Physeter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Physeter
Vargu kohor: Zanklean – tani[1]
Physeter macrocephalus - skeleton.jpg
Skeleti i një kashaloti, specia e vetme e gjallë e gjinisë
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Infrarendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Physeter

Linnaeus, 1758

Physeter është një gjini e balenave me dhëmbë që përmbajnë një specie të vetme të gjallë, balena e bardhë (Physeter macrocephalus).[2] Dy fosile speciesh janë të njohura që janë në të njëjtën gjini: Physeter antiquus (5.3 - 2.6 mya) Plioceni i Francës,[3] dhe Physeter vetus (2.6 mya - 12 ka) nga Kuaternaria e Gjeorgjisë.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Physeter macrocephalus Linnaeus 1758 (sperm whale)". Fossilworks: Gateway to the Paleobiology Database. Marrë më 12 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Physeter Linnaeus 1758 (sperm whale)". Fossilworks. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Physeter antiquus Gervais 1849". Fossilworks. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Physeter vetus Leidy 1869". Fossilworks. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)