Qamil Çami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qamil Çami
QamilÇami.jpg
U lind mëJanar 4, 1875(1875-01-04)
Filati, Çamëri
Vdiq mëShtator 26, 1933 (58 vjeç)
Tiranë
Occupationrilindas, shkrimtar, mësues
KombësiaShqiptar
Gjinitë letrarePozi

Qamil Izet Çami (1875–1933) ishte një rilindas shqiptar, poet, dhe mësues. Ai dhe rilindas të tjerë çamë hapën shkollën e parë shqipe në Filiat në vitin 1908 .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qami Çami u lind në Filat, aso kohe një qytet i Perandorisë Osmane, më 4 janar 1875. Në rininë e tij ai u bë një anëtar i klubit letrar të nxënësve shqiptarë nga Janina. Pas diplomimit në Stamboll ai u emërua prefekt i ulët në Sajadha në vitin 1905. Në 1907 filloi punën si mësues në shkollën osmane të qytetit të tij, Filatit ku fshehurazi u mësoi nxënësve të shkruanin gjuhën shqipe. Më 25 gusht 1908, së bashku me të tjerë rilindas hapi shkollën e parë në gjuhën shqipe të Filat dhe u emërua drejtor i saj.[1][2] Fondet u ofruan nga banorë të Filatit, si Musa Demi, rilindas dhe nga çamë të tjerë të njohur si Rasih Dino i biri i Abedin Dino.[1][2]

Gjatë Luftërave Ballkanike, ai u burgos në Janinë nga ushtria greke. Ai arriti të arratisej pas 10 muajsh dhe shkoi në Vlorë. Në 1917 ai u emërua drejtor i arsimit për zonën jug-lindore të Shqipërisë dhe u vendos në Voskopojë. Në vitin 1920 ushtria italiane e futi në burgun e Sazanit, sepse ai ndihmoi anëtarët e lëvizjes së çlirimit të Shqipërisë. Ai u lirua pas përfundimit të Luftës së Vlorës më 4 gusht 1920.[2] Në vitin 1922, pas propozimit të Jani Mingës për qeverinë shqiptare, Çami u bë prefekt i Konispolit. Në vitet 1924-1927 punoi vullnetarisht si mësues i gjuhës shqipe për minoritetin çam në Thesproti, në zonën e Paramithisë.[1]

Vdiq më 26 shtator, 1933 në Tiranë. Pozitë u botuan pas vdekjes së tij. Konsideohet si një nga rilindasit e fundit të Rilindjes Kombëtare.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Naska, Kaliopi (1999). Dokumente për Çamërinë: 1912-1939. General Directorate of Archives. Dituria. fq. 661–91. ISBN 99927-31-69-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Isufi, Hajredin (2002). Musa Demi dhe qëndresa çame: 1800-1947. Botimet Dudaj. fq. 200–210. ISBN 99927-50-10-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gjurmime albanologjike: Seria e shkencave filologjike. Vëll. 12–3. Albanological Institute of Pristina. 1982. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)