Pylli i Bregenzit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bregenzervaldi (gjermanisht: Bregenzerwald) është një nga rajonet e rëndësishme të shtetitVorarlbergut (Austri). Edhe pse mbivendoset, ai nuk është i njëjtë me malet pyjore të Bregenzit, që i përkasin Alpeve Gëlqerore Veriore, veçanërisht të zonës veriore të flishit. Është pellg kullues i lumit Bregenzer Ach.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas banorëve, Bregenzervaldi ndahet në dy zona kryesore, Vorderwaldi ('Bregenzerwald i Poshtëm') dhe Hintervaldi ('Bregenzerwald i Epërm'). Vordervaldi, me kodra dhe male të ulëta, është më afër luginës së Rinit. Hintervaldi ka male më të larta, me lartësi deri në 2000 metra. Të dy rajonet kanë ndryshime të theksuara dialektore.

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat e Bregenzervaldit

Fshatrat kryesore në pyllin e Bregenzit janë Bezau (kryeqyteti lokal), Albershvende dhe Egu. Albershvende, si një komunë historike " Hofsteig " më parë nuk ka qenë pjesë e rajonit të pyllit Bregenz.

Pylli i Poshtëm i Bregenzit (Vorderer Bregenzerwald) (i kuq)

 1. Alberschwende
 2. Doren
 3. Sulzberg
 4. Langenegg
 5. Krumbach
 6. Riefensberg
 7. Lingenau
 8. Hitisau
 9. Sibratsgfäll

Pylli i Sipërm i Bregenz ( Hinterer Bregenzerwald ) (blu)

 1. Egu
 2. Andelsbuch
 3. Schwarzenberg
 4. Bezau
 5. Reuthe
 6. Bizau
 7. Mellau
 8. Schnepfau
 9. Au
 10. Damüls
 11. Shoppernau
 12. Schrocken
 13. Warth

Rezervat natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa lindore e Nagelfluhkette

Parku Natyror Nagelfluhkette është parku i parë natyror ndërkufitar midis Gjermanisë dhe Austrisë dhe për këtë arsye është një projekt pilot ndërkombëtar. Është 15,410 ha në madhësi, [1] përfshin gjashtë komuna bavareze dhe tetë komuna Vorarlberg dhe formon kalimin midis Allgäu dhe Bregenzerwald. Nagelfluh është një konglomerat shkëmbinjsh të rrumbullakët që janë ngjeshur mbi 25 milion vjet. [2] [3]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dialekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në vitin 1814, pjesë të Allgaut nga ana veriore dhe veriperëndimore i përkisnin Vorarlbergut. Meqë i gjithë rajoni u krijua nga alemanët, dialekti alemanik i Liqenit të Konstancës është folur gjatë shekujve V e VI. Gjithashtu, prej tregtisë së gjatë të mallrave gjuhët u ndërthurën. Sidomos në "Vordervald" është veçanërisht i dukshëm ndikimi i dialektit Allgau. Kurse në rajonet Mitelvald dhe Hintervald, format gjuhësore tregojnë një lidhje më të fortë me rajonin Hofsteig dhe Dornbirn. Folësit jashtë rajonit të Bregenzer Valdit e perceptojnë (Wälderisch) si një idiomë më vete. Megjithatë, duhet theksuar se nuk ka një dialekt të njëtrajtshëm Vorarlbergisch< ka ndryshime të konsiderueshme lokale dhe rajonale. Gjuha zyrtare në Vorarlberg është, natyrisht, gjermanishtja e lartë (Hochdeutsch).

Vajza me një Juppe të bardhë

Veshjet e Bregenzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kostumet tradicionale ("tracht") kanë një histori të gjatë në Vorarlberg. Shumë lugina dhe fshatra kanë llojin e tyre të veshjes, secila me karakteristika të veçanta nga periudha të caktuara stili. Veshja Bregenzervelderit është më e vjetra e këtij lloji në rajonin alpin. Filloi në shekullin 15/16. Veshja tradicionale për gratë quhet "d'Juppô" (bavarez : "Juppe"). [4]

Pylli i Bregenzit është i vetmi rajon austriak i veshjeve tradicionale ku ka një zejtari për çdo detaj të kostumit: mullinj, rrobaqepëse, qëndistare, endëse dhe argjendare për kopset e rripave. [5]

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pylli i Bregenzit është i njohur për produktet e tij të qumështit. Vorarlberger Bergkäse është një produkt popullor nga rajoni. [6]

KäseStraße Bregenzerwald është një rrugë tematike e bazuar në prodhimin tradicional të djathit të pyllit Bregenz. Përgjatë rrugës, turistët mund të vizitojnë Alpet, baxhot alpine, baxhot e shfaqjes, bodrumin e djathit në Lingenau, Muzeun Alpine të Qumështit dhe një bletari ose fabrikë birre. Itinerari u krijua në vitin 1998 si një shoqatë e hanxhinjve, zejtarëve dhe kompanive tregtare. [7] [8]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantinë qumështi në Lingenau

Banorët e pyllit të Bregenzit e sigurojnë jetesën nga turizmi veror dhe dimëror, bujqësia dhe veçanërisht industria e përpunimit të drurit. Vendasit udhëtojnë gjithashtu për të punuar në Luginën e Rinit, qendra ekonomike e Vorarlbergut.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Liste der Naturschutz-Schutzgebiete in Vorarlberg". Land Vorarlberg (në gjermanishte austriake). Marrë më 2022-07-27.
 2. ^ "Naturpark Nagelfluhkette". Bregenzerwald in Vorarlberg (në gjermanisht). Marrë më 2022-07-27.
 3. ^ "Home". nagelfluhkette.info. Marrë më 2022-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Alles über die Bregenzerwälder Juppe". Trachtenbibel (në gjermanisht). 2014-09-09. Marrë më 2020-09-07.
 5. ^ "Erhaben und aufrecht, verspielt und gewagt". Bregenzerwald in Vorarlberg (në gjermanisht). Marrë më 2022-07-27.
 6. ^ "Bregenzerwälder Alp- und Bergkäse". Bregenzerwälder Alp- und Bergkäse (në gjermanisht). Marrë më 2022-07-27.
 7. ^ "Die Käsestraße im Bregenzerwald - Falstaff". www.falstaff.at (në gjermanishte austriake). Marrë më 2022-07-27.
 8. ^ "Unsere Gemeinschaft". KäseStrasse Bregenzerwald (në gjermanisht). 2018-10-14. Marrë më 2022-07-27.