Jump to content

Pranvera s'erdhi vetëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pranvera s'erdhi vetem)


Pranvera s'erdhi vetëm
Arkivi i filmit
Titulli shqip Pranvera s'erdhi vetëm
Vendi i prodhimit Tiranë Shqipëri
Viti i prodhimit 1988
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 86:40
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Anisa Markarian
Remzi Lani
Muzika e filmit Ardit Gjebrea
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Edmond Xhumari
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Anisa Markarian
Kristaq Skrami
Ema Ndoja
Margarita Xhepa
Aktorët tjerë
Serafin Fanko
Thimi Filipi


"Pranvera s'erdhi vetëm" është një film shqiptarë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1988.

Regjia: Piro Milkani, Skenari: Anisa Markarian,Remzi Lani, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Ardit Gjebrea.

Aktorët në role

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irena një fizikante e re bashkë me dy koleg të saj ndërmerr një studim të rëndësishëm larg nga shtëpia. Ajo shkon për një kontroll shëndetësor në spitalin e qytetit dhe mëson se vuan nga leuçemia. Pasi e merr veten nga depresioni shpirtëror ajo fillon të pajtohet me realitetin duke çmuar çdo sekondë të jetës së saj dhe dashurisë së saj të cilën përpiqet ta shmangë.