Jump to content

Radio e Jashtme e Kinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja

Radio e Jashtme e Kinës (anglisht: China Radio International ose CRI, kinezçe: 中国 国际 广播 电台; Pinyin: Zhongguo Guoji Guǎngbō Diàntái) ish Radio Beijing dhe fillimisht Radio Pekinit, e themeluar më 3 dhjetor të vitit 1941, është një pronësi shtetrore të radio stacionit në Republikën Popullore të Kinës (PRC) e cila gjendet aktualisht në Babaoshan.

Si të jashtëm radio stacionin e propagandës të PRC-it, transmeton CRI nën pretekstin se ajo promovon mirëkuptimin dhe miqësinë midis popullit të Kinës dhe njerëz në të gjithë botën me 30 zyrave jashtë shtetit. CRI ka 1520 orë transmetimet e programeve të çdo ditë në të gjithë botën në 61 gjuhë. Programet e CRI-së përfshijnë lajme, çështjet aktuale, dhe karakteristika në politikë, ekonomi, kulturë, shkencë dhe teknologji.

Stacioni është në pronësi e qeverisë, dhe si i tillë, miraton qëndrimin e qeverisë mbi çështjet, të tilla si Tajvani qenë një pjesë integrale e PRC. Ajo ka shërbimin më të plotë të huaj në Azi. Më shumë se 50 transmetues me valë të shkurtra janë përdorur për të mbuluar shumicën e botës. Përveç kësaj, transmetimet e CRI-it mund të dëgjohet në valë të mesme- AM band në shumë fusha, duke përfshirë WUST, në shërbim të zonës metropolitane Baltimore-Uashington, WILD në Boston, dhe mbi WNWR në Filadelfia në Shtetet e Bashkuara. CRI është transmetuar edhe nëpërmjet internetit dhe satelitet e shumta, dhe World Radio Network.

Radio e Jashtme e Kinës transmeton në gjuhët e mëposhtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqip, arabisht, bjellorusisht, bengalisht, bullgarisht, birmanez, kroatisht, kamboxhiane, mandarin kineze, Çekisht, danisht, holandisht, anglisht, esperanto, estonisht, tagalogisht, finlandisht, frëngjish, gjermanisht, greqisht, hausa, hebraisht, hindisht, hungarisht, islandisht, indonezisht, italisht, japonisht, kazah, koreane, laosian, lituanisht, malajzisht, mongolisht, nepalisht, norvegjisht, persisht, polonisht, portugalisht, pashtisht, rumanisht, rusisht, serbisht, singalisht, spanjisht, Suahilisht, suedisht, tamilisht, thai, tibetisht (Lhasa dhe Kangba), turqisht, ukrainisht, urdisht, ujgure (Kina dhe Azia Qendrore), vietnamisht.

Shërbimet tibetisht, ujgure dhe kazake janë transmetuar në bashkëpunim me radio stacionet lokale (Stacioni i Transmetimeve Popullore e Tibetit dhe Stacioni i Transmetimeve Popullore Xinjiangit).

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]