Ted Mosby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ted Mosby
Personazh nga How I Met Your Mother
Josh Radnor si Ted Mosby
Paraqitja e parë"Pilot"
Paraqitja e fundit"Last Forever"
Krijuar ngaCarter Bays
Craig Thomas
Luajtur ngaJosh Radnor
Dubluar ngaBob Saget (Future Ted)
Data e lindjes25 prill 1978
Informacione
NofkatCrosby, Doctor X, Galactic President Superstar McAwesomeville, Teddy Bear, Teddy Boy, Teddy, T-Mose, Teddy West-side, T-Dawg, Schmosby, Architect of Destruction, Professor Brosby, Ted Vivian Mosby, Senor Tedifier, El Ganso con la Riñonera, Teddy Westchester, Lady Tedwina Slowsby, Emsbry Postlethwaite
GjiniaMashkull
ProfesioniArkitekt (sezoni 1–4 dhe sezoni 6–tash)
Profesor i Arkitekturës (sezoni 5–tash)
FamiljaVirginia Mosby (nëna)
Alfred Mosby (babai)
Heather Mosby (motra)
Clint (njerku)
Gjyshja (pa emër)
Bashkshortja(et)Tracy Mosby (m. 2019–2024) (m. 2019–)
FëmijëtPenny Mosby (bija, lindur më 2015, luajtur nga Lyndsy Fonseca)
Luke Mosby (biri, lindur më 2017, luajtur nga David Henrie)
LidhjetJimmy Mosby (kushëri)
Stacy (kushërirë)
Charity (kushërirë)
KombësiaAmerikan

Theodore Evelyn Mosby është një personazh i trilluar dhe protagonist në sitcomin amerikan How I Met Your Mother, portretizuar nga Josh Radnor. Ai gjithashtu shërben si rrëfyesi i shfaqjes nga e ardhmja, i shprehur nga Bob Saget, ndërsa u tregon fëmijëve të tij "versionin e gjatë" se si ai u takua me nënën e tyre.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kreps, Daniel (6 shtator 2014). "Watch the Happier 'How I Met Your Mother' Alternate Ending". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2018. Marrë më 27 maj 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ted Mosby është një Arkivuar 5 shtator 2020 tek Wayback Machine faqe interneti e krijuar nga një prej stendave të një natës të Barney Stinson pasi Barney i dha "Ted Mosby, Architect" si emrin e tij të rremë në episodin " Ted Mosby: Architect "
  • DOKTORI X Arkivuar 10 mars 2010 tek Wayback Machine - faqja e internetit e personalitetit të radios së Ted në Universitetin Wesleyan prezantuar në episodin " The Possimpible "
  • CULPA - Ted Mosby - Studentët e Kolumbisë rishikojnë aftësinë e mësimdhënies së Ted Mosby.
  • Citate nga Ted Mosby