Jump to content

Qerbelaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qerbela)
Qerbelaja
كربلاء
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej690.000

Qerbelaja (Arabisht: كربلاء‎‎; Karbalā) është qytet në Irak, ndodhet 100 km në jugperëndim të Bagdadit dhe disa milje larg Liqenit Milh, e njohur si Liqeni Razaza.[1]

Sipas shiave, alevinjve dhe bektashinjve, ata besojnë që Qerbelaja është një nga vendet e shenjta në Tokë. Është vendi i el-Abas bin Aliut.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qerbelaja përjeton një klimë të nxehtë të shkretëtirës (klasifikimin e klimës Köppen BWh) me verë jashtëzakonisht të nxehtë, të gjatë, të thatë dhe dimra të butë. Pothuajse të gjitha reshjet vjetore merren midis nëntorit dhe prillit, megjithëse asnjë muaj nuk është i lagësht.

Besimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i njohur më së miri si vendi i Betejës së Qerbelasë dhe konsiderohet si vend i shenjtë për myslimanët shia po aq sa Meka, Medina dhe Jeruzalemi. Dhjetëra miliona myslimanë shiitë vizitojnë vendin dy herë në vit, duke rivalizuar Mekën dhe Meshhedin me numrin e pelegrinëve çdo vit.[2][3][4][5] Martirizimi i Hysejn ibn Aliut përkujtohet çdo vit nga miliona shiitë. Deri në 8 milionë pelegrinë vizitojnë qytetin për të vëzhguar Ashurën (dita e dhjetë e muajit Muharrem), e cila shënon përvjetorin e vdekjes së Hysenit, por ngjarja kryesore është Arbaʽin (dita e 40-të pas Ashurës), ku deri në 30 milionë i vizitojnë varret. Shumica e pelegrinëve udhëtojnë në këmbë nga i gjithë Iraku dhe më shumë se 56 vende.

Në letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patrioti shqiptar Naim Frashëri shkron poemit me emrin Qerbelaja.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Iraq: Livelihoods at risk as level of Lake Razaza falls" (në anglisht). IRIN News. 5 mars 2008. Marrë më 25 nëntor 2015.
  2. ^ Malise Ruthven (2006). Islam in the World (në anglisht). Oxford University Press. fq. 180. ISBN 9780195305036.
  3. ^ David Seddon (11 janar 2013). Political and Economic Dictionary of the Middle East (në anglisht). Karbala (Kerbala): Routledge. ISBN 9781135355616.
  4. ^ John Azumah; Dr. Kwame Bediako (Contributor) (26 maj 2009). My Neighbour's Faith: Islam Explained for African Christians (në anglisht). Main Divisions and Movements Within Islam: Zondervan. ISBN 9780310574620. {{cite book}}: |author2= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
  5. ^ Paul Grieve (2006). A Brief Guide to Islam: History, Faith and Politics: The Complete Introduction (në anglisht). Carroll and Graf Publishers. fq. 212. ISBN 9780786718047.