How I Met Your Mother (sezoni i 1-rë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
How I Met Your Mother
Sezoni 1
Aktorë
Shteti SHBA
Nr. i episodeve22
Publikimi
Rrjeti origjinalCBS
Publikimi origjinalshtator 19, 2005 (2005-09-19) –
maj 15, 2006 (2006-05-15)
Kronologjia
← Para
-
Pas →
Sezoni 2

Sezoni i parë i How I Met Your Mother, një sitcom amerikan i krijuar nga Carter Bays dhe Craig Thomas, u bë premierë në CBS në Shtetet e Bashkuara më 19 shtator 2005 dhe përfundoi më 15 maj 2006. Sezoni u drejtua nga Pamela Fryman dhe u prodhua nga Bays & Thomas Productions dhe 20th Century Fox Television. Përbëhet nga 22 episode, secila të gjata nga afro 22 minuta.

Sezoni paraqet Ted Mosbin (me realizim zëri nga Bob Saget) në vitin 2030, teksa ulet me vajzën dhe djalin e tij për t'ua treguar atyre historinë se si e takoi nënën e tyre. Historia fillon në vitin 2005 me Tedin (Josh Radnor) si një beqar, 27-vjeçar, arkitekt që jeton në Manhattan me dy miqtë më të mirë nga kolegji: Marshall Eriksen (Jason Segel), një student jurist, dhe Lily Aldrin (Alyson Hannigan), një edukatore e kopshtit, të cilët kanë qenë në lidhje për gati nëntë vjet që kur Marshall i kishte propozuar. Fejesa e tyre e fut Tedin për të menduar për martesë dhe për të gjetur shpirtin e tij binjak, më së shumti për neverinë e shokut të tij, Barney Stinson (Neil Patrick Harris). Tedi fillon kërkimin për femrën e përkryer dhe takon një gazetare të re e ambicioze, Robin Scherbatsky (Cobie Smulders), me të cilën ai menjëherë bie në dashuri. Robin, megjithatë, nuk do të futet në një marrëdhënie, dhe të dy vendosin të jenë miq. Megjithatë, Robin fillon për të zhvilluar ndjenja për Tedin, ndërsa ai fillon një lidhje me një pastiçere, Victoria, por kur ajo shkon në Gjermani për një bursë gatimi, Tedi e bën Robinin të besojë se ai është ndarë nga ajo. Si rezultat, Victoria ndahet nga Tedi dhe Robini fillon të distancohet, edhe pse ata përfundimisht pajtohen. Teksa afrohet data e dasmës, Lili fillon të pyes veten në qoftë se ajo ka humbur çdo mundësi për shkak të lidhjes së saj me Marshallin dhe vendos ta marrë një bursë arti në San Francisko, duke e lënë fejesën në gjysmë. Në fund të sezonit, Marshall duket i shkretë dhe i mjerë, ndërsa Ted dhe Robin pajtohen që të jenë në një lidhje.

Sezoni u prit me vlerësime të përziera. Në faqen e grumbullimit të përmbledhjes, Rotten Tomatoes raportoi se 63% e 16 kritikëve i dhanë serisë një vlerësim pozitiv.[1] Megjithë kritikat e përziera, seriali u shfaq në disa lista më të mira televizive, duke përfshirë Time Magazine dhe Chicago Tribune.[2][3] Sezoni i parë fitoi mesatarisht 9,47 milionë shikues për të gjitha 22 episodet në SH.B.A. nga të gjitha programimet e rregullta që transmetuan gjatë sezonit të televizionit Amerikan 2005–2006, How I Met Your Mother renditej në vendin e 51-të nga 156, sipas sistemit të vlerësimeve të Nielsen.[4] Episodi i parë u shikua nga 10.94 milionë shikues, ndërsa i fundit u ndoq nga 8.64 milionë shikues.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë përmban një kast prej pesë aktorëve që marrin rolet kryesore. Josh Radnor e luan rolin e Tedit, një arkitekt i ri që po kërkon gruan e tij të ardhshme. Jason Segel dhe Alyson Hannigan luajnë rolet e Marshall Eriksen dhe Lily Aldrin, përkatësisht, një çift të sapo fejuar. Cobie Smulders luan rolin e Robin Scherbatsky, një reportere ambicioze, me të cilën bie në dashuri Ted. Barney Stinson, miku më i mirë i vetemëruar i Tedit dhe një person që del me shumë gra, luhet nga Neil Patrick Harris. Sezoni i parë gjithashtu prezantoi disa anëtarë të përsëritur të kastit, duke përfshirë Lyndsy Fonseca dhe David Henrie si fëmijët e Tedit, dhe Ashley Williams si Viktoria, interesin e dashurisë së Ted për gjysmën e dytë të sezonit. Episodi i parë i sezonit u njoh nga Shoqëria e Aktrimit e Amerikës me një nominim për Çmimin Artios për kategorinë Episodi më i Mirë i Parë i një Komedie.[5]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë i How I Met Your Mother mori vlerësime të përziera nga kritikët e televizionit. Metacritic, një faqe e grumbullimit të vlerësimeve që mbledh opinione kritike, i dha sezonit të parë një rezultat prej 69 nga 25 shqyrtimet e mbledhura, duke nënkuptuar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[6] Shumë kritikë e krahasuan këtë serial me serialin Friends të përfunduar së fundmi, me disa që e quanin atë një "pasardhës të denjë" dhe të tjerët një "riprodhues... të ekzekutuar mirë". Duke përfshirë atë në listën e tij të përvitshme "Best of Television", James Poniewozik i Time vëzhgoi se "vetëm disa episode në paraqitje të shfaqjes, shkrimtarët i njohin këto personazhe brenda dhe jashtë". Sidoqoftë, Poniewozik derivoi premisat e shfaqjes, narracioni i Tedit të ardhshëm, si një "hutim i tronditur". Hal Boedeker i Orlando Sentinel nuk u pajtua, duke thënë se "kthesa duhet t'i mbajë shikuesit të kthehen" dhe lavdëron pesë drejtimet si "të parezistueshme".[7] AV

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë u nominua për katër çmime, duke fituar dy. Të dyja fitoret ishin nga 58th Primetime Emmy Awards, ku seriali fitoi për kategorinë Outstanding Art Direction for a Multi-Camera Series dhe Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series.[8] Për më tepër, shfaqja ishte nominuar për Çmimet e People's Choice Awards për Komedinë e Re Televizive më të Pëlqyer[9] dhe u njoh nga Shoqëria e Aktorëve të Amerikës për kategorinë Episodi më i Mirë i Parë i një Komedie.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CBS dha premierën e shfaqjes në Shtetet e Bashkuara më 19 shtator 2005. Ndërkombëtarisht, shfaqja u shfaq premierë në Mbretërinë e Bashkuar në BBC Two më 7 maj 2006,[10] dhe transmetohet nga Citytv në Kanada[11] dhe Seven Network në Australi.[12] Sezoni i parë gjithashtu shkon në sindikatë në Shtetet e Bashkuara.[13]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliRegjiaSkenariData e transmetimitKod.
prodhimit
11"Pilot"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshtator 19, 2005 (2005-09-19)1ALH7910.94[14]
22"Purple Giraffe"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasshtator 26, 2005 (2005-09-26)1ALH0110.40[15]
33"Sweet Taste of Liberty"Pamela FrymanPhil Lord & Chris Millertetor 3, 2005 (2005-10-03)1ALH0210.44[16]
44"Return of the Shirt"Pamela FrymanKourtney Kangtetor 10, 2005 (2005-10-10)1ALH039.84[17]
55"Okay Awesome"Pamela FrymanChris Harristetor 17, 2005 (2005-10-17)1ALH0410.14[18]
66"Slutty Pumpkin"Pamela FrymanBrenda Hsuehtetor 24, 2005 (2005-10-24)1ALH0510.89[19]
77"Matchmaker"Pamela FrymanChris Marcil & Sam Johnsonnëntor 7, 2005 (2005-11-07)1ALH0710.55[20]
88"The Duel"Pamela FrymanGloria Calderon Kellettnëntor 14, 2005 (2005-11-14)1ALH0610.35[21]
1010"Belly Full of Turkey"Pamela FrymanPhil Lord & Chris Millernëntor 21, 2005 (2005-11-21)1ALH0910.29[22]
99"The Pineapple Incident"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasnëntor 28, 2005 (2005-11-28)1ALH0812.27[23]
1111"The Limo"Pamela FrymanSam Johnson & Chris Marcildhjetor 19, 2005 (2005-12-19)1ALH1010.36[24]
1212"The Wedding"Pamela FrymanKourtney Kangjanar 9, 2006 (2006-01-09)1ALH1111.49[25]
1313"Drumroll, Please"Pamela FrymanGloria Calderon Kellettjanar 23, 2006 (2006-01-23)1ALH1210.82[26]
1414"Zip, Zip, Zip"Pamela FrymanBrenda Hsuehshkurt 6, 2006 (2006-02-06)1ALH1310.94[27]
1515"Game Night"Pamela FrymanChris Harrisshkurt 27, 2006 (2006-02-27)1ALH149.82[28]
1616"Cupcake"Pamela FrymanMaria Ferrarimars 6, 2006 (2006-03-06)1ALH1510.15[29]
1717"Life Among the Gorillas"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmars 20, 2006 (2006-03-20)1ALH169.80[30]
1818"Nothing Good Happens After 2 A.M."Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasprill 10, 2006 (2006-04-10)1ALH177.65[31]
1919"Mary the Paralegal"Pamela FrymanChris Harrisprill 24, 2006 (2006-04-24)1ALH187.60[32]
2020"Best Prom Ever"Pamela FrymanIra Ungerleidermaj 1, 2006 (2006-05-01)1ALH197.24[33]
2121"Milk"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmaj 8, 2006 (2006-05-08)1ALH208.07[34]
2222"Come On"Pamela FrymanCarter Bays & Craig Thomasmaj 15, 2006 (2006-05-15)1ALH218.64[35]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "How I Met Your Mother Season 1 Reviews" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 30 maj 2014.
 2. ^ Poniewozik, James (16 dhjetor 2005). "Best of 2005: Television". Time Magazine (në anglisht). Time Inc. Marrë më 12 gusht 2013.
 3. ^ Ryan, Maureen (14 dhjetor 2006). "The Top 10 shows of 2006 (and 10 runners up)". Chicago Tribune (në anglisht). Tribune Company. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2009. Marrë më 28 korrik 2020.
 4. ^ "2005–06 primetime wrap". The Hollywood Reporter (në anglisht). Prometheus Global Media. 26 maj 2006. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2008. Marrë më 18 shtator 2008.
 5. ^ "Artios Awards - 2006" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 6. ^ "How I Met Your Mother: Season 1" (në anglisht). Metacritic. Marrë më 14 gusht 2013.
 7. ^ Boedeker, Hal (18 shtator 2005). "A comic oasis of new fall series". The Orlando Sentinel (në anglisht). The Tribune Company. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2005. Marrë më 14 gusht 2013.
 8. ^ "How I Met Your Mother". Academy of Television Arts & Sciences (në anglisht). ATAS. Marrë më 13 gusht 2013.
 9. ^ "People's Choice Awards 2006" (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2013.
 10. ^ "How I Met Your Mother" (në anglisht). BBC Genome. Marrë më 23 mars 2016.
 11. ^ "How I Met Your Mother" (në anglisht). Citytv. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2013. Marrë më 14 gusht 2013.
 12. ^ "How I Met Your Mother" (në anglisht). Yahoo! Plus7. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2013. Marrë më 14 gusht 2013.
 13. ^ Seidman, Robert (18 shtator 2008). "Big Bucks in Syndication for 'How I Met Your Mother' All But Ensure More Renewals" (në anglisht). TVBytheNumbers. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2014. Marrë më 28 korrik 2020.
 14. ^ "September 19–25, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më qershor 1, 2009. Marrë më korrik 28, 2020.
 15. ^ "September 26–October 02, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 16. ^ "October 03–09, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 17. ^ "October 10–16, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 18. ^ "October 17–23, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 19. ^ "October 24–30, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 20. ^ "November 07–13, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 21. ^ "November 14–20, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 22. ^ "November 21–27, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 23. ^ "November 28–December 4, 2005 weekly program rankings" (në anglisht). ABC Television Group. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 24. ^ "December 19–25, 2005 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 25. ^ "January 09–15, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 26. ^ "January 23–29, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 11, 2015. Marrë më korrik 28, 2020.
 27. ^ "February 06–12, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 28. ^ "February 27–March 05, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 29. ^ "March 06–12, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 28 korrik 2020.
 30. ^ "March 20–26, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2014. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 31. ^ "April 10–16, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 32. ^ "April 24–30, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.
 33. ^ "May 01–06, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më korrik 28, 2014. Marrë më korrik 28, 2020.
 34. ^ "May 08–14, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 28, 2010. Marrë më korrik 28, 2020.
 35. ^ "May 15–21, 2006 weekly program rankings". ABC Television Group (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]