më të freskët për të punuar me të. Në përgjithësi, nuk është ai që do të na dalë në mendje si një nga sezonat më të mira në serinë "How I Met Your Mother"; shumica prej nesh janë të etur për të harruar Robinin dhe Barnin që ka ndodhur ndonjëherë, bashkëpunëtori i Robinit, Don ishte zhvendosur nga një djalë qesharak në një njeri të mërzitshëm të drejtë dhe përfundimisht u hodh poshtë; Askush nuk bëri hapa domethënës në karrierën e tyre ose në jetën e tyre të dashurisë. Megjithatë, në fund të ditës, disa përfundime të lirshme sugjerojnë mundësi marramendëse për sezonin e ardhshëm: Ted tani është në pronësi të një shtëpie, ndërsa Marshall dhe Lily kanë vendosur të mbesin shtatzënë. Grupi ynë është rikthyer së bashku, i pafalur nga marrëdhëniet brenda ose jashtë rrethit të brendshëm, dhe ne jemi të lumtur që e kemi atë në atë mënyrë."[27]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Listings - HOW I MET YOUR MOTHER on CBS". TheFutonCritic.com (në anglisht). 17 maj 2010. Marrë më 25 mars 2012.
 2. ^ Seidman, Robert (shtator 22, 2009). "Monday broadcast final numbers". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më tetor 5, 2009. Marrë më gusht 1, 2020.
 3. ^ "Broadcast TV Ratings for Monday, September 28, 2009" (në anglisht). shtator 29, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 7, 2014. Marrë më gusht 13, 2013.
 4. ^ "Broadcast TV Ratings for Monday, October 5, 2009" (në anglisht). tetor 6, 2009. Arkivuar nga origjinali më maj 22, 2013. Marrë më gusht 13, 2013.
 5. ^ "CBS WINS MONDAY IN KEY DEMOS" (në anglisht). CBS. tetor 13, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 6. ^ "THE BIGGEST BANG YET!" (në anglisht). CBS. tetor 20, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 7. ^ "HOW I MET YOUR MOTHER" DELIVERS LARGEST AUDIENCE SINCE ITS SEASON PREMIERE" (në anglisht). CBS. nëntor 3, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 8. ^ "CBS FIRST IN VIEWERS FOR THE SIXTH TIME IN SEVEN WEEKS" (në anglisht). CBS. nëntor 10, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 9. ^ "Broadcast TV Ratings for Monday, November 16, 200" (në anglisht). nëntor 18, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 7, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 10. ^ "MONDAY COMEDIES LEAD CBS TO WIN IN KEY DEMOS" (në anglisht). CBS. nëntor 24, 2009. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 11. ^ Seidman, Robert (dhjetor 8, 2009). "Monday Finals: Big Bang Theory drops a tick; Castle drops two ticks". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më dhjetor 11, 2009. Marrë më gusht 1, 2020.
 12. ^ "Viewers embrace CBS Monday" (në anglisht). CBS. 15 dhjetor 2009. Marrë më 12 gusht 2013.
 13. ^ Seidman, Robert (janar 12, 2010). "Monday Broadcast Finals Plus Chuck Quarter Hour Detail". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më janar 17, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 14. ^ Seidman, Robert (janar 19, 2010). "TV Ratings: CBS Wins; How I Met Your Mother hits season highs; Life Unexpected Premieres Solidly". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më qershor 11, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 15. ^ "CBS sweeps Monday in viewers and Key demographics" (në anglisht). CBS. 3 shkurt 2010. Marrë më 12 gusht 2013.
 16. ^ "Super Night for CBS's Comedy Power Hour" (në anglisht). CBS. 9 shkurt 2010. Marrë më 12 gusht 2013.
 17. ^ "CBS's Monday Comedy Block grows opposite "The Bachelor" final and Olympic-Promoted NBC" (në anglisht). CBS. 2 mars 2010. Marrë më 12 gusht 2013.
 18. ^ "Editor's Note: With final Monday ratings in, THE BIG BANG THEORY has now reached a new series high in viewers (16.32m) and was the night's top program in adults 18-49 (5.9/15), up a tenth from this morning. -- "TWO AND A HALF MEN" SOARS TO ITS BEST ADULT 18-49 RATING IN THREE YEARS" (në anglisht). CBS. mars 9, 2010. Arkivuar nga origjinali më janar 8, 2014. Marrë më gusht 12, 2013.
 19. ^ Seidman, Robert (mars 23, 2010). "Monday Finals: "Dancing With the Stars" Rises; "Castle" Falls". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 27, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 20. ^ Gorman, Bill (prill 13, 2010). "TV Ratings: ABC Tops As Dancing With The Stars, Castle Hold Up" (në anglisht). TVByTheNumbers. Arkivuar nga origjinali më prill 15, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 21. ^ "Monday Broadcast Finals: House, Dancing Adjusted Up; Romantically, Castle, CSI: Miami Adjusted Down" (në anglisht). prill 20, 2010. Arkivuar nga origjinali më prill 23, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 22. ^ "Monday Broadcast Monday Finals: "House," "Big Bang" Adjusted Up; "Romantically Challenged," "Castle" Adjusted Down" (në anglisht). TV By the Numbers. maj 4, 2010. Arkivuar nga origjinali më maj 7, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 23. ^ "TV Ratings: Overnight Nielsen TV Ratings for Monday, May 10, 2010: Romantically Challenged ratings, Chuck ratings, Dancing With the Stars ratings, House ratings, 24 ratings, Castle ratings, Trauma ratings, Law & Order Ratings, One Tree Hill ratings, Gossip Girl ratings, Two and a Half Men ratings, The Big Bang Theory ratings, How I Met Your Mother ratings, CSI: Miami ratings, Rules of Engagement ratings - Ratings | TVbytheNumbers". Tvbythenumbers.zap2it.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shtator 10, 2016. Marrë më gusht 1, 2020.
 24. ^ "TV Ratings: Overnight Nielsen TV Ratings for Monday, May 17, 2010: Romantically Challenged ratings, Chuck ratings, Dancing With the Stars ratings, House ratings, 24 ratings, Castle ratings, Trauma ratings, Law & Order Ratings, One Tree Hill ratings, Gossip Girl ratings, Two and a Half Men ratings, The Big Bang Theory ratings, How I Met Your Mother ratings, CSI: Miami ratings, Rules of Engagement ratings - Ratings" (në anglisht). TVbytheNumbers. Arkivuar nga origjinali më maj 21, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 25. ^ "TV Ratings: Overnight Nielsen TV Ratings for Monday, May 24, 2010: , Chuck finale ratings, Dancing With the Stars ratings, 24 finale ratings, The Bachelorette ratings, Law & Order finale ratings, One Tree Hill ratings, Gossip Girl ratings, Two and a Half Men ratings, The Big Bang Theory ratings, How I Met Your Mother ratings, CSI: Miami ratings, Rules of Engagement ratings - Ratings" (në anglisht). TVbytheNumbers. Arkivuar nga origjinali më maj 28, 2010. Marrë më gusht 1, 2020.
 26. ^ McLennan, Cindy. "This Just In". Television Without Pity (në anglisht). Bravo Media. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2014. Marrë më 30 maj 2014.
 27. ^ Murray, Amanda. "How I Met Your Mother: Season 5 Review The one where Robin and Barney -- oh hell, let's pretend that never happened". IGN (në anglisht). IGN Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2014. Marrë më 30 maj 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]