Patrick Müller (futbollist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patrick Müller

Müller me Zvicrën në 2006
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPatrick Müller
Datëlindja (1976-12-17) 17 dhjetor 1976 (47 vjeç)
VendlindjaGjeneva, Zvicër
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1984–1994FC Meyrin
1994–1995Servette FC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1995–1998Servette FC104(4)
1998–2000Grasshopper36(1)
2000–2004Lion131(2)
2004RCD Mallorca6(0)
2005–2006FC Basel28(0)
2006–2008Lion23(1)
2008–2010AS Monaco FC7(0)
Gjithsej335(8)
Karriera ndërkombëtare
1998–2008Zvicra89(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Patrick Müller është një ish futbollist profesionist zviceran.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Müller filloi karrierën e tij në FC Meyrin para se të shkonte në Servette. Ai gjithashtu luajti në Zvicër me Grasshopper-in në Zürich. Talenti i tij u shënua nga klubi francez Olympique Lyonnais, i cili e nënshkroi atë.[1] Ai ka luajtur edhe për Real Mallorca dhe FC Basel.[2] Më 31 gusht 2008 ai nënshkroi një kontratë për dy vjet me AS Monaco.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Müller luajti për ekipin kombëtar zviceran të futbollit në mënyrë të rregullt dhe u ftua në skuadër për Kupën e Botës 2006. Njihet për disa incidente ku ai bllokoi topa me duart e tij gjatë Kupës së Botës 2006.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Müller ka një grua me emrin Katia dhe dy fëmijë, bijën Norah (e lindur më 30 prill 2004) dhe djalin Dan (i lindur më 5 mars 2006). Ai mban kombësi të dyfishtë, zvicerane dhe austriake.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Patrick Müller – French league stats at LFP". Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 8 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Patrick Müller sucht einen neuen Klub". Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017. Marrë më 8 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Patrick Müller – Schweiz – Verteidiger – EM-08.info
  4. ^ Doppelpass ins rot-weiß-rote Abseits Arkivuar 19 qershor 2009 tek Wayback Machine